Najpopularniejszą potrawą kuchni wietnamskiej są sajgonki, inaczej nem. Są to placki z jadalnego papieru ryżowego, którymi owija się farsz zrobiony z mięsa, owoców morza lub warzyw. Tradycyjny kurczak po wietnamsku jest smażony w woku z cukrem i sosem sojowym. Danie doprawia się ostrą papryką, solą oraz pieprzem i podaje z ryżem oraz surówką z kapusty. Popularną potrawą kuchni wietnamskiej jest zupa pho gotowana na wołowinie. Główne składniki zupy to: sos rybny, fasola mung, makaron ryżowy i papryczka chili.

Kuchnia orientalna wyjątkowo popularna w Polsce, określana potocznie mianem „chińszczyzny”. Ze względu na wiekowe wpływy kultury chińskiej, jest ona zbliżona do niej smakiem. Kuchnia wietnamska charakteryzuje się wyrazistym smakiem i intensywnym aromatem. Zawdzięcza to najlepszym, wyselekcjonowanym ziołom, przyprawom oraz warzywom i owocom.
 
Dla Wietnamczyków smak i aromat podawanych potraw to jedna z kluczowych kwestii. Równie istotną sprawą jest sposób serwowania potraw oraz ich wygląd. Przede wszystkim dania wietnamskie muszą być wyjątkowo estetyczne.
 
Do popularnych wietnamskich dań serwowanych w Polsce możemy zliczyć dania z kurczaka, wieprzowiny oraz cielęciny podawane w formie: rozmaitości, pięciu smaków, słodko-kwaśnej czy gorącego półmiska. Oczywiście klasyką pozostaje gon – bao oraz mięso w cieście.
 
Zdjęcie: Fotolia

Kuchnia wietnamska Kategorie

Makaron sojowy

Makaron sojowy

Makaron sojowy produkowany jest z batatów, fasoli mung lub mąki ziemniaczanej, z soją nie ma nic wspólnego. Podobnie jak makaron ryżowy, makaron sojowy nie wymaga gotowania. Wystarczy zalać go gorącą wodą, mlekiem lub bulionem, odstawić na 2-4 minuty i odcedzić. Można go również usmażyć w głębokim tłuszczu. Staje się wówczas bardzo chrupiący. Makaron sojowy to znakomity dodatek do warzyw, owoców morza i dań kuchni azjatyckiej.

Makaron chow mein

Makaron chow mein

Makaron chow mein produkowany jest z mąki pszennej z dodatkiem kurkumy. Jest bardzo szybki przygotowaniu, gdyż czas jego gotowania (wrzucając go do wrzątku) wynosi 3-5 minut. Jedną z propozycji kulinarnego wykorzystania tego makaronu jest orientalna potrawa chow mein ze smażonym na oleju roślinnym kurczakiem i warzywami: marchewką, czerwoną papryką, groszkiem cukrowym i szczypiorkiem. Danie przyprawia się mielonym, białym pieprzem, sosem sojowym i olejem sezamowym.

Grzyby mun

Grzyby mun

Grzyby mun czy też mung, znane są pod takimi nazwami tylko w Polsce. Prawdopodobnie określenia te wzięły się z przekształcenia wietnamskiego cánh mỏng – potocznej nazwy uszaków (różnych gatunków – od gęstowłosych po bzowe). Grzyby te przypominają kształtem i giętkością małżowinę ucha. Występują w Wietnamie, Chinach, Japonii, Korei i innych krajach azjatyckich, ale nie tylko – mają bardzo szeroki zasięg geograficzny. Po całej Azji porozsiewane są hodowle, z których biorą się dostępne w naszych sklepach grzyby mun. Uszaki można jednak znaleźć także w polskich lasach – porastają korę bzu czarnego. Popularności uszaków bzowych w Polsce, gdzie prawie nikt ich nie zrywa, nie da się jednak porównać z powszechnością tych grzybów w krajach orientalnych. Azjaci jedzą je codziennie – stanowią nieodłączny składnik dań takich jak: chow mein (makaron z kurczakiem i warzywami), sajgonki (krokieciki mięsno-warzywne zawijane w papier ryżowy) i zupa seczuańska z kapustą pekińską i makaronem ryżowym.

Sajgonki wegetariańskie

Sajgonki wegetariańskie

Sajgonki wegetariańskie to idealna propozycja dla jaroszy. Dowolne warzywa należy pokroić w słupki i usmażyć na rozgrzanej patelni. Świetnie sprawdzą się: papryka, marchewka, cukinia, bakłażan, seler, cebula, kapusta pekińska oraz grzyby lub pieczarki. Wszystkie składniki przekłada się na papier ryżowy, skrapia sosem sojowym, przyprawia, miesza i zawija. Sajgonki warzywne nie wymagają smażenia, można je jednak delikatnie podpiec w piekarniku, by były chrupiące. Danie dobrze smakuje na zimno, skropione olejem ryżowym i sosem sojowym.

Sajgonki

Sajgonki

Sajgonki pochodzą z Wietnamu oraz Chin, gdzie uznawane są za pożywną przekąskę. Z wyglądu przypominają naleśniki bądź krokiety, jednak mają inny smak. Zamiast ciasta do sajgonek używa się arkuszy jadalnego papieru ryżowego. Wypełnia się go dowolnym farszem, np. mieloną wołowiną, warzywami pokrojonymi w słupki, cienkim makaronem bądź owocami morza. Następnie papier należy zwinąć w kopertę, tak jak robi się to z krokietami. Sajgonki smaży się w głębokim tłuszczu, gotuje lub podaje na surowo. Do smażenia warto użyć oleju ryżowego. Sajgonki podaje się z sosami, np. słodko-kwaśnym, sezamowym, sojowym, grzybowym i orzechowym (z fistaszków).

Sajgonki z kurczakiem

Sajgonki z kurczakiem

Sajgonki z kurczakiem to pomysł na imprezową przekąskę. Danie sprawdzi się również jako: podwieczorek, kolacja lub drugie śniadanie do pracy. Filet z kurczaka należy umyć, oczyścić z błon i zmielić. Następnie mięso podsmaża się z dodatkiem: soli, ziół oraz przypraw i nakłada na papier ryżowy. Do farszu warto dodać odrobinę makaronu ryżowego oraz warzywa, na przykład cukinię. Całość należy dokładnie zawinąć w kopertę i smażyć na głębokim tłuszczu przez kilka minut. Olej powinien całkowicie pokrywać sajgonki. Usmażone danie odsącza się z nadmiaru tłuszczu i pozostawia do wystygnięcia. Sajgonki z mięsem podaje się na ciepło lub zimno.

Farsz do sajgonek

Farsz do sajgonek

Sajgonki są daniem wywodzącym się z kuchni azjatyckiej, a swoim kształtem przypominają krokiety. Farsz do sajgonek przygotowuje się z mięsa wołowego, wieprzowego bądź z kurczaka oraz z warzyw (marchewka, cebula, suszone grzyby mun), a następnie zawija się go w papier ryżowy. Składnikiem farszu jest również makaron sojowy lub ryżowy. Sajgonki najczęściej serwowane są sosami, np. słodko-kwaśnym. W kuchni wegetariańskiej popularność zyskały sajgonki z warzywnym nadzieniem.

Polecane przepisy do kategorii Kuchnia wietnamska