Jak wznieść dobry toast

Wszyscy wznosimy toasty na weselu, na imieninach czy po prostu na jakiejś innej imprezie z dodatkiem alkoholu

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Jak wznieść dobry toast

Czym jest toast.

Toast jest rodzajem literatury stosowanej. To krótka formułka lub przemowa, za pomocą której składamy komuś życzenia lub wypijamy alkohol za konkretną osobę (np. solenizanta) lub grupę osób (np. za kobiety). Forma może być krótka i tradycyjna „na zdrowie!” lub mieć formę anegdoty. W Polsce szlacheckiej toastem bywały krótkie piosenki. Aktualnie są one znane jako ludowe przyśpiewki.

Pamiętajmy, że nie może być długi, ponieważ znudzi towarzystwo. Treść trzeba dopasować do biesiadników. Sprośne toasty mogą być dla wielu ludzi żenujące i niesmaczne.

Odpowiednia chwila

Toastem nie powinno się zaczynać przyjęcia. Pamiętajmy, że są osoby, które mogą się spóźnić. Na początku ludzie są jeszcze rozgadani i po prostu mogą przeoczyć nasz toast, a tego nikt sobie nie życzy. Wybierzmy dobry moment, starajmy się nie odciągać gości od np. jedzenia drugiego dania. Dobrym momentem jest chwila, gdy podany jest deser – nikt nie jest zajęty już jedzeniem, wszyscy zdążyli także wejść w atmosferę przyjęcia.

Przygotowanie

Toastów powinno być kilka. Dobrze by było, gdyby były wcześniej przygotowane, aby osoba wygłaszająca nie szukała naprędce słów, nie pogubiła się, nie używała kolokwializmów, nie jąkała i nie stosowała mało gustownych przerywników w postaci przeciągania samogłoski „y” lub „e”. Warto wcześniej na spokojnie zastanowić się, czego życzyć i w jakiej formie. Można zapisać sobie najważniejsze słowa na karteczce. Lepiej nie uczyć się na pamięć, ponieważ gdy wypadnie nam z głowy jedno słowo, możemy się całkowicie pogubić i efekt nie będzie najlepszy. Sformułowanie „Wypijmy za…” jest mało eleganckie. Lepiej użyć „Wznoszę toast za…”.

Kto i jaki sposób

                Pierwszy toast wznosi gospodarz. Drugi toast należy się honorowemu gościowi. Kolejne osoby mogą wznieść toast w kolejnych przerwach między daniami. Przed wygłoszeniem toastu trzeba sprawdzić, czy goście mają napełnione kieliszki.

Toasty wznosimy winem lub szampanem, nigdy wódką czy piwem. Osoby niepijące alkoholu mogą wznieść toast wodą, sokiem lub innym napojem bezalkoholowym.

Wznoszenie toastu

 

Na początku trzeba się przedstawić, a przede wszystkim wyjść zza stołu. Jeśli goście są hałaśliwi i nie zwracają na nas uwagi można powiedzieć: „Czy mogę prosić o uwagę?”. Można zacząć od krótkiego i prostego dowcipu. Trzeba mówić głośno, wyraźnie i płynnie. Patrzymy nie tylko na osobę, do której kierujemy przemowę, ale na wszystkich gości. Po wygłoszeniu przemowy warto lekko skinąć głową. Dopiero wtedy można wznieść kieliszek i wypić za zdrowie.

 Pamiętajmy, że podczas mówienia nie powinno się trzymać kieliszka w ręku. Niegrzeczne jest też dzwonienie sztućcami w szkło.

Pozostali goście

Pozostali goście nie muszą wstawać podczas, gdy ktoś wygłasza toast, chyba że osoba wygłaszająca wyraźnie sobie tego zażyczy. Kieliszki trzyma się za nóżkę. Wypija się tylko jeden łyk, a nie do dna. Osoba na cześć, której wznoszony jest toast nie powinna stać i pić „za siebie”. Po zakończeniu w dobrym tonie jest podziękować.