Przepisy na obiad - zupy

  • 7

Nieco zapomniane zupy po dość długiej nieobecności w naszej diecie, stają się podstawowym elementem codziennych posiłków. Mięsne, warzywne, grzybowe, a nawet serowe – zobaczcie nasze bogactwo smakowitych zup!

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Przepisy na obiad - zupy
fot. Fotolia
HISTORIA ZUP

Zupy na naszych stołach gościły już w czasach prehistorycznych. Dziś owe pożywne przysmaki są nie tylko obowiązkową częścią obiadu, ale także alternatywą dla nudnych przekąsek czy podwieczorków!

Według hipotez znanych naukowców, pierwszy raz zupę na swoje stoły zaserwowali neandertalczycy. Ci pierwotni ludzie do gotowania zup wykorzystywali dołek wykopany w ziemi, który szczelnie wykładali skórą upolowanych zwierząt, zalewając ją wodą z innymi składnikami. By potrawa zyskała odpowiednią temperaturę, we wnętrzu dołka umieszczali rozgrzane przez ogień kamienie.

Z biegiem lat, pojętni rzemieślnicy opanowali technologię produkcji naczyń ceramicznych, mogących nadawać się do gotowania zupy, a w 1897 roku opracowali metodę, konserwowania zup w puszkach co okazało się niezwykle przydatne dla wojska i turystów!

ZALETY ZUP

Zima zbliża się wielkimi krokami. Ta pora roku to idealny moment na przyrządzanie zup, które rozgrzeją nas w mroźny czas, a dodatkowo uchronią przed przeziębieniem.

Odpowiednio ugotowane zupy dostarczą organizmowi niezbędnego białka, witamin i składników mineralnych. Jeśli smakołyki te przygotowywane są na wywarach warzywnych, staną się wspaniałym źródłem węglowodanów, błonnika pokarmowego, potasu, żelaza, magnezu, witamin E, z grupy B i beta-karotenu!

Jeżeli pragniemy by nasze płynne posiłki dostarczały nam jeszcze więcej energii, ale także zaspokoiły nasz głód na dłużej, warto wykorzystać do nich różne dodatki. Fantastycznie w tej roli spiszą się makarony, ryż, lane kluski, kasze czy groszek ptysiowy!

Pomysłów i receptur na zupy jest mnóstwo, a te pożywne dania mogą mieć wiele form: od czystej w formie wywaru warzywnego lub mięsnego, po zaciągane zasmażką, zagęszczane mlekiem lub śmietanką po zupy kremy i chłodniki.

Zupy
Zdjęcie: Fotolia

Bardzo istotnym elementem gotowania zup jest ich doprawienie. Przyrządzając te wszystkim znane potrawy, wystrzegajmy się sztucznych kostek rosołowych i vegety - zawierają one bowiem ogromne ilości soli i ulepszaczy smaku! Aby dodać naszym zupom wyrazistości, wystarczy użyć odpowiednich przypraw i ziół. Doskonale spisze się zwłaszcza ziele angielskie, liść laurowy, świeżo zmielony pieprz, natka pietruszki lub koperek!
 
NASZE PATENTY NA ZUPY
 
Dzielimy się dziś z Wami przepisami na zupy, które rozgrzeją niejednego zmarzlucha! Zupa, która ma takie działanie, ale wpisze się także w świąteczne menu to zupa marchwiowa na rozgrzanie. Serwowana w małych miseczkach z mięsem i dodatkiem zrumienionej cebulki, pestek dyni, czosnku i imbiru, zasmakuje nawet wybrednym smakoszom!

Zupa marchwiowa na rozgrzanie  Zupa z piekarnika

Jesienny czas sprzyja również podawaniu zupy z piekarnika przyrządzonej na mięsnym wywarze z kawałkami pieczarek, groszku, ananasa, papryki i pomidorów! Koniecznie skosztujcie!

Brakuje Wam pomysłów na pierwsze danie obiadowe? Zerknijcie do naszej skarbnicy przepisów i zainspirujcie się kulinarnie. Zapraszamy!