Izolacja przeciwwilgociowa kuchni

W naszych domach są pomieszczenia, w których wysoki poziom wilgotności utrzymuje się stale. Kuchnia , nawet jeśli ją dobrze wentylujemy, narażona jest na działanie pary wodnej.

         
ocena: 3/5 głosów: 2
Izolacja przeciwwilgociowa kuchni
Niebezpieczna wilgoć
Jeżeli w pomieszczeniach brakuje odpowiedniej wentylacji, dzięki której wilgotne i gorące powietrze znajduje ujście na zewnątrz, elementy konstrukcyjne budynku są narażone na zawilgocenie. Codzienne czynności domowników, przede wszystkim gotowanie, powodują utrzymywanie się wilgoci w pomieszczeniach. Dodatkowo różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku sprawia, że para wodna skrapla się na oknach, ścianach i domowych sprzętach. W zawilgoconym budynku z czasem zaczyna panować chłód, a zamarzające w ścianach cząsteczki wody rozsadzają je. Elementy drewniane butwieją, tracąc elastyczność i twardość. Odchodzące od ścian kafelki i pęczniejąca farba to sygnał, że w pomieszczeniach panuje zbyt wysoki poziom zawilgocenia. Natomiast brunatny lub czarny nalot na ścianach oraz biały wykwit na drewnie wskazują na zagrzybienie.

Pomieszczeniem najbardziej zawilgoconym jest zwykle kuchnia. Przy budowie czy remoncie domu warto zadbać o właściwą izolację właśnie tego pomieszczenia. Aby nie dopuścić do sytuacji wymagającej procesu odgrzybiania, czy konieczności położenia nowej glazury wystarczy użyć nieskomplikowanych metod zabezpieczania ścian. W stworzeniu efektywnej izolacji przeciwwilgociowej pomogą nam produkty firmy Selena z serii Tytan Professional: Grunt Głębokopenetrujący, Płynna folia, taśma, mankiety i narożniki uszczelniające.

Izolacja przeciwwilgociowa inwestycją na lata
Firma Selena oferuje system łatwych w użyciu produktów do tworzenia hydroizolacji, zmniejszających chłonność podłoży oraz zwiększających ich odporność. Przed położeniem płytek ceramicznych w łazience czy kuchni warto nimi zabezpieczyć ściany i podłogi.
Przy wykonywaniu izolacji przeciwwilgociowej szczególną uwagę należy zwrócić na naroża, krawędzie, szczeliny dylatacyjne, pęknięcia podłoża oraz przejścia rur instalacyjnych. Do ich zabezpieczenia przeznaczone są taśmy, narożniki i mankiety na bazie dzianiny poliestrowej Tytan Professional. Dzięki nim skuteczne zabezpieczymy spoiny między płytkami przed przenikaniem wody i wilgoci.

Dwa kroki hydroizolacji
Naklejenie taśm uszczelniających Tytan Professional w narożach oraz wokół rur, czyli w miejscach potencjalnych przecieków, jest pierwszym etapem wykonywanej hydroizolacji. Zabieg ten zapobiega gromadzeniu się wilgoci, a w efekcie rozwojowi grzybów i pleśni w miejscach spoin oraz w okolicach kranów.
Przed przystąpieniem do kolejnego etapu powierzchnie warto zabezpieczyć Gruntem głęboko penetrującym Tytan Professional, który głęboko wnika i wzmacnia podłoże. Następnie powlekamy ściany i podłogi Płynną folią Tytan Professional, zwracając szczególną uwagę na miejsca narażone na intensywne działanie wody. Płynna folia Tytan Professional nadaje się do bezspoinowego uszczelniania nasiąkliwych i porowatych podłoży: mineralnych, betonowych, jastrychów cementowych i anhydrytowych (w tym również grzejnych), murów, tynków cementowych i cementowo-wapiennych, a także tynków gipsowych, płyt gipsowo-kartonowych, gipsowo - włóknowych i drewnopochodnych. Kryje ona rysy podłoża, tworzy elastyczną i trwałą powierzchnię. Jest gotowa do użycia, a zawartość opakowania wystarczy dokładnie wymieszać i nakładać dwuwarstwowo pędzlem lub wałkiem.
Brak izolacji przeciwwilgociowej w miejscach szczególnie narażonych na działanie wilgoci, takich jak łazienka, pralnia czy kuchnia, bezpośrednio przyczynia się do rozwoju grzybów i pleśni w spoinach, okolicach kranów oraz zaciekania wody za wannę czy brodzik prysznicowy. Dzięki produktom z linii Tytan Professional pozbędziemy się tego problemu na lata.