Kawa rozpuszczalna - czy można ją zrobić samemu?

Jak powstaje kawa rozpuszczalna?

         
ocena: 1/5 głosów: 1
Kawa rozpuszczalna - czy można ją zrobić samemu?

 Dlaczego zwykle rano pijemy kawę?

Dla niektórych jest to podstawa dobrze rozpoczętego dnia, a to dzięki właściwościom pobudzającym i orzeźwiającym. Po wypiciu filiżanki kawy jesteśmy zdolni do działania, a dzieje się tak za sprawą błogosławionej przez niektórych śpiochów kofeiny.

Warto też wspomnieć, że kawa przyspiesza przemianę materii oraz pobudza sprawność myślenia. Kawa jest jedną z najpopularniejszych używek  w dzisiejszych czasach, na całym świecie. Czy można ją zrobić samemu? Podchwytliwe pytanie, „zrobić” tak, a „wyprodukować”?

Zalać wodą to nie problem, każdy potrafi. Czy ktoś zastanawiał się jak się ją produkuje? No tak: zbiera ziarna, mieli i parzy. To tradycyjna kawa, chociaż ten proces jest bardziej skomplikowany niż nam się wydaje.

Co z kawą rozpuszczalną?

Wracając do kawy rozpuszczalnej produkuje się ją w inny sposób niż kawę tradycyjną, o czym już napomknęłam.

Nie trzeba jej parzyć, ponieważ o to pomartwili się producenci, krótko mówiąc zrobili to za nas. Przyrządza się ten napój bardzo szybko stąd wzięła się nazwa „kawa instant”. Po kawę rozpuszczalną sięga prawie każdy: jest smaczna, można ją przygotować bez mała wszędzie. Wystarczy zalać ciepłą wodą, dlaczego to takie proste? Mianowicie, ziarna nie są mielone tak jak w kawie tradycyjnej ale kruszone. Szybciej się rozpuszczają w ciepłej wodzie i nie osadzają na dnie filiżanki.

Rozpuszczalna na dwa sposoby

Pogłębiając poruszony wyżej temat, znane są 2 sposoby produkcji kawy. Jeden to suszenie poprzez wymrażanie zwany metodą liofilizacji, a drugi to suszenie rozpryskowe.

Kawa jest kawą, to znaczy ma więcej naturalnych własności, gdy produkuje się ją droga liofilizacji. Proces ten polega na zamrażaniu w -40°C naparu kawowego, który przeobraża się w kryształki lodu. Następnie elementem jest pozbycie się lodu z zamrożonych granulek, procesem sublimacji. W specjalnej komorze, pod działaniem niskiego ciśnienia następuje osuszanie, które jest ostatnim etapem produkcji. Kawa trafia do słoików, do naszych domów by ostatecznie gościć na naszych stołach.

Drugi, dużo prostszy, sposób otrzymywania kawy rozpuszczalnej to użycie wysokiej temperatury, która osusza granulki wcześniej rozpryskane w wysokiej kolumnie. Tak oto  powstaje kawa rozpuszczalna, która bezpowrotnie straciła swoje własności.

Tutaj nasuwa się pytanie o cenę, dokładnie o zróżnicowanie cen kawy rozpuszczalnej. Można wnioskować, że wynika to właśnie ze sposobu jej produkcji.

Kawa rozpuszczalna z kawy?

 Watro także zwrócić uwagę na etykiety i co znajduje się w takiej „kawie rozpuszczalnej”. Rozpuszczalne kawy często nie mają nic wspólnego z aromatyczną naturalną kawą. Pomimo tego, że lekarze zalecają picie około 4 filiżanek dziennie, warto się zastanowić co pijemy, czy jest to kawą.

Patrząc na skład często nie wierzymy własnym oczom: sztuczne barwniki. emulgatory, stabilizatory, zagęszczacze, oleje roślinne… Często substancje szkodliwe dla zdrowia.

Co ciekawe w Polce dopuszcza się dodawanie ochratoksyny – substancji rakotwórczej, zaburzającej pracę nerek, uszkadzającej układ nerwowy, płód.

Ochratoksyna to trucizna, którą produkuje pleśń, w Polce dopuszczalne jest 10 miligramów, gdy w Niemczech tylko 6!

Lekarze naprawdę zalecają 4 filiżanki kawy dziennie, dla zdrowia? Nasuwa się pytanie… Otóż tak… kawy a nie napoju kawowego! Dlatego pijmy z głową!