cherry

cherry

Złoty Ekspert
[Przepisów: 508]

Książka Kucharska: Książka kucharska Jane Austen

Salmagundy

  • TRUDNOŚĆ: łatwe
  • CZAS:
         
ocena: 4/5 głosów: 2

kolorowa przystawka na zcerwiec

Salmagundy

Składniki:

Salmagundy

 

  • drobno pokrojone białe mięso z kurczaka lub indyka;

 

  • jajka na twardo: przynajmniej po jednym na osobę plus kilka dodatkowych (ponieważ zawsze któreś z żółtek
  • mleku, podawaj w całości lub pokrojone w poprzek na malutkie kawałki. Zamiast nich możesz podać

 

  • buraczki, w całości lub pokrojone, na przykład kupione w słoiku. Gotowanego buraka należy przed podaniem przyprawić;

 

  • czerwona kiszona lub marynowana kapusta, ze słoika;

 

  • gotowana szynka i ozór pokrajane w paseczki;

 

  • sałaty, o jasnych lub ciemnych liściach, oraz świeże zioła. Liście należy pozbawić łodyżek, a jeśli

 

  • ogórki i/lub seler naciowy, drobno pokrojone (pomysł pani Glasse);

 

  • marynaty, domowego wyrobu lub gotowe, z uwzględnieniem kaparów i pikli cytrynowych (kupione w słoiku);
  • loki z masła lub kulki maślane do dekoracji. Oliwa i ocet winny na sos.

 

Sposób przygotowania:

Salmagundy
To nieskomplikowane danie, jeśli ładnie podane, a kolory jego i składniki różnorakie, prawdziwą jest ucztą dla oczu. Aby taką się stało, pokraj osobno białe mięso z kurczęcia na zimno albo cielęciny, osobno żółtka jaj na twardo gotowanych, osobno białka, pietruszkę, sardeli pół tuzina, buraczka, czerwoną marynowaną kapustę, szynkę i ozór siekany, a jeszcze cokolwiek pikantnego i w ładnym kolorze. Niektórzy lubią troszkę cebuli, ale lepiej jej nie dawać.

Spodek, sporą filiżankę czy cokolwiek innego na podstawę ułóż na niewielkim półmisku. Wokół niej kładź rzędy u spodu szerokie, górą coraz mniejsze. Takich ingrediencji na nie dobieraj, coby kolorami jak najbardziej się odróżniały. Na górze gałązkę jarmużu zatknąć możesz, albo i nie. Salmagundy może z rzędów się składać, można także w połówki białek kolorowych kawałeczków nałożyć. Aby jaja się nie przewracały, czubka trochę odkrajać. Do każdego z osobna jedną tylko kłaść ingrediencję. Ozdabiać można lokami z masła tudzież pietruszką tu i tam powtykaną. (M.R. 1806, s. 205)





Większość składników tej kolorowej przystawki nie zmieniła się ani trochę od osiemnastego wieku, kiedy to po raz pierwszy przygotowali ją kucharze, tak więc samodzielnie możesz zdecydować, dla ilu osób ją przygotujesz, oraz w jaki sposób ułożysz. Jeśli zdołasz, układaj składniki rzędami na odwróconej misce, tak jak zrobiła to pani Rundell, przyklejając je na miękkim maśle. Jeśli brak ci na to czasu lub przygotowujesz zimny bufet, łatwiej ci będzie ułożyć je po prostu w rzędach, dając naprzemiennie zielone, czerwone i żółte. Innym sposobem podania kolorowych składników jest ułożenie z nich jednobarwnych stożków na tle z rukwi wodnej lub porwanych liści sałaty rozłożonych na tacy. Jeśli jednak wolisz podawać kolorowe przysmaki, faszerując nimi jajka, nie zapomnij drobno ich pokroić.

Planując piknik, zapakuj poszczególne składniki do osobnych pojemników, pamiętaj też o plastikowych sztućcach do nakładania i jedzenia. Wszystkie ingrediencje można kupić w dobrym supermarkecie czy delikatesach.