„Oswajamy dziczyznę” - Spalski Festiwal Kulinarny

Między 15 a 16 października w Spale wielkie tradycyjne święto myśliwych, a także festiwal kulinarny skupiony wokół potraw z dziczyzny

         
ocena: 5/5 głosów: 1
„Oswajamy dziczyznę” - Spalski Festiwal Kulinarny
Długa tradycja

Spała to w Polsce miejscowość o bardzo bogatych tradycjach myśliwskich. To właśnie w tamtych lasach polscy królowie i ich dworzanie polowali na dziką zwierzynę, właśnie tam polskie wojska maszerujące na Grunwald uzupełniały zapasy mięsa. Tam też odbywa się coroczne święto myśliwych – Spalski Hubertus.

Tradycja spalskiego Hubertusa sięga 1930 roku, wtedy zaingerował je prezydent Ignacy Mościcki. Od 2000 roku wielkie święto myśliwych przeżywa swój renesans, a tegoroczna edycja, która odbędzie się między 15 a 16 października 2011 roku ma przebić wszystkie inne!

Co dla smakoszy?

Nas najbardziej interesuje to, co czekać będzie na smakoszy, a warto się wybrać. Bardzo bogata i przesycona tradycją jest sztuka kulinarna, w której dziczyzna wraz z całym bogactwem owoców runa leśnego jest wspaniałym zwieńczeniem trudów polowania i konnych gonitw.

Spalski Festiwal Kulinarny „Oswajamy dziczyznę” to okazja do spróbowania niezliczonych potraw z dziczyzny przygotowanych przez najlepszych kucharzy, lecz także pasjonatów i amatorów. W konkursach organizowanych na festiwalu motywem przewodnim są wybrane elementy z dziczyzny, grzyby oraz owoce leśne do przygotowania deseru.

Co bardzo ciekawe - uczestnicy konkursu dla profesjonalistów nie będą mogli używać podczas gotowania produktów wcześniej obrobionych termicznie lub w inny sposób przetworznych. Zabronione są także sztuczne sosy czy mieszanki przypraw!

Oprócz tego konkurs nalewek, w którym mogą wziąć udział także amatorzy i pasjonaci tego tradycyjnego trunku. Warto dodać, ze preferowane są nalewki na owocach leśnych i ziołach.

Po wszystkich konkurach zarówno ich uczestnicy jak i widzowie będą mogli odpocząć i wymienić doświadczenia przy wspólnie pieczonym dziku na hucznej biesiadzie.

Co więcej?

Co poza tym w programie tegorocznego Hubertusa Spalskiego?

Oczywiście Wielkie Spalskie Łowy - gdzie kwiat myślistwa odbywa największe w Polsce polowanie w którym weźmie udział 220 myśliwych z kraju i z zagranicy.

Odbędzie się także rodzinny piknik jeździecki - przybywają tu jeźdźcy i konie ze wszystkich zakątków Polski, rywalizując w tradycyjnych pogoniach za lisem i bawiąc się w rodzinnej atmosferze.

Więcej informacji na oficjalnej stronie internetowej festiwalu.