Chutney (inaczej czatni) to gęsty sos stosowany głównie w kuchni indyjskiej. W Europie i na świecie został spopularyzowany dzięki Anglikom, którzy jeszcze w czasach kolonialnych, przywieźli przepis na niego na Stary Kontynent. W Polsce sosy typu chutney znane były od XVII wieku. Nosiły one nazwę „gąszcze”.

Z czego przygotowuje się chutney?

Chutney może być sporządzane zarówno z owoców, jak i warzyw. Tradycyjne odmiany czatni to:
  • Narijal ki ćatni – chutney kokosowe,
  • Pjaz ki ćatni – chutney cebulowe,
  • Tamatar ki ćatni – chutney pomidorowe,
  • Dhanije ki ćatni – chutney kolendrowe,
  • Pudine ki ćatni – chutney miętowe,
  • Imli hi ćatni – chutney tamaryndowe,
  • Am ki ćatni – chutney mangowe,
  • Nimbu ki ćatni – chutney limonkowe,
  • Lahsun ki ćatni – chutney czosnkowe z dodatkiem orzecha kokosowego,
  • Kira ki ćatni – chutney ogórkowe.

W zależności od zastosowanych składników sos może być ostry, pikantny lub łagodny. W Indiach chutney przyrządzane jest zazwyczaj z warzyw i owoców sezonowych.

Dodatki do chutney

Sosy chutney można urozmaicać czosnkiem, cebulą i octem. Łączą się dobrze z musztardą, koncentratem pomidorowym oraz śmietaną. Świetnie smakują również wymieszane ze słodkimi dodatkami np. rodzynkami.
Chutney z mango

Chutney z mango

Chutney, inaczej hindi, to gęsty sos, który jest częstym dodatkiem dań indyjskiej kuchni. Przygotowuje się go z warzyw i owoców oraz musztardy, octu i rodzynek. Sos podaje się do mięsa oraz dań wegetariańskich. Chutney z mango przygotowuje się z owoców, czosnku, imbiru, rodzynek, octu ryżowego, brązowego cukru oraz papryczki chili. Składniki dusi się w rondlu ponad godzinę i często miesza, aby sos nie przypalił się. Po zdjęciu naczynia z ognia, chutney z mango doprawia się solą do smaku.

Chutney śliwkowy

Chutney śliwkowy

Przygotowane na zimno sosy owocowe stanowią ciekawe urozmaicenie wielu potraw. Chutney, czyli słodko-kwaśno-ostra kompilacja smakowa, idealne współgra z grillowanymi żeberkami, pieczonymi batatami, frytkami, a nawet śledziem. Chutney ze śliwek z cebulą to znakomity dodatek do mięs, szczególnie wieprzowiny i wołowiny. Oprócz świeżych śliwek, rodzynek i jabłka, ważnymi składnikami chutney są przyprawy, takie jak goździki, chili, cynamon, pieprz, imbir, gałka muszkatołowa i gorczyca.

Chutney z czerwonej cebuli

Chutney z czerwonej cebuli

Chutney z czerwonej cebuli i jabłek to doskonały dip na zimno w słodko-kwaśno-ostrej odsłonie. Do jego przygotowania potrzebne są: cebula, jabłko, olej, ocet balsamiczny, cukier, sól i duża łyżka świeżo suszonego tymianku. Do takiej kombinacji smakowej można śmiało dodać jeszcze miód i czerwone wino. Cebulę i pozostałe składniki podsmaża się na skarmelizowanym na patelni cukrze. Dzięki temu całość smakuje wyśmienicie. Chutney najlepiej przekładać do małych słoiczków i pasteryzować.

Chutney pomidorowy

Chutney pomidorowy

Chutney pomidorowy to gęsty, indyjski sos zrobiony z pomidorów na ostro. Idealnie nadaje się do mięs, wędlin i pieczywa. Robi się go z dojrzałych pomidorów, cebuli, czosnku, chili, imbiru, cukru, oleju, goździków, gorczycy, kolendry, octu winnego i soli. Po przegotowaniu warzyw, dodaje się przesmażone przyprawy i całość przelewa do słoików. Chutney pasteryzuje się około 15 minut. Gotowy jest do zjedzenia po kilku dniach.

Chutney z dyni

Chutney z dyni

Gęsty i ostry sos z owoców, warzyw i przypraw, czyli chutney, jest doskonałym sposobem na oryginalne wykorzystanie dyni. Pieczone w piekarniku warzywo, połączone ze świeżym imbirem, jabłkowym cydrem i gałką muszkatołową jest wyśmienitym dodatkiem do potraw z wieprzowiny, drobiu, a nawet naleśników. Innym pomysłem na chutney z dyni jest dodanie do niego pomarańczy, gruszek lub rodzynek. Pikantna nuta chili nie tylko zaostrzy, ale też doskonale pokoloruje to pyszne połączenie smaków.

Chutney z jabłek

Chutney z jabłek

Istnieje wiele przepisów na chutney jabłkowy. Najpopularniejsze to te z chili, imbirem, pomidorami lub śliwkami. Połączenie warzywno-owocowych smaków, które tworzą słodko-kwaśno-ostrą kompozycję będzie idealne, jako oryginalny akcent do mięsa lub serowej tarty. Chutney powinien mieć konsystencję gęstego dżemu. Wszystkie składniki podsmaża się na patelni lub w garnku z grubym dnem. Dodatek odrobiny octu balsamicznego, cydru lub czerwonego wina znakomicie pogłębia jego smak.

Znaleźliśmy 20 przepisów w kategorii Chutney

Konfitura z czerwonej cebuli

Konfitura z czerwonej cebuli

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Chutney rabarbarowy

Chutney rabarbarowy

anemon anemon

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Chutney warzywny

Chutney warzywny

anemon anemon
2

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Dyniowy chutney

Dyniowy chutney

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Chutney pomidorowy

Chutney pomidorowy

Bahus Bahus

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Chutney egzotyczny

Chutney egzotyczny

Bahus Bahus

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: