Do czego dodawać rozmaryn?

Porada na temat zastosowania rozmarynu.

         
ocena: 4/5 głosów: 1
Do czego dodawać rozmaryn?
Rozmaryn jest wiecznie zielonym ziołem z bardzo aromatycznymi liśćmi.Jest szeroko stosowany jako domowa przyprawa kuchenna. Nie można dodawać jej do wszystkich potraw.
 
 Wydobędzie smak smak każdej potrawy, zarówno kwaśnej jak i słodkiej. Rozmaryn można dodawać do jagnięciny, wieprzowiny, mięsa z królika, cielęciny, kiełbasek oraz mięs duszonych. 

           rozmaryn
 
Można również odrobinę rozmarynu dodać do kurczaków, kaczek, ryb i potraw z jajek. Niewielkie jego ilości często dodawane są jako środek zapachowy do napojów alkoholowych, mrożonych deserów, cukierków i budyniów.
 
Jaki zatem smak ma rozmaryn?
 
Nie ulega wątpliwości, że zapach rozmarynu jest silny, charakterystyczny. Można z całą pewnością stwierdzić, że czuć jest w rozmarynie troszkę imbiru, jest słodszy od mięty, lekko sosnowy.
 
Podsumowując informacje zapisane w pierwszym akapicie, rozmaryn bardzo dobrze pasuje do drobiu, ryb, cielęciny, wieprzowiny czy wołowiny.  Można także przyprawić rozmarynem pieczeń z dziczyzny.

             rozmaryn
 
Nie ulega wątpliwości, że jeżeli dodamy rozmaryn do sera, jajek, szpinaku, grzybów, szpinaku, pomidorów czy soczewicy, sprawi on, że będą smakowały naprawdę dużo lepiej.  Ponadto rozmaryn dodany do szczypiorku, tymianku czy liści laurowych zdecydowanie dopełnia smak tych przypraw.
 
Wszelkie łagodne zupy, na przykład z ziemniaków, bakłażanów bądź przeróżne marynaty i sosy śmietanowe zyskają silny charakter. Właśnie poprzez dodanie do nich rozmarynu.
 
Kwiaty i liście rozmarynu można spokojnie wykorzystać do gotowania. To jednak nie jest jedyna możliwość - można także udekorować nim potrawy. Jeżeli chcemy dosypać rozmaryn do jakiegoś dania musimy pamiętać, żeby zmielić ewentualnie zmiażdżyć kolczaste liście rozmarynu.
 
Jak przechowywać rozmaryn?
 
Najlepiej jest zamrozić całe jego gałązki. Ciekawostką jest na pewno to, że rozmaryn, który zamrozimy ma zdecydowanie bardziej intensywny smak niż ten, który jest świeży.
 
Kiedyś rozmarynu używano jako konserwant. W wyniku przeprowadzonych badań okazało się, że  rozmaryn posiada cechy konserwujące. Są one o dziwno, bezpieczniejsze i mocniejsze niż te, które stosuje się obecnie. Rozmaryn pomaga także w zwalczeniu różnego rodzaju dolegliwości pokarmowych, pomaga zapobiegać zatruciom pokarmowym. 
 
Rozmaryn to przyprawa, która pochodzi z terenów basenu Morza Śródziemnego. W Algierii czy Maroku na przykład rośnie w dzikim stanie.  Największymi producentami rozmarynu są następujące państwa: Grecja, Meksyk, Hiszpania, Włochy i Francja.
 
Rozmaryn uprawia się w Polsce już od wielu lat. Głównie jako roślinę ozdobną i zielarską.
 
Rozmaryn, jeżeli znajduje się w swoim naturalnym środowisku, tworzy gęste, zimozielone krzewy. Osiągają one wysokość 2, czasami nawet 3 metrów.  Rozmaryn rośnie w Polsce wolno. Niestety roślina ta nie jest odporna na mróz, dlatego powinna zostać przeniesiona zimą do chłodnego oraz jasnego pomieszczenia.
 
Olejek rozmarynowy oraz surowiec zielarski mają w sobie następujące olejki: pinen, cyneol, borneol. Mają one działanie pobudzające i antyseptyczne, poza tym, poprawiają pamięć oraz krążenie krwi.
 
To roślina przyprawowa. Najchętniej i najszerzej jest stosowany w kuchniach z następujących państw: Hiszpanii, Meksyku oraz na Bałkanach. Kwiaty rozmarynu dodaje się tam do sałatek. Łodygi rozmarynu, które są sztywne  zdrewniałe mogą być wykorzystywane jako patyczki do szaszłyków.

                rozmaryn
 
W krajach śródziemnomorskich rozmaryn uprawia się na naprawdę dużą skalę. W tym rejonie rozmaryn jest cennym pożytkiem dla pszczół. Właśnie tam pozyskiwany jest przepyszny miód rozmarynowy.
 
Rozmaryn jest także wykorzystywany w przemyśle perfumeryjnym oraz kosmetycznym. Dodaje się go do perfum oraz toników.
 
Rozmaryn to roślina, która jest odporna na suszę. Najlepiej rośnie w miejscach, które są słoneczne, ciepłe. Najlepiej tej roślinie jet rozwijać się na przepuszczalnych glebach, które szybko się nagrzewają. 
 
Rozmaryn zazwyczaj rozmnaża się z nasion. Wysiewane są one w kwietniu do najlepiej płytkich pojemników. Okrywa się je folią.  W Polsce może to być trudne, więc lepiej rozmnażać je przez sadzonki, które mają kilka centymetrów.