Mięso z jelenia doskonale nadaje się do przygotowania dań pieczonych, duszonych, smażonych i wędzonych. Przyrządza się z niego między innymi pieczenie, potrawki, zupy, wędliny i kiełbasy. Pieczeń z jelenia należy przygotowywać z dużych porcji mięsa, takich jak udziec lub łopatka. Warto wykorzystać także żeberka, które charakteryzują się wyjątkową soczystością. Najbardziej delikatne partie mięsa z jelenia to szynka i polędwica. Można z nich przyrządzić steki, bitki lub pyszny gulasz. Dużą popularnością cieszy się także kiełbasa z jelenia i inne wyroby wędzone.

Comber z jelenia

Comber to mięso z części grzbietowej jelenia, podawane z kością. Czasami nazywa się je także krzyżówką lub częścią krzyżową. Comber z jelenia można upiec lub udusić w sosie własnym. Miłośnicy dziczyzny polecają, aby przed obróbką naszpikować comber słoniną lub boczkiem – dzięki temu jeleń będzie bardziej kruchy i soczysty. Gotowe mięso podaje się najczęściej z puree ziemniaczanym, kaszą gryczaną, pieczonymi burakami, grzybami i cebulą.

Marynata do jelenia

Mięso z jelenia wymaga długiego marynowania – zaleca się umieszczenie dziczyzny w zalewie nawet na 2 dni. Ze smakiem dziczyzny idealnie komponuje się czerwone wino, które może być podstawą marynaty. Dodatkowo należy dolać odrobinę octu balsamicznego i dodać przyprawy. Najlepsze zioła do jelenia to świeży rozmaryn, tymianek, cząber, kolendra i pietruszka. Do gotowej zalewy warto dodać także czosnek, ziele angielskie i liść laurowy.
Dzik

Dzik

Dzik, czyli mięso zaliczane do dziczyzny, w smaku jest bardzo podobne do wieprzowiny, jednak różni je nieco ostrzejszy, leśny aromat. Z dzika można przyrządzić bardzo wiele przysmaków, np. grochówkę myśliwską, gulasz, zrazy z dzika, żeberka z dzika, zupę z dzika, kiełbasę, szynkę, a nawet steki i pyzy nadziewane mięsem z dzika. Przed pieczeniem i smażeniem mięso z dzika warto wcześniej zamarynować. Idealna jest do tego mieszanka owoców jałowca, oliwy, czosnku, suszonych śliwek i octu winnego.

Sarna

Sarna

Sarna ma bardzo soczyste, miękkie i zdrowe mięso. Sarnina należy do dziczyzny i przed jedzeniem musi być dokładnie przebadana. Mięso można przygotować w marynacie z czerwonego wina, a następnie zapiec lub udusić. Z łopatki warto zrobić pyszny gulasz, do którego dodaje się boczek, cebulę, marchewkę, seler oraz suszone pomidory. Smak nadadzą również przyprawy: jałowiec, tymianek, cynamon, rozmaryn oraz żurawina. Z sarniny przygotowuje się także pasztet.

Dziczyzna

Dziczyzna

Dziczyzna doskonale się sprawdzi na eleganckie przyjęcia lub uroczyste rodzinne obiady. Mięso pozyskuje się z upolowanych zwierząt, na przykład dzika, kaczki, jelenia, zająca, bażanta, perliczki lub sarny. Produkt powinien być przebadany przez weterynarza, by wykluczyć obecność wirusów i bakterii. Dziczyznę w marynacie można usmażyć, upiec albo ugotować na parze. Dobrze komponuje się z puree ziemniaczanym, kluskami śląskimi bądź kaszą gryczaną oraz surówkami.

Gulasz z jelenia

Gulasz z jelenia

Mięso jelenia jest bardzo kruche, szybko się je przyrządza i nie wymaga długiej obróbki termicznej. Na gulasz znakomita będzie szynka lub udziec. Dziczyzna jest bardzo aromatyczna, dlatego nie potrzeba wielu przypraw, by danie było znakomite. Najczęściej używa się owoców jałowca, cząbru, liścia laurowego i ziela angielskiego. Mięso najpierw trzeba zamarynować w soli, przyprawach i obsmażyć, na klarowanym maśle lub oleju. Gulasz z jelenia wybornie smakuje z dodatkiem ciemnego piwa, octu balsamicznego, czerwonego wina lub grzybów.