10 faktów o kawie

Budzisz się i Twoją pierwszą myślą jest ulubiony kubek wypełniony aromatyczną, intensywną kawą? Nie wyobrażasz sobie spotkania z przyjaciółką gdzieś indziej, niż w przytulnej kawiarni nad filiżanką smacznego, czarnego naparu? Jeśli tak, to poznaj kilka interesujących ciekawostek o kawie.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
10 faktów o kawie
fot. Fotolia
1. Zawartość kofeiny w kawie szacuje się na ok. 2 %. W jednej filiżance standardowych rozmiarów znajdziemy ok. 150 miligramów kofeiny. Najmniej kofeiny zawiera espresso.

2. Dzięki kofeinie zawartej w kawie lepiej działa nasza pamięć długotrwała. Dlatego filiżanka kawy może pomóc w nauce przed ważnym egzaminem. Dodatkowo pomaga ona zwiększyć koncentrację.

3. Kawa jest napojem uzależniającym. Naukowcy twierdzą, że uzależnia bardziej niż marihuana!

4. Uważa się, że regularne picie tego aromatycznego, czarnego napoju zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby takie jak cukrzyca typu II, Alzheimer czy rak prostaty.

5. Kawa luwak jest najdroższą na świecie. Wytwarza się ją w południowej Azji z… odchodów zwierzęcia zwanego łaskun palmowy. Kilogram tak pozyskanego produktu kosztuje ok. tysiąca Euro.

6. Kawa utrudnia przyswajanie żelaza w organizmie. Lekarze radzą, żeby pić ją najwcześniej pół godziny po posiłku bogatym w żelazo.

7. Pierwszą kawiarnię w Polsce otworzono w 1700 roku w Gdańsku.

8. Kawa rośnie na drzewach i przed obróbką przybiera formę czerwonych owoców trochę przypominających jagody. Owoce te smakują jak połączenie arbuza i hibiskusa.

9. Kojarzycie „Fight Club” w reżyserii Davida Finchera? Twórcy filmu twierdzą, że w każdej scenie można odnaleźć ukryty kubek kawy Starbucks.

10. Kofeina zawarta w kawie negatywnie wpływa na kobiecą płodność. Dzieje się tak przy spożyciu więcej niż czterech filiżanek dziennie.