Jak się nie dać przeziębieniu?

Zbliża się jesień, pora przeziębień, katarów i chrypek.Jak się im nie dać? Jak wyleczyć przeziębienie domowym sposobem? Oto sprawdzone rady!

         
ocena: 3/5 głosów: 1
Jak się nie dać przeziębieniu?
1. Gorące mleko z czosnkiem i masłem. Mleko należy zagotować w rondelku. Po zagotowaniu przeciskamy do niego 3 ząbki czosnku i dodajemy łyżeczkę dobrego masła. Całość mieszamy i pijemy jeszcze ciepłe. Mleko nas rozgrzeje, czosnek działa antybakteryjnie, a masełko ukoi nasze bolące gardło.

2. Napar z kwiatu czarnego bzu lub lipy. Kwiaty bzu bądź lipy zbieramy i suszymy je na suszarce, bądź w papierowej torbie w przewiewnym miejscu. Wysuszone kwiaty należy zalać gorącą wodą i zaparzać przez ok. 5 minut pod przykryciem, następnie dodajemy do niego łyżkę miodu, sok z połowy cytryny oraz szczyptę imbiru, cynamonu oraz zmiażdżonego goździka. Napar wypijamy póki jest ciepły. Jest to dawka uderzeniowa różnorodnych witamin i minerałów, które wzmocnią nasz organizm.

3.Nacieranie i oklepywanie spirytusem salicylowym. Bardzo dobre efekty przy kaszlu i katarze daje nacieranie bądź oklepywanie klatki piersiowej oraz stóp spirytusem salicylowym. Najlepiej wysmarować się wieczorem tuż przed spaniem.

4. Syrop z soku owocowego. Syrop należy przyrządzić ze szklanki soku owocowego (obojętnie jakiego) , soku z jednej cytryny, 2 łyżek miodu i rozgniecionego ząbka czosnku. Syrop należy pić 3 razy dziennie po jednej łyżce stołowej.

5. Napar z majeranku i maść majerankowa. Katar i przeziębienia można leczyć naparem z majeranku. Łyżeczkę majeranku zalewamy szklanką wrzącej wody, słodzimy do smaku miodem i pijemy kilka razy dziennie. Maść majerankowa: majeranek ucieramy pół na pół z masłem, rozgrzewamy na patelni i zostawiamy na godzinę. Powstałą masą smarujemy wnętrze nosa kilka razy dziennie. Maść pomaga także przy bólach spowodowanych zapaleniem zatok.

6. Syrop z buraka. Surowego buraka należy dokładnie oczyścić, wydrążyć w nim tak duży otwór aby zmieściło się kilka łyżek cukru i wstawiamy do nagrzanego piekarnika. Wyjmujemy, gdy cukier całkowicie się rozpuści i powstanie syrop. Taki syrop można podawać nawet malutkim dzieciom.

7. Sok z buraków. Na kaszel i odflegmienie doskonały jest sok z buraków. Umyte buraki należy obrać ze skórki, zetrzeć na tarce i wycisnąć sok - można użyć do tego sokowirówki. Sok lekko solimy, wstawiamy w szklance do gorącej wody, aby się ogrzał i wypijamy. Można nim także płukać gardło.

8. Siemie lniane. Siemie lniane jest skuteczne szczególnie przy suchym i męczącym kaszlu, ponieważ nawilża drogi oddechowe i tworzy ochronną warstwę śluzu na ich ściankach. Łyżeczkę siemienia lnianego zalać szklanką wody i gotować 5 minut. Napój - z nasionkami lub odcedzony - można pić po szklance przed snem i rano na czczo.

9. Syrop z cebuli. Na kaszel jest również doskonały syrop z cebuli. Cebulę należy pokroić na plasterki, ułożyć średnią warstwę w słoiku przysypać cukrem i ułożyć następną warstwę. Układać tak aż do skończenia cebuli. Słoik należy zakręcić i po kilku godzinach wytworzy się syrop. Należy go pić 3 razy dziennie po 2 łyżki.