Kasza jęczmienna powstaje w wyniku przetworzenia ziaren jęczmienia. Dzięki temu, w zależności od zastosowanej techniki, możemy uzyskać kaszę: pęczak, łamaną, perłową oraz wiejską. Kasza ta, idealnie nadaje się do krupniku, jako składnik kotletów, czy sama z masłem albo sosem. Idealnym połączeniem jest podawanie kasy jęczmiennej razem z mięsem lub mlekiem. Dzięki temu dostarczamy do organizmu pełen zestaw aminokwasów, który wspomaga absorpcję białka. 

Gołąbki, które najczęściej przygotowuje się na bazie ryżu, można również wykonać z kaszą jęczmienną. Wśród innych propozycji na wykorzystanie tego produktu jest kasza jęczmienna z warzywami (mrożonymi lub świeżymi) lub sycące zapiekanki. Często stosowanym rodzajem kaszy jęczmiennej do produkcji wymienionych potraw jest kasza perłowa. 

Pierwsze wzmianki o zastosowaniu tej kaszy pojawiły się już za czasów starożytnych Greków i Rzymian. Uprawiana była wówczas na obszarach Mezopotamii, skąd rozprzestrzeniła się na inne obszary. Kasza jęczmienna uważana jest za zdrową ze względu na dużą zawartość błonnika, który usprawnia pracę przewodu pokarmowego. 

Dzięki sporej zawartości skrobi, kasza ta często wykorzystywana jest do zagęszczania zup. Nierzadko też, spotkamy się z pierogami, czy chlebem, w których jednym ze składników będzie kasza jęczmienna. Jest idealna dla dzieci i nadciśnieniowców. Mogą ją jeść kobiety w ciąży i karmiące piersią. Na polskich stołach królowała jako danie samo w sobie. Podawana ze skwarkami, była popularną potrawą wśród chłopów. W swoich książkach wspomina o niej nawet Władysław Reymont. 

Poznajcie kaszę jęczmienną i wypróbujcie poniższe przepisy!     

Kasza jęczmienna Kategorie

Sałatka z pęczakiem

Sałatka z pęczakiem

Pęczak jest to kasza jęczmienna w formie całych ziarenek. Przypominają one napuchnięte płatki owsiane. Pęczak jest zawsze jędrny i niemal niemożliwe jest jego rozgotowanie. Szczególnie dobrze smakuje z pieczarkami. Pęczak na słodko często jest składnikiem wigilijnej kutii – zastępując w tej roli ziarna pszenicy.

Sałatka z kaszy jęczmiennej

Sałatka z kaszy jęczmiennej

Rodzaj kaszy jęczmiennej zależy od wielkości ziaren i sposobu obróbki. Kasza jęczmienna to: kasza jęczmienna łamana inaczej wiejska, pęczak (całe ziarna), kasza perłowa lub mazurska (poddana polerowaniu) oraz kasza prażona. Kasza jęczmienna jest bardzo neutralna w smaku, dlatego sprawdza się w niemal wszystkich połączeniach, zarówno wytrawnych jak i słodkich. Wyśmienicie smakuje z kurczakiem, warzywami, bananami lub miodem i rodzynkami.

Krupnik na żołądkach

Krupnik na żołądkach

Krupnik z kaszą jęczmienną należy do tradycyjnych potraw polskiej kuchni. Można go przygotować na żołądkach drobiowych, które należy dokładnie opłukać i oczyścić, zalać zimną wodą i zagotować. Następnie żołądki ponownie zalewa się świeżą porcją wody i gotuje do miękkości. W oddzielnym garnku zagotowuje się wodę, do której dodaje się pokrojoną w słupki włoszczyznę, kaszę, czosnek, ziemniaki, przyprawy (sól, pieprz, liść laurowy) oraz żołądki. Potrawę serwuje się posypaną świeżą natką pietruszki.

Kasza pęczak

Kasza pęczak

Znaczną popularnością cieszy się kasza pęczak, którą najczęściej zestawia się z rozmaitymi warzywami. Świetnym pomysłem na obiad dla miłośników pikantnej kuchni jest meksykańskie kaszotto z pęczaku z dodatkiem kurczaka, pomidorów, kukurydzy i czerwonej bądź czarnej fasoli. Wśród dań z kaszą pęczak znajdują się również smaczne sałatki przygotowywane, np. z pieczoną dynią, szpinakiem i z dodatkiem orzechów włoskich.

Krupnik na rosole

Krupnik na rosole

Zdrową, smaczną i sycącą zupą jest krupnik przygotowany na rosole. Wywar należy zagotować, a następnie dodać do niego kaszę jęczmienną oraz obrane, umyte i pokrojone w grubą kostkę ziemniaki. Do zupy wrzuca się również włoszczyznę świeżą i pokrojoną w słupki, ewentualnie mrożoną. Składnikiem, który nada daniu aromatu jest podsmażona na oleju cebulka. Krupnik na rosole doprawia się solą i pieprzem. Można go podawać posypany świeżym, posiekanym koperkiem z kromką pieczywa.

Krupnik

Krupnik

Krupnik to tradycyjna polska zupa gotowana na wywarze jarskim lub mięsnym, zasypywana kaszą jęczmienną. Przygotowuje się ją z dodatkiem ziemniaków, marchewki, pietruszki i pora. Krupnik przyprawia się natką pietruszki, pieprzem, solą, liściem laurowym oraz koperkiem. Por pokrojony w krążki, przed dodaniem do zupy, można zeszklić na rozgrzanym oleju. Krupnik gotuje się około pół godziny. Podaje się go z chrupkim, białym pieczywem.