Bolognese to mięsny sos do makaronu, w szczególności spaghetti, podawany na ciepło. Przygotowuje się go najczęściej z mielonego mięsa wołowego lub wołowo-wieprzowego, ale można też z kiełbasy oraz boczku. Oryginalny sos boloński robi się na bazie świeżych pomidorów lub przecieru pomidorowego, oliwy z oliwek, czerwonego wina, mleka i czosnku. Do dressingu można też dodać marchewkę, cebulę, seler korzeniowy albo naciowy. Sos bolognese doprawia się solą, pieprzem, bazylią i oregano. Po ugotowaniu i przyprawieniu sosu zalewa się nim spaghetti, czyli długi i cienki makaron, który jest podstawą włoskiej kuchni. Danie oprósza się na koniec startym parmezanem albo żółtym serem. Sos boloński podaje się przede wszystkim z makaronem spaghetti lub lasagne, ale można nim też nadziewać pieczone pierożki albo podawać z zapiekanymi ziemniakami. Zapiekana ziemniaczana z sosem bolognese to smaczne danie na obiad albo kolację. Lekko podgotowane ziemniaki wkłada się do naczynia żaroodpornego, zalewa sosem pomidorowym, wierzch posypuje obficie żółtym startym serem i piecze całość w piekarniku.
Sos carbonara

Sos carbonara

Do przygotowania sosu carbonara nie potrzeba wiele składników- jajka, boczek, kremowa śmietaną,  oliwa, przyprawy i oczywiście makaron. Tyle wystarczy by stworzyć to przepyszne danie. Zrumieniony, chrupiący boczek, jedwabisty, kremowy sos śmietanowo-jajeczny, a wszystko w towarzystwie   cienkich nitek spaghetti. 

Makaron carbonara jest sycący i smaczny, to dobry pomysł na szybki, codzienny obiad.

Sos węgierski

Sos węgierski

Sos węgierski można przygotować na bazie karkówki wieprzowej z dodatkiem marchwi i papryki. Niezbędnymi przyprawami są: sól, czarny pieprz mielony i ziarnisty, ziele angielskie oraz liść laurowy, a pikanterii nada potrawie mielona papryka. Sos po węgiersku doskonale komponuje się z plackami ziemniaczanymi, można go również serwować z pieczywem. Sos do placków po węgiersku zagęszcza się zawiesiną z mąki lub koncentratem pomidorowym. Prawdziwym przysmakiem jest sos węgierski z pieczarkami, wołowiną i czerwoną oraz żółtą papryką.

Spaghetti Bolognese

Spaghetti Bolognese

Spaghetti Bolognese to jeden z bardziej popularnych sosów podawanych z tym pysznym makaronem. Jest to danie typowo włoskie, uwodzące swoim smakiem i aromatem. Przyrządza się je z mięsa mielonego wieprzowego lub wołowego z dodatkiem warzyw- pomidorów, selera, pietruszki i marchewki. Tradycyjnie dolewa się do niego czerwone wino, jednak można je pominąć. Aromatyzujemy go czosnkiem, bazylią, tymiankiem oraz oregano. Możemy oczywiście użyć innych ulubionych przypraw. Ważne by sos długo gotować na małym ogniu, wtedy uzyska on odpowiednią konsystencję i smak.

Sos do spaghetti bez mięsa

Sos do spaghetti bez mięsa

Sos do spaghetti możemy przygotować bez dodatku mięsa,jest to alternatywa dla wegetarian. Do jego wykonania wykorzystujemy wszelkie warzywa i sery.  Najchętniej  i najczęściej pojawia się na naszych stołach sos pomidorowy do makaronu, jednak możliwości jest mnóstwo, więc nie bójmy się monotonii. Taki szybki obiad, dodatkowo bezmięsny przyrządzimy z  warzyw korzeniowych, cukinii,dyni, czy papryki. 

Sos pieprzowy

Sos pieprzowy

Sos pieprzowy jest świetnym dodatkiem do dań mięsnych i rybnych. Ma wyrazisty smak i aromat. Przygotowując sos, należy zwrócić szczególną uwagę na masło. Powinno ono być o wysokiej zawartości tłuszczu – około 80 procent – po to, by uniknąć mieszaniny innych tłuszczów roślinnych. Do sosu należy przygotować również świeżo mielony pieprz, mąkę, wodę, ostrą musztardę oraz szklankę białego wina (lub bulionu). Na zimno może służyć jako dip do przekąsek.

