Alkohol wcale nie jest taki zły!

  • 2

Alkohol gości w naszym życiu na każdym kroku. Nie tylko na stołach jako dodatek do potraw, lecz także w przemyśle. Jest zbawiennym elementem leków, paliw, perfum i wielu innych.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Alkohol wcale nie jest taki zły!
W naszym społeczeństwie krąży wiele teorii na temat alkoholu. Większość z nich obrazuje go za pomocą samych negatywnych cech obwiniając za zgubne działanie dla naszego organizmu oraz inne niepożądane efekty jego zastosowania. Czy jest to obiektywne podejście ?

Oto kilka przykładów, które pozwolą spojrzeć na kwestię alkoholu z drugiej strony, przedstawiając walory nie tylko smakowe i lecznicze.


1.Alkohol pełni znaczącą rolę w gastronomi. Dodajemy go do mięs, sałatek, deserów, a także zup, aby podkreślić smak i rozwinąć gamę naszych gustów. Peklowana karkówka w winie, skrzydełka kurczaka w miodzie z dodatkiem sherry, tiramisu, letnia sałatka z arbuzem polana brandy, czy choćby zupa piwna to tylko cześć potraw, których każdy prawdziwy smakosz powinien skosztować.

2.Rozważne i kulturalne spożywanie alkoholu ma również spore właściwości relaksacyjne dając chwilowe wytchnienie po dniu pracy, czy przy wyjątkowo stresowych sytuacjach. Odprężenie zaznawane przez niektóre osoby pijące alkohol jest krótkotrwałe, jednak umiejętność delektowania się wytrawnym trunkiem jest równie przyjemne co sam jego smak.

3.Alkohol w postaci etanolu ma również wiele zastosowań farmaceutycznych. Dodawany jest do płynów doustnych i naskórnych, a także maści. Ziołowe olejki na bazie etanolu wspomagają trawienie, natomiast 3-procentowy roztwór tego alkoholu to jodyna, która służy do dezynfekcji ran i skaleczeń. Picie piwa bywa niekiedy zalecane osobom cierpiącym na kamicę nerkową ze względu na jego działanie moczopędne.

4.Również w perfumerii i preparatach kosmetycznych alkohole znajdują swoje zastosowanie. Pełnią rolę środków odtłuszczających, dezynfekujących, rozpuszczalników, emulgatorów, ale przede wszystkim środków nawilżających. Znajdziemy je w perfumach, wodach kolońskich, kremach, a nawet pudrach.

5.Niewielu z nas wie, że alkohol metylowy (co prawda trujący dla organizmu) to także składnik paliwa w silnikach spalinowych, barwników, formaliny, a także element tworzący wiele włókien sztucznych i materiałów wybuchowych. Rola tego alkoholu ma wielki wpływ na nasze codzienne życie. Pozwala poprawiać jego pozycję i wygodę. Stosowany również w farmaceutyce.


Alkohol jak każda substancja ma swoje dobre i złe strony zastosowania. Z jednej jest naszym przyjacielem, który przyczynia się do poprawy jakości życia, zdrowia i nastroju. Z drugiej może być śmiertelny w dużych jak i małych ilościach. Należy stosować go z umiarem i zgodnie z jego przeznaczeniem tak, aby służył człowiekowi nie tylko smakiem, lecz także w innych dziedzinach naszego życia.