Cytryna do naturalnej pielęgnacji włosów

  • 1

Cytryna nie musi kojarzyć się jedynie z kulinarnym dodatkiem. W tym artykule przedstawiam kilka zastosowań cytryny do pielęgnacji włosów.

         
ocena: 4/5 głosów: 6
Cytryna do naturalnej pielęgnacji włosów
fot. Fotolia
Zastosowanie cytryny w kosmetyce jest dość powszechnie znane, jednak ze względu na łatwy dostęp do kosmetyków, tradycyjne sposoby i zupełnie naturalne produkty odeszły nieco do lamusa.

Dziś w kosmetykach znajdują się bowiem ekstrakty i wyciągi z owoców czy warzyw, przez co produkty są wygodniejsze w używaniu. Minusem kupowania gotowych kosmetyków jest przede wszystkim cena oraz stężenie owych ekstraktów. Stosując samodzielnie wyciśnięty sok z cytryny mamy pewność, że stężenie jest w najwyższej możliwej dawce.

Włosy blond: cytrynę na włosy powinny stosować głównie blondynki, gdyż płukanki i kosmetyki z tego owocu mają działanie rozjaśniające, co możemy zaobserwować wrzucając plasterek cytryny do szklanki z mocno zaparzoną herbatą. Oczywiście nie jest to jednak reguła, jeśli jesteś brunetką i dość często farbujesz włosy, także możesz stosować kosmetyki z zawartością cytryny, choć w takim przypadku polecam mniejsze stężenie.

Włosy przetłuszczające się: cytryna ma właściwości, które regulują pracę gruczołów łojowych, zatem jeśli Twoje włosy się przetłuszczają, jak najbardziej możesz stosować cytrynę, aby uspokoić pracę tychże gruczołów. Takie zabiegi polecam szczególnie zimą, kiedy nosimy czapki, przez co włosy jeszcze bardziej się przetłuszczają. Latem brunetki i kobiety o rudym kolorze włosów, powinny raczej zrezygnować z używania cytryny na włosy, gdyż kolor będzie bardzo szybko bladł.

Włosy niesforne i bez połysku: cytryna zamyka łuski włosa, dzięki czemu są one bardziej lśniące, błyszczące i łatwiej się układają. Dlatego jeśli masz problem z ich układaniem, bądź masz włosy pozbawione blasku i „bez życia”, koniecznie wypróbuj cytrynę.

Włosy wymagające prostowania: cytryna dodana do szamponu ułatwi prostowanie włosów. Dzięki niej efekt będzie się utrzymywał dłużej. Jak to zrobić? Należy wycisnąć całą cytrynę do nowo otwartej butelki szamponu. Dzięki zawartym w cytrynie kwasie, który jest naturalnym konserwantem, nie trzeba martwić się o termin przydatności do spożycia.