Kardamon ma nieco ostrzejszy smak, o ciepłym bukiecie i lekko cytrusowym zapachu. Całych strąków tej przyprawy z rodziny imbirowatych używa się na co dzień w kuchni indyjskiej. Są dość neutralne w smaku, nadają jednak daniom wyraźnie wyczuwalny posmak goryczy. Podzielone na mniejsze kawałki strąki kardamonu powinny być od razu wykorzystane (nie przechowuje się ich). Szybko tracą bowiem aromat i właściwości, podobnie jak kardamon zmielony. Najczęściej dodaje się do potraw jego nasiona, sprzedawane luzem, wyłuskane ze strąków, zazwyczaj podsmażone na patelni.

Stosowanie kardamonu

Ogromna popularność kardamonu w Skandynawii to zasługa Wikingów. Jest on powszechnym składnikiem szwedzkich deserów oraz norweskiego akvavitu (nawet 50% wódki kminkowej). W Holandii przyrządza się z nim ciastka, natomiast Arabowie posypują nim kawę. W Indiach kardamon żuje się przy niestrawnościach lub wzdęciach. Był również stosowany przez Indian jako lekarstwo na otyłość, gdyż skutecznie pobudza przemianę materii. Ceną kardamon dorównuje najdroższej przyprawie świata – szafranowi. Nie dodaje się go jednak do potraw zbyt wiele. Kardamon dobrze smakuje z cynamonem oraz imbirem. Warto wypróbować go w połączeniu z sokiem z limonki i pozbawioną pestek papryczką chilli. Odrobina kardamonu ożywi tradycyjne słodkie wypieki, np. racuchy z jabłkami, cynamonowe bułeczki, szarlotkę bądź piernik. Można posypać nim poranną owsiankę na słodko, dodać go do ciasteczek zbożowych z żurawiną lub farszu do naleśników ze śmietanką.

Ciekawe dania z dodatkiem kardamonu

Kardamon komponuje się doskonale z indyjskim curry o rożnym stopniu ostrości, który zależy od ilości dodanej zielonej, żółtej bądź czerwonej pasty curry. Jego podprażonymi nasionami można również posypać pilaw z ryżu lub kaszy bulgur z baraniną, mięsem mielonym, rybą albo w wersji wegetariańskiej. Kardamon jest interesującym składnikiem marynat, zarówno do mięs, jak i np. do śledzi. Doskonale sprawdzi się w makaronach z owocami morza, pasztetach, jako dodatek do pieczonego drobiu albo ogórków konserwowych w zalewie. Wiele kawiarni i restauracji ma w menu pyszne grzane wino, aromatyzowane kardamonem. Można także przygotować samodzielnie pięknie pachnące kardamonem piwo. Wystarczy podgrzać w rondelku piwo i podgotować je chwilę z miodem, sokiem imbirowym, goździkami. Miłośnicy cytrusów docenią cząstki bądź plasterki pomarańczy i cytryny w grzanych piwie. Pianę na trunku dekoruje się zmielonym kardamonem i podaje się kufel z dwiema słomkami.
Curry

Curry

Curry to mieszanka przypraw. Podstawą jest kurkuma, która nadaje jej żółto-pomarańczowy kolor. Dobór reszty przypraw zależy od upodobań wytwórcy, jednak najczęściej spotykane są mieszanki z imbirem, pieprzem, solą, kolendrą, czosnkiem, cynamonem, chili, kminkiem i gałką muszkatołową. Czasem dodaje się również kardamon, szalotkę, gorczycę czarną i goździki. W Indiach słowo „curry” oznacza potrawę w gęstym sosie lub gulasz.

Jałowiec

Jałowiec

Jałowiec jest przyprawą o intensywnym korzennym, słodko-gorzkim smaku. Można go kupić w formie suszonych szyszkojagód. Są to owoce krzewu jałowca. Jałowiec wykorzystuje się do przygotowania marynat do mięs. Najczęściej łączy się go z winem, zielem angielskim, pieprzem i majerankiem. Jagody jałowca pasują do dziczyzny, wołowiny i wieprzowiny. Można z nich też zrobić nalewkę.

