Przyprawę stanowią jasnozielone listki (świeże lub suszone) i kwiatostany w kolorze różowoczerwonym lub liliowym (kwitnie od maja do września), którymi można także dekorować potrawy. Oregano wyróżnia przyjemny intensywny zapach i korzenny, delikatnie gorzkawy smak. Nadaje się doskonale do suszenia, można go mrozić.
W kuchni włoskiej
Oregano jest doskonałą przyprawą do warzyw np. pomidorów, cebuli, cukinii, bakłażana, sałaty, fasoli, papryki. Zobacz przepisy: Sałatka Caprese, Ziołowa sałatka z kolorowej fasoli, Bakłażany nadziewane mielonym mięsem, Zapiekanka z bakłażanem, Zielona sałata z serem gorgonzolla. Jego towarzystwo lubią również sery, ryby i owoce morza. Można go dodać do potraw z mięs, zup i sosów.
Oregano jest jedną z najbardziej charakterystycznych przypraw kuchni włoskiej, stanowi podstawową przyprawę do pizzy i makaronów, zobacz przepis: Pizza po wenecku, Pizza napolitana, Spaghetti z mielonym mięsem, Lazania z mielonym mięsem. Oregano dodaje się także do sycylijskiej potrawy zwanej Caponata, zobacz przepis: Caponata – sycylijska potrawka z bakłażana. Jest składnikiem popularnego sosu do salat, zobacz przepis: Włoski sos do sałatek.
W Kuchni francuskiej
We Francji oregano wchodzi w skład mieszanki ziół prowansalskich, którą doprawia się zobacz przepisy: prowansalski przysmak do kanapek: Tapenada z czarnych oliwek – pasta z oliwek, anchois, kaparów i oliwy.
Czytaj dalej... na kuchnia.wieszjak.pl
Lebiodka czyli oregano
Nie tylko do pizzy
ocena: 5/5 głosów: 2
marietta