Sos myśliwski

Sos myśliwski

Sos myśliwski idealnie nadaje się do smażonych mięs, makaronów i kasz. Odznacza się intensywnym smakiem i aromatem. Przygotowuje się go z suszonych grzybów, boczku, cebuli, masła, pomidorów, mąki, ogórka kiszonego, musztardy, mielonej papryki, soli i pieprzu. Można do niego dodać również czerwone wino, które nada szczególnie ciemnym mięsom, wyrazistości smaku. Sos podaje się w sosjerce lub polewając nim danie.

Sos karmelowy

Sos karmelowy

Sos karmelowy doskonale nadaje się naleśników, ciastek, gofrów, lodów i wszelkiego rodzaju innych deserów. Do jego przygotowania potrzeba odrobiny śmietanki 36-procentowej, szklanki cukru, paru łyżek masła, soli i wody. Na patelni z wodą podgrzewa się cukier, aż nabierze złoto-brązowego koloru. Następnie dodaje masło i śmietanę do momentu połączenia z karmelem. Gotowy, schłodzony sos karmelowy można przechowywać w lodówce do trzech tygodni.

Sos pomidorowy do spaghetti

Sos pomidorowy do spaghetti

Sos pomidorowy do spaghetti możemy przyrządzić dosłownie w kilka chwil. Danie to pełne jest śródziemnomorskich  smaków i aromatów. W pochmurny dzień będzie wspomnieniem lata. Do przygotowania sosu potrzebujemy przede wszystkim pomidorów, możemy użyć świeżych lub z puszki. Oliwy, czosnku i przypraw, do wyboru bazylii, tymianku, oregano, natki pietruszki lub innych ulubionych. Dodatkowo urozmaicamy naszą potrawę oliwkami, cukinią, papryką, czy ulubioną wędliną. 

Sos pomidorowy do pizzy

Sos pomidorowy do pizzy

Nie od dziś wiadomo, że mieszkańcy naszego kraju uwielbiają włoskie przysmaki - jednym z nich jest niewątpliwie pizza. Wśród nich największą popularnością cieszy się Margherita, której głównym składnikiem jest sos z pomidorów oraz ser mozzarella. Ten aromatyczny dodatek zrobić można ze świeżych, soczystych pomidorów wzbogaconych o bazylię, oregano i tymianek. Sos ten śmiało skomponować można też na bazie koncentratu pomidorowego lub ketchupu. Domowy sos pomidorowy świetnie zasmakuje szczególnie do pizzy z pieczarkami, szynką czy rukolą, ale bez większych obaw stosować go można też do makaronu lub ryżu!

Sos balsamiczny

Sos balsamiczny

Sos balsamiczny jest smaczny oraz szybki i prosty w przygotowaniu. Doskonale komponuje się z pieczywem, sałatkami, warzywami (świeżymi i przetworzonymi), sałatkami, mięsem, wędlinami, serami oraz marynatami. Dressing można nawet dodawać do wypieków, owoców i deserów. Sos powstaje na bazie octu balsamicznego. Odrobinę kwaśnego płynu należy wlać do miski, a następnie dodać oliwę z oliwek, miód (albo syrop klonowy), mielony pieprz czarny, a także sól morską. Opcjonalnie można wsypać szczyptę cynamonu, kardamonu i imbiru. W ten sposób dressing będzie bardziej aromatyczny i nabierze korzennego smaku. Wszystkie składniki miesza się i odstawia do lodówki na 15 minut. Dzięki temu smak sosu ujednolici się.

Sos curry

Sos curry

Sos curry przygotowuje się z mlekiem, śmietaną lub jogurtem. Należy do niego dodać przyprawę curry, masło, bulion warzywny, cebulę i mąkę, sól i pieprz. Można też wkroić jabłko, dzięki któremu sos zyska słodki posmak. Jogurtowy sos curry przyrządza się z sosem sojowym, sezamem i czosnkiem. Do dekoracji używa się np. natki pietruszki. Curry najlepiej pasuje do mięs, szczególnie do kurczaka.

Polecane przepisy do kategorii Sos bolognese