Kulinarne spojrzenie na karnawałową mapę świata

Czy wiesz, gdzie udać się podczas karnawału, aby nie tylko posłuchać wspaniałej muzyki i tańczyć do białego rana, ale też spróbować pysznych potraw? Poznaj naszą kulinarną, karnawałową mapę świata!

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Kulinarne spojrzenie na karnawałową mapę świata
fot. Fotolia
Po hucznym przywitaniu Nowego Roku przychodzi czas na myślenie o kolejnych imprezach – tym razem karnawałowych. W każdym zakątku świata karnawał obchodzony jest nieco inaczej, ma swoje charakterystyczne rytmy, tańce, obrzędy i przebrania, a także jedzenie. Zobacz, gdzie na świecie odbywają się najpiękniejsze, najbardziej kolorowe i najpyszniejsze zabawy karnawałowe!

Wenecja
Romantyczne włoskie miasto na wodzie przyciąga turystów o każdej porze roku, ale podczas karnawału najsilniej. Na wąskich, klimatycznych uliczkach można wtedy spotkać setki ludzi ze słynnymi maskami karnawałowymi na twarzach. Każdego dnia karnawału na placu św. Marka odbywa się konkurs masek, podczas którego wybiera się te najpiękniejsze i najbardziej oryginalne. Karnawał w Wenecji przyciąga pochodami, spektaklami, koncertami, pokazami (zarówno tymi na lądzie, jak i na kanałach wodnych), niesamowitymi strojami i wyśmienitym jedzeniem.

Obowiązkowo należy skosztować serwowanych niemal w każdej knajpce potraw przygotowywanych z owoców morza. Trzeba spróbować ryb, krewetek, krabów, węgorzy i sardynek. Karnawałowym przysmakiem możliwym do kupienia na ulicznych straganach są słodycze przypominające pączki lub faworki – castagnole, frittelle i galani. Włoska kuchnia słynie z carpaccio, plasterków wołowiny podawanej na surowo z marynatą. W niemal każdym weneckim barze można kupić przypominające hiszpańskie tapas małe przekąski zwane cicchetti. Dla łasuchów polecamy herbatniki bussolai. Toast podczas karnawałowej zabawy trzeba wznieść obowiązkowo jednym z wybornych włoskich win.

Rio de Janeiro
W Brazylii podczas wyjątkowo kolorowego, głośnego i intensywnego karnawału wszyscy tańczą sambę. Na ulicach Rio de Janeiro można w tym czasie spotkać tysiące ludzi w niezwykle barwnych przebraniach niesionych przez rytm muzyki. Wszyscy zapamiętale tańczą ten gorący taniec, a w przerwach, by dodać sobie sił do dalszej zabawy, posilają się pożywnym gulaszem przygotowywanym na bazie czarnej fasoli i mięsa, który nazywany jest feijoada.

Warto spróbować pasztecików z dorsza bolinho de bacalhau. Dla Rio de Janeiro charakterystyczne są lokale z jedzeniem na wagę, gdzie sami wybieramy sobie ilość i potrawy, jakie chcemy spożyć. Pragnienie doskonale gaszą sprzedawane na każdym kroku soki owocowe. Popularnym sokiem jest aqua de coco, czyli sok kokosowy pity przez słomę z wnętrza kokosa.

Nowy Orlean
Karnawał w Nowym Orleanie tonie w kolorach złotych, fioletowych i zielonych. Przez trwający tydzień Mardi Gras przez miasto przechodzą organizowane z wielkim rozmachem parady, wśród których zobaczymy wiele barwnych postaci czy scenek nawiązujących do aktualnych wydarzeń politycznych i społecznych. Parady nie należą do najgrzeczniejszych, w tłumie ludzi co i rusz można spotkać roznegliżowane albo bardzo skąpo ubrane osoby.

Z karnawału w Nowym Orleanie przywozi się ciekawe pamiątki – kolorowe korale albo, jeśli tylko ma się szczęście, figurkę dziecka symbolizującą dzieciątko Jezus. Ukrywa się ją w najsłynniejszym karnawałowym wypieku King Cake. Królem Dnia zostaje osoba, która w swoim kawałku ciasta znajdzie figurkę. Jest ona zobowiązana do przyniesienia King Cake na karnawałową imprezę w dniu następnym, zatem spożycie tego ciasta podczas karnawału w Nowym Orleanie jest naprawdę duże. Będąc w mieście oprócz słodkości warto spróbować duszonych krewetek z ryżem, ryżu z cebulą, pomidorami, czosnkiem i papryką zwanego jambalaya oraz gęstej gulaszowej zupy gumbo.

Nicea
Święto karnawału trwa w Nieci dwa tygodnie, a pierwsze skrzypce grają wtedy... kwiaty. Całe miasto tonie w kwiatach – od z fantazją przyozdobionych platform na paradach i defiladach po trybuny z widzami. Zgodnie z tradycją odbywają się wtedy bitwy kwiatowe, podczas których publiczność obrzuca uczestników pokazów gałązkami kwiatów. Oprócz doznań wizualnych nie może również zabraknąć tych smakowych.

Kuchnia w Nicei jest aromatyczna i dominują w niej przyprawy, zioła, oliwy, warzywa i owoce morza. Kulinaria w tej części świata łączą smaki włoskie i francuskie. Warto spróbować lokalnej kanapki pan bagnat przygotowanej ze świeżej bagietki wypełnionej najróżniejszymi składnikami i polanej oliwą. Równie pyszna jest inna popularna w Nicei przekąska - socca, czyli kawałek wielkiego naleśnika z ciecierzycy. Dla kulinarnych turystów obowiązkową pozycją jest sałatka nicejska, przygotowana na bazie jajka na twardo, tuńczyka i świeżych warzyw.