Zielona kawa - poznaj jej właściwości

O zielonej herbacie słyszał już każdy. Ostatnio coraz popularniejsza staje się zielona... Kawa! Czym tak naprawdę jest? Z czym to się je i jak smakuje?

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Zielona kawa - poznaj jej właściwości
fot. Fotolia
Zielona kawa to nic innego jak zwykła kawa, tylko nie palona. Jeśli więc zwykła mała czarna nie powoduje u Ciebie niepożądanych reakcji możesz bez obaw spożywać także zieloną.

Właściwości:
Uważa się, że to właśnie przez palenie ziaren kawy traci ona kawas chlorogenowy (CGA), a to właśnie on ma działanie antyoksydacyjne. Picie jej sprzyja wolniejszemu odkładaniu się cukrów, a co za tym idzie odchudzaniu. Zaczęło się od eksperymentu…
Mehmet Oz przeprowadził w 2008 roku badanie w którym podzielił badane kobiety na dwie grupy. Pierwsza z nich piła kawę zieloną, natomiast druga została podjęta efektowi placebo. Po 30 dniach pierwsza grupa ważyła średnio 2 kg mniej na osobę. Skuteczne? Ciężko powiedzieć jednoznacznie, czy zielona kawa rzeczywiście wpływa korzystanie na wagę podczas odchudzania. Badania nad jej skutecznością wciąż trwają.

Smak i aromat:
W smaku zielona kawa jest inna niż tradycyjna mała czarna. Ma jaśniejszą barwę i jest lekko kwaskowata. W smaku zawiera również mniej goryczy. Niektórzy porównują ją do zielonej herbaty. Same ziarna mogą mieć różny kolor. Zależy to od gatunku, wysokości na której rosły oraz podłoża na którym były uprawiane.

Pozostałe właściwości:
Poza docenianą wszechstronnie cechą wspomagania odchudzania zawarty w kawie kwas chlorogenowy ma działanie antyoksydacyjne. Dzięki temu opóźnia proces starzenia oraz ma właściwości antynowotworowe.
A więc, na zdrowie!