Smaczny i szybki sos do frytek powstanie z połączenia majonezu i ketchupu. Sos czosnkowy można przyrządzić w wersji majonezowej lub mniej kalorycznej z jogurtem naturalnym. Frytki doskonale smakują z dodatkiem sosu belgijskiego, a także pomidorowego sosu, który często dodaje się do pizzy i past.

Szybki sos do frytek

Składniki na prosty i szybki sos do frytek to majonez, ketchup i przeciśnięty przez praskę czosnek. Sos można doprawić pieprzem i solą, jeśli to konieczne.

Sos belgijski do frytek

Aby przygotować sos belgijski, potrzebne są: majonez, ketchup, cebula, ocet, pieprz oraz sól. Cebulę należy posiekać i dodać do niej octu – wtedy puści sok. Po kilku minutach cebulę należy wymieszać z majonezem, ketchupem i przyprawami. Sos belgijski doskonale smakuje także z wędlinami i jajkami.

Sos pomidorowy

Pomidorowy sos to dodatek do frytek, a także makaronów i pizzy. Do jego przyrządzenia potrzeba świeżych pomidorów, koncentratu pomidorowego, śmietany i nieco wody. Sos pomidorowy przyprawia się pieprzem cayenne, słodką papryką w proszku, pieprzem oraz solą. Trzeba do niego dodać niewielką ilość oleju, dokładnie wymieszać wszystkie składniki i gotować przez 5-10 minut.

Majonezowy sos czosnkowy do frytek

Majonezowy sos do frytek powstanie z połączenia majonezu, jogurtu naturalnego bądź śmietany, czosnku oraz przypraw. Najlepiej doprawić go pieprzem, solą i ziołami prowansalskimi. Jeśli dodamy świeżo posiekany koperek, sos będzie jeszcze smaczniejszy. Na początku należy wymieszać majonez i jogurt lub śmietanę, po czym dodać do nich czosnek, zioła i koperek. Następnie trzeba dodać pieprz i sól do smaku.

Sos czosnkowy bez majonezu

Mniej kaloryczny sos czosnkowy bez majonezu jest przyrządzany na bazie jogurtu naturalnego. Do niego dodaje się przeciśnięty przez praskę czosnek, sok z cytryny i oliwę z oliwek. Sos można nieco dosłodzić, np. stewią. W razie potrzeby należy dodać sól i pieprz.
Sos tatarski

Sos tatarski

Sos tatarski przygotowuje się na bazie majonezu. Dodatkowymi składnikami są przyprawy oraz warzywa marynowane w occie. Receptura sosu różni się od siebie w każdym kraju. We Francji do majonezu dodaje się białko i żółtko z ugotowanego na twardo jajka oraz szczypiorek. Natomiast w Austrii bazę stanowią korniszony, kapary i pietruszka. Sos tatarski idealnie nadaje się do grillowanych oraz pieczonych potraw, jajek oraz sałatek.

Sos barbecue

Sos barbecue

Sosu barbecue używa się do przyprawiana potraw, zwłaszcza grillowanych. Idealnie komponuje się z wieprzowiną, wołowiną oraz kurczakiem. Sos barbecue może łączyć w sobie składniki ostre, słodkie i kwaśne. Najbardziej popularną bazą do zrobienia sosu są: przecier pomidorowy, ocet, przyprawy oraz cukier. W zależności od regionu (Stany Zjednoczone, Australia, Azja) sos barbecue różni się zarówno składnikami, jak i konsystencją.

Sos serowy

Sos serowy

Sos serowy idealnie komponuje się z warzywami, makaronem oraz mięsem. Stosuje się go również jako dip do nachos. Do zrobienia sosu potrzebne są: mąka, masło, gałka muszkatołowa, mleko i pieprz cayenne. Przygotowując sos, zamiast sera żółtego (np. cheddar), można użyć serka topionego lub pleśniowego. Wybornie smakuje zapiekanka makaronowa z sosem serowym. Łączy się go również z kurczakiem (filety z kurczaka z sosem serowym, kurczak w sosie serowo-śmietanowym).

Ketchup

Ketchup

Ketchup lub keczup to pomidorowy sos podawany na zimno. Można go kupić lub przyrządzić samodzielnie. Druga opcja daje możliwość eksperymentowania z dodatkami. Ketchup wyśmienicie smakuje z odrobiną cynamonu, gorczycy lub bazylii. W roli przypraw sprawdzają się też zioła prowansalskie, chili i curry. Ketchup jest niezastąpiony przy frytkach, zapiekankach i kanapkach. Można dodawać go niemal do każdej wytrawnej potrawy. Znakomicie smakuje mieszanka: ketchup, majonez i musztarda – to idealny dip do nachos lub pieczonych warzyw.

Majonez domowy

Majonez domowy

Domowy majonez jest zdrowszy niż ten ze sklepu. Można go przygotować już w kilka minut. Wystarczy zmiksować jajka na twardo z musztardą, oliwą z oliwek, miodem, octem, solą oraz białym pieprzem. Następnie sos należy włożyć do lodówki na pół godziny, by jego smak się ujednolicił. W innej wersji majonezu jajko zastąpi serek wiejski (bez śmietanki), twaróg, feta albo dojrzałe awokado. Taki sos sprawdzi się do kanapek, frytek, dań mięsnych oraz sałatek.

Chutney

Chutney

Chutney, nazywany często czatni, to gęsty sos przyrządzany na bazie warzyw lub owoców. Jest on stosowany głównie w kuchni indyjskiej jako farsz do dosy (są to bardzo cienkie naleśniki wyrabiane z soczewicy i mąki ryżowej). Czatni można również podawać do dań mięsnych i wegetariańskich. Najlepiej komponuje się z potrawami grillowanymi. W kuchni polskiej sosy typu czatni znane są XVII wieku pod nazwą „gąszcze”.

Ketchup z cukinii

Ketchup z cukinii

Ketchup z cukinii zmiksowany blenderem ma gładką i przyjemną konsystencję. Świetnie komponuje się z wędlinami, mięsami, pizzami, serami i zapiekankami. Jest bardzo prosty w przygotowaniu. Do jego zrobienia potrzeba: pozbawionej nasion i obranej cukinii, cebuli, pomidorów, cukru, octu, soli, słodkiej oraz ostrej papryki. Całość gotuje się w garnku do godziny. Ketchup z cukinii można przyprawić według uznania (w zależności czy wolimy ostry, czy łagodny).

Polecane przepisy do kategorii Sos do frytek