Samoczyszczące okno do kuchni

  • 1

Szkoda, że okien w kuchni nie może myć deszcz... - zdarza nam się myśleć patrząc na zabrudzone szyby. A kto powiedział, że nie może?

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Samoczyszczące okno do kuchni
Jak to możliwe, że szkło SGG BIOCLEAN potrafi samo usunąć osadzające się na zewnętrznej powierzchni zanieczyszczenia takie jak brud, kurz, spaliny, zaschnięte krople wody? Jego tajemnicą jest specjalna powłoka samoczyszcząca, którą pokryta została zewnętrzna powierzchnia szkła. Powłokę tworzy mineralna substancja na bazie tlenku tytanu o właściwościach fotokatalitycznych i hydrofilnych. Aby związki chemiczne zawarte w powłoce mogły działać potrzebują 2 czynników: promieni ultrafioletowych (UV) obecnych w świetle słonecznym oraz wody. Promienie UV rozkładają zanieczyszczenia gromadzące się na zewnątrz szyby (fotokataliza) i sprawiają, że powierzchnia szkła uzyskuje zdolność odpychania od siebie cząsteczek wody (hydrofilność). Dzięki tej właściwości woda rozlewa się po szkle cienką, równomierną warstwą i spływa szybko, nie zostawiając śladów w postaci zacieków.

Oczywiście obecność powłoki nie oznacza, że możemy zupełnie zrezygnować z mycia kuchennych okien, a raczej to, że będziemy je myć znacznie rzadziej. Nie zawsze bowiem szkło otrzyma od natury wystarczającą ilość obu czynników (światła i wody) – np. podczas upalnego lata przez kilka tygodni nie spadnie ani kropla deszczu. W takiej sytuacji czyszczenie szkła SGG BIOCLEAN polega jedynie na przetarciu go miękką ściereczką nasączoną czystą wodą.

Szkło SGG BIOCLEAN może zostać użyte praktycznie we wszystkich rodzajach szyb zespolonych stosowanych w kuchennych oknach i drzwiach: balkonowych, połaciowych, w szklarniach oraz na przeszklonych elewacjach budynków.
Szkło z powłoką samoczyszczącą znakomicie sprawdzi się zwłaszcza w warunkach miejskich oraz w środowisku, w którym panuje duże zanieczyszczenie, np. w okolicach autostrad, dworców, lotnisk, na terenach przemysłowych. Najlepszy efekt uzyskuje się stosując je w miejscach mocno nasłonecznionych oraz eksponowanych na opady atmosferyczne.
Przezierność i wygląd zewnętrzny szkła z powłoką są takie same jak szkła bez powłoki.

SGG BIOCLEAN to produkt przyszłości – oszczędza nie tylko nasz czas, ale również środowisko w którym żyjemy. Zamiast szkodliwych detergentów do mycia okien będziemy potrzebować jedynie słońca i deszczu. Proste, genialne, a na dodatek bardzo pożyteczne.

Producentem szkła SGG BIOCLEAN jest firma Saint-Gobain Glass.