Miód w domowej kosmetyce

  • 1

Miód cenimy głównie przez wzgląd na jego walory smakowe. Jest on także doskonałym kosmetykiem oraz medykamentem.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Miód w domowej kosmetyce
Cenne właściwości miodu
 

Dzięki właściwościom bakteriobójczym i uodparniającym chętnie korzystamy z jego walorów. Chociażby na jesieni i w zimie, dodając go do herbaty. Przez zawartość licznych substancji odżywczych, miód jest naturalnym środkiem leczniczym przeciw przeziębieniom. Natomiast w połączeniu z sokiem z cytryny i ciepłą wodą doskonale oczyszcza organizm i dostarcza potrzebnych składników. Już Hipokrates stosował miód do sporządzania maści, czy słodzenia wywarów ziołowych!

Obecnie medycyna naturalna chętnie wykorzystuje lecznicze działanie pszczelego produktu. Miód niszczy rozwój bakterii Gram-dodatnich, Gram-ujemnych, grzybów, wirusów, pierwotniaków, paciorkowców, dlatego jest naturalnym antybiotykiem. Natomiast dzięki dużej zawartości cukrów prostych mikroelementów i enzymów ma korzystny wpływ w schorzeniach układu krążenia. Miód reguluje pracę serca, obniża ciśnienie krwi, polepsza krążenie, zapobiega powstawaniu obrzęków poprzez zwiększone wydzielanie moczu. Zwolennicy miodowych kuracji przekonują, że zmniejsza napięcie nerwowe, korzystnie wpływa na sen i ogólne samopoczucie.

 

Domowa ambrozja

Warto wiedzieć, że wysoka zawartość węglowodanów wpływa na optymalną pracę mózgu. Jak donoszą ostatnie badania, słodkie napoje potęgują dobry nastrój, szczególnie te łatwo przyswajalne. Są to cukry proste tj. glukoza i fruktoza, które nota bene stanowią najliczniejszą grupę związków w miodzie. Stosując napoje z jego dodatkiem pamiętajmy, że działanie wysokich temperatur niszczy wszelkie wartościowe enzymy i hormony. Nie przekraczajmy więc 40°C. Jeśli natomiast chcemy spotęgować dobroczynne działanie miodu, jedną łyżeczkę stołową miodu rozpuśćmy w pół szklanki ciepłej wody i pozostawmy na około 10 - 12 godzin. Tak przygotowany napój pijmy małymi łyczkami, najlepiej na czczo. Dzięki temu, według ekspertów, wzmocnimy jego skuteczność aż 100-200 razy!

 

Miód na ciało

Walory miodu dostrzegli także kosmetolodzy. Dzięki wysokiej zawartości substancji odżywczych polepsza napięcie skóry, wzmaga przepływ krwi, przez co skóra nabywa elastyczności, wygładzają się zmarszczki. Natomiast dzięki działaniom odkażającym i oczyszczającym oczyszcza pory i usuwa złuszczony naskórek. Polecamy korzystanie z dobroczynnych właściwości tego daru matki natury. Stosujmy miodowy balsam na spierzchnięte usta, szczególnie zimą.

Poczujmy się jak Kleopatra… śmiało dodawajmy go do kąpieli. W połączeniu z mlekiem cudownie wygładza i zmiękcza skórę, działa jak najlepszy balsam! W przypadku suchej, zanieczyszczonej skóry o rozszerzonych porach sięgajmy po maseczki miodowe. W zależności od preferencji i wymagań w skład maseczki prócz miodu możemy dodać żółtko jajka, sok z cytryny, glicerynę, spirytus, mąkę pszenną, bądź produkty mleczne, takie jak śmietana czy jogurt. Maseczkę zmywa się z twarzy ciepłą wodą po upływie 15 minut. Możemy też zrobić delikatny domowy peeling dodając do płynnego miodu łyżeczkę sproszkowanego cynamonu. Nie tylko końcowe efekty nas zadowolą. W trakcie zabiegu dobry humor zapewni dam przyjemny zapach.