Komunia z perspektywy gościa – prezenty komunijne

Zbliża się maj, a wraz z nim - czas Komunii. Na przyjęcie komunijne nie wypada przyjść z pustymi rękoma. Jaki prezent podarować dziecku? Co dla chłopca, co dla dziewczynki?

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Komunia z perspektywy gościa – prezenty komunijne
Złote krzyżyki i medaliki

Najbardziej klasycznym i ponadczasowym prezentem komunijnym dla dziecka są różnego rodzaju dewocjonalia, których nie powinno tego dnia zabraknąć. Złote łańcuszki z krzyżykami i medalikami z podobizną matki boskiej oraz różańce, są symbolami przynależności do wspólnoty, do której maluch uroczyście tego dnia dołączył. Jest to bez wątpienia najbardziej uniwersalny prezent o wyjątkowej wartości emocjonalnej. Taka pamiątka przez całe życie będzie przypominał dorastającemu człowiekowi ten wyjątkowy dzień. 

Jeśli zdecydujemy się na prezent o znaczeniu religijnym dobrym pomysłem będzie także zakupienie pięknego wydanego Pisma Świętego, by dziecko posiadało własny egzemplarz. W komplecie ze złotym medalikiem dodatkowo podkreśla wyjątkowy duchowy charakter komunii.

Czy wypada dać pieniądze?


Od dawna do prezentów komunijnych zalicza się również gotówkę. Należy pamiętać jednak, że ośmioletnie dziecko nie będzie umiało wykorzystać tych pieniędzy i zrozumieć ich wartości. Większa kwota pieniędzy ucieszy je na chwilę, a gdy trafi do rodziców na „przechowanie”, może już do dziecka nie wrócić w natłoku bieżących wydatków.

Powstaje również pytanie jaka kwota jest odpowiednia? Nie ma na nie niestety jednoznacznej odpowiedzi. Dla jednego kwota 200 zł będzie odpowiednia dla innego 1000 zł. Każdy przygotowuje się wedle własnych możliwości. Chrzestni dziecka muszą jednak pamiętać, że niepisanym zwyczajem wymaga się od nich więcej niż od innych gości.

Elektroniczne gadżety

Dawniej popularne podarunki komunijne, o których marzyły dzieci – zegarek czy rower – mają dużą konkurencję ze strony elektronicznych nowości na rynku. Prezenty takie jak komputer, aparat cyfrowy czy konsola do gier od kilku lat cieszę się coraz większą popularnością i zaczynają dominować. Jest to jednak często większy wydatek i nie każdy może pozwolić sobie na samodzielny zakup takiego prezentu. Jeśli wiemy że maluch marzy o własnym laptopie czy komputerze stacjonarnym warto skonsultować się w tej sprawie z rodzicami. Często udaje się osiągnąć cel wspólnymi siłami i sprawić dziecku nieopisaną wręcz radość.

Co dla chłopca?

Rower dalej jest często wybieranym prezentem jednak jak się okazuje mało oryginalnym. Nowym trendem wśród prezentów komunijnych są kłady. Mechaniczne pojazdy to prezenty, można powiedzieć, bardziej ekskluzywne, ale coraz bardziej modne. Zanim wybierzemy takiego kłada, upewnijmy się, że dziecko będzie mogło bezpiecznie się na nim poruszać.

Inną propozycją na prezent dla chłopca mogą być klocki LEGO. W sklepach z zabawkami, w internecie czy oficjalnych salonach LEGO proponowany jest nam ogromny wybór zestawów. Posiadają one różne serie tematyczne (np. ninja, piraci, roboty), więc dla każdego dziecka coś się znajdzie. Pozwoli nam to także utrzymać panowanie nad wydatkami, ponieważ wybierać można z pośród zestawów różnej wielkość.

Co dla dziewczynki?

Najbardziej intuicyjnym prezentem dla dziewczynki jest biżuteria. Kolczyki, bransoletki i naszyjniki z pewnością ucieszą młode damy i szybko się nie znudzą. Najlepsza będzie delikatna biżuteria, o klasycznym wyglądzie. Mocno świecące, duże elementy nie będą dobrze wyglądały na ośmiolatce.

Granica między prezentami dla konkretnych płci dzieci zaciera się. Wiele prezentów można podarować zarówno chłopcu jak i dla dziewczynce. Dobrym pomysłem dla tych drugich będzie cyfrowy aparat fotograficzny w wyjątkowym kolorze (np. niebieski, różowym czy żółtym) lub nowoczesny odtwarzać mp3 lub mp4, na którym dziecko będzie mogło kolekcjonować ulubioną muzykę.

Przed wszystkim przy wyborze prezentu na Pierwszą Komunię Świętą kierujmy się zdrowym rozsądkiem. Nie dajmy się zwariować i nie zaciągajmy kredytu w banku chcąc kupić prezent, na który w rzeczywistości nas nie stać. Pamiętajmy, że prezenty nie powinny zdominować tego wyjątkowego dnia. Drobniejsze i mniej kosztowne upominki również ucieszą dziecko, a w końcu chodzi o sprawienie mu radości.