GAŁKI
Najłatwiej utrzymać w czystości te chowane (wciskane). Tradycyjne czyść starą szczotką do zębów maczaną w nierozcieńczonym płynie do naczyń. Gałek nie zdejmuj.
ŚCIANKI I RUSZTY
Świeże przypalenia przetrzyj wodą z octem lub sodą i rozgrzej piekarnik do 160 st. C. Gdy ostygnie przetrzyj wilgotną szmatką. Stary brud spryskaj pianką do grilla.
DRZWICZKI
Nie myj ich środkami czyszczącymi typu Cif, bo porysujesz szkło. Używaj gąbki, octu, sody lub płynu do naczyń. Poleruj ściereczką spryskaną octem – nie będzie smug.
WENTYLATOR
Raz w miesiącu przetrzyj wodą z octem lub sodą (2 łyżki na litr). Jeśli dotąd tego nie robiłaś i jest na nim zapieczony brud, zastosuj piankę do grilla.
DNO PIEKARNIKA
Gdy mocno przykleiły się do niego przypalone resztki potraw, nie zeskrobuj ich nożem. Posyp cienką warstwą sody, skrop wodą i zostaw na dwie godziny.
ZAWIASY
Tylko przecieraj je wilgotną szmatką. Moczone mogą zacząć skrzypieć. Nie stawiaj na otwartych drzwiczkach ciężkich przedmiotów, aby nie uszkodzić zawiasów.
MAŁGORZATA ROZENEK: Kiedy tylko to możliwe, unikaj w kuchni detergentów
DESKA DO KROJENIA będzie jak nowa, jeśli wyciśniesz na nią łyżkę soku z cytryny i wyszorujesz szczotką. Znikną przebarwienia i nieprzyjemny zapach.
MIKROFALÓWKĘ możesz wyczyścić ściereczką zwilżoną płynem do płukania jamy ustnej.Rdzę z noży usuniesz, pocierając je przekrojoną cebulą posypaną cukrem pudrem.
PATELNI TEFLONOWEJ nie musisz myć po każdym użyciu. Wystarczy wylać z niej resztkę tłuszczu i delikatnie przetrzeć naczynie papierowym ręcznikiem.
Mole kuchenne, czyli mkliki mączne, „wypłoszysz” z kuchennych szafek z jedzeniem, jeśli co dwa dni będziesz przecierać półki olejkiem lawendowym lub cedrowym. Wyrzuć zapasy sypkich produktów.
PLAMA Z BLATU KUCHENNEGO zejdzie po przetarciu balsamem do ciała.
Źródło: Przyjaciółka