Gałka muszkatołowa

Gałka muszkatołowa

Gałki muszkatołowej używamy w kuchni na co dzień, doprawiając nią zarówno desery, jak i dania obiadowe. Jest aromatyczna, ale delikatna, dlatego pasuje do wielu potraw. Nadaje się zarówno do dań kuchni orientalnej, jak i polskiej. Szczypta gałki muszkatołowej nadaje charakterystyczny smak flakom i bigosowi. Bez niej nie powstanie piernik ani grzaniec.

Cząber

Cząber

Cząber to wyrazista, pikantna przyprawa stosowana do zup, gulaszy, potraw przyrządzanych z roślin strączkowych i farszów. Wyróżnia się jej dwa rodzaje – letnią (łagodniejszą) i zimową (ostrzejszą). W kulturze ludowej stosowana była dawniej jako silny afrodyzjak. Obecnie można ją znaleźć również jako dodatek do past do zębów, olejków eterycznych i mydeł. Cząber działa antyseptycznie i łagodzi biegunki.

Anyż

Anyż

Anyż to przyprawa występująca w dwóch odmianach – biedrzeniec anyż (znany też jako anyżek) i anyż gwiazdkowy (gwiaździsty). Obie wersje mają bardzo szerokie zastosowanie kulinarne. Anyż dodaje się zarówno do dań na słodko, jak i na słono. Biedrzeniec anyż to nadaje wyjątkowy aromat gotowanym warzywom, napojom, rybom i owocom morza. Gwiazdki anyżu to niezastąpiony dodatek do bożonarodzeniowych wypieków i pierników. Anyż w gwiazdkach doskonale podkreśla również smak dań kuchni chińskiej i orientalnej.

Estragon

Estragon

Estragon jest byliną cenioną za swoje właściwości kulinarne oraz lecznicze. Posiada wyrazisty, lekko gorzki smak. Wykazuje działanie wzmagające apetyt i usprawniające procesy trawienne. W kuchni najczęściej wykorzystuje się suszone liście estragonu jako przyprawę do dań mięsnych, ryb, sałatek i rozmaitych sosów (tatarskiego, bearnaise, remoulade etc.). Estrgonem przyprawia się również warzywa, np. duszoną marchewkę, ziemniaki, grzyby i buraki oraz zupy - zawsze pod koniec gotowania.

Pieprz

Pieprz

Pieprz, choć jest tak popularną przyprawą, ma również mało znane odmiany (np. hoja santa). Wśród najbardziej cenionych pod względem kulinarnym są pieprz cayenne i zielony, które zyskały renomę w kuchni francuskiej. Niektóre rodzaje pieprzu (jak ziołowy) są po prostu mieszankami różnych przypraw, inne zaś (jak syczuański) to rzadko występujące ziarna mielone bez domieszek. Uprawa większości gatunków pieprzowca możliwa jest w warunkach tropikalnych, ale niektóre mogą urosnąć także w Polsce.

Hibiskus

Hibiskus

Hibiskus, nazywany inaczej malwą sułtańską, to kwiat, z którego robi się ziołowy napar. Roślina wydaje kwiatostan w odcieniach czerwieni, bieli oraz żółci. Napój z suszonych kwiatów hibiskusa to karkade. Napar można urozmaicić, dodając do herbaty np. kardamon, cynamon, wanilię lub imbir. Herbatę z hibiskusa podaje się, na ciepło lub zimno – z dużą ilością cukru. Do naparu można też dodać świeże liście mięty, sok z pomarańczy lub cytryny, a także wodę kwiatową (np. różaną). Hibiskus dostępny jest w sklepach zielarskich i herbacianych oraz aptekach.