Dokument filmowy obnaża tajemnice łososi

  • 2

Mięso łososia to jedneo z najzdrowszych ryb morskich dzięki wysokiej zawartości kwasów Omega-3. Jednak należy patrzeć nie tylko na to co jemy ale skąd to pochodzi.

         
ocena: 4/5 głosów: 1
Dokument filmowy obnaża tajemnice łososi
Firma Marine Harvest dostarcza 100 milionów sztuk łososi rocznie do krajów Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych. Rybne farmy Marine Harvest zlokalizowane są w Norwegii i Chile. O ile Norwegowie mają niezwykle wyśrubowane normy dotyczące ochrony środowisk naturalnych, sytuacja łososi w Chile jest dramatyczna.

Ryby są przetrzymywane w klatkach w liczbie dwukrotnie wyższej niż jest dozwolona. Łososie zgromadzone na takiej powierzchni produkują tyle odchodów co miasto liczące milion mieszkańców, które to niszczą miejscową florę i faunę. W takich warunkach dochodzi ryby często zapadają na niedokrwistość a chore osobniki nie są usuwane lecz przerabiane na pokarm dla reszty. Zdarza się, że łososie uciekną z klatek co stanowi zagrożenie nie tylko dla miejscowych gatunków ryb ale także dla rybaków, którzy nie tylko tracą polowy ale także nie mogą złowić uciekinierów należących do firmy. Cierpią także pracownicy wyławiający ryby z wody bez potrzebnego sprzętu w postaci komory dekompresyjnej.

Właściciel firmy, Norweg John Fredriksen, chciał zapłacić milion złotych dziennikarzom za zaniechanie publikacji książki opisującej chilijski proceder. Jednak niemieccy dokumentaliści nie zniechęcili się czego efektem jest ten wstrząsający dokument.

Poniedziałek, 19 września 2011, 1:30, TVP 2