Artystyczne naczynia

„Ogród kuchenny” to naczynia na zioła i jarzyny. Pojemniki są tak zaprojektowane, by zapewnić im długą trwałość i estetyczny wygląd na blacie kuchni.

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Artystyczne naczynia
Najnowsza kolekcja ceramiki Marka Cecuły zainspirowana naturą, organicznymi kształtami w najprostszej formie zachęca do refleksji nad otaczającym nas światem, zachwyca naturalnymi kształtami, które przetworzone w wyobraźni artysty stają się praktycznymi przedmiotami domowego użytku. Kolekcja  jest też swoistym manifestem artysty, wezwaniem do stosowania we współczesnym wzornictwie świadomości, uczuć i idei. Inspiracją i wzorem dla projektanta była natura, przyroda nieożywiona i ożywiona; kamień, ziemia, źdźbło trawy, drzewo – najdoskonalsze dzieła sztuki.

„Projektowanie wywodzące się z takiego procesu tworzenia stawia designera na drugorzędnej pozycji, zwalnia go z obowiązku tradycyjnego projektowania, polegającego na konieczności kreowania nowych form i rozwiązań. Projektant staje się obserwatorem, wybierającym formy i konstrukcje z nieograniczonego źródła natury i przenosi je w świat praktyczny” – wyjaśnia projektant, Marek Cecuła. – „Natura+ to zbiór ceramicznych form przemysłowych, przedmiotów użytecznych w każdym domu, które obok funkcji czysto użytkowych swoją obecnością podkreślają wartość natury.”

Kolekcja ta powstała we współpracy z Edytą Cieloch. W skład kolekcji wchodzi kilkanaście prac podzielonych na kategorie, w tym między innymi:
„Ogród kuchenny” to naczynia na zioła i jarzyny, które potrzebują stać w wodzie (szczypiorek, pietruszka, mięta lub bazylia). Pojemniki są tak zaprojektowane, by zapewnić im długą trwałość i estetyczny wygląd na blacie kuchni.
“Czajnik dla ptaków” przenosi dom do ogrodu, przeznaczając porcelanowy czajnik na mieszkanko dla ptaków w przydomowym ogrodzie.
“1kg ERTH” 1 kilogramowa kostka ziemi - prawdziwy kilogram niewypalonej, ubitej i wysuszonej masy ziemnej stworzony jako konceptualny produkt, którego główną funkcją jest uświadamianie wartości ziemi i zwracanie uwagi na jakość i wrażliwość naszej planety.
„Rock & Salt” grupa naczyń na pieprz i sól odbitych bezpośrednio z form kamieni, wykonanych w biskwitowej porcelanie. Przez kontrast z elegancką zastawą stołową, mimo niewielkich rozmiarów dominuje swoim surowym kształtem.

Najnowsza kolekcja prac Marka Cecuły miała swoją warszawską premierę 1 grudnia 2009 roku w ANANKE w Wilanowie przy ul. Sarmackiej 5. Wystawa potrwa do 15 stycznia 2010r.