Spaghetti bolognese to danie wywodzące się z kuchni włoskiej. Bazuje ono na sosie zwanym ragu, powstałym z kilku rodzajów mięsa - głównie wołowego, warzyw, pomidorów, oliwy i wina. Co ważne w oryginalnym, gęstym sosie ragu bolognese pomidorów jest niewiele – to długo gotowane mięso stanowi główny składnik.
Jak zrobić idealny sos do spaghetti bolognese?
Choć sklepowe półki uginają się od słoików i puszek z gotowym produktem – nie korzystaj z wcześniej przygotowanych sosów do spaghetti bolognese. Najlepszy to ten długo gotowany i przygotowany samemu.
Składniki:
- 700 g mieszanki mięsa mielonego wieprzowego i wołowego,
- 1 marchewka,
- 1 cebula,
- 1 ząbek czosnku,
- 1 puszka krojonych pomidorów,
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego,
- 1 łodyga selera naciowego,
- ¼ szklanki białego wina,
- ½ szklanki bulionu,
- ¼ szklanki mleka,
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- sól i pieprz.
Wykonanie:
- Marchew obierz i zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Cebulę obierz i pokrój na drobną kostkę.
- Na rozgrzaną patelnię wlej oliwę i umieść na niej mięso mielone. Podsmażaj do momentu, aż mięso nabierze brązowego koloru i wyparuje z niego większość wody. Może to zająć nawet 30 minut.
- Do podsmażonego, lekko suchego mięsa dodaj wino i poczekaj aż alkohol odparuje.
- Na patelnię wrzuć wszystkie warzywa drobno pokrojone.
- Dodaj koncentrat pomidorowy, pomidory oraz kilka łyżek mleka dla złagodzenia smaku. Dopraw solą i pieprzem. Całość wymieszaj i gotuj przez 2 godziny pod przykryciem.
fot. Adobe Stock
Sos połącz z makaronem i posyp parmezanem w płatkach lub startym na drobnych oczkach tarki. Pyszne i sycące spaghetti bolognese gotowe!
Sos do spaghetti bolognese smakuje jeszcze lepiej, odgrzany następnego dnia. Jeśli przygotujesz od razu większą porcję, sos boloński do słoików sprawdzi się świetnie do zrobienia szybkiego obiadu.
Jaki makaron do spaghetti bolognese?
Jak sama nazwa wskazuje do spaghetti bolognese właściwym wyborem będzie makaron spaghetti. To długie, cienkie nitki, które idealnie sprawdzą się do wielu dań kuchni włoskiej.
Najlepszy makaron spaghetti to ten zrobiony w 100% z pszenicy durum. Ta twarda odmiana pszenicy sprawia, że makaron nie pochłonie zbyt dużej ilości wody, będzie sprężysty i idealnie sprawdzi się w daniu spaghetti bolognese.
Marzysz o domowym makaronie? Zobacz jak zrobić makaron do spaghetti samodzielnie.
fot. Adobe Stock
Do sosu bolognese pasuje także makaron tagliatelle – te szerokie i płaskie wstążki, mają odpowiedni kształt do podtrzymania klasycznego, włoskiego sosu ragu. Jednak to spaghetti bolognese jest najczęściej wybieranym daniem makaronowym z włoskiego menu.
Ile gotować makaron do spaghetti bolognese?
Makaron zazwyczaj powinno gotować się według wskazówek na opakowaniu. Zwykle cienkie nitki do spaghetti bolognese zrobione z pszenicy durum gotuje się od 10 do 13 minut.
Podczas gotowania warto ostrożnie wyjąć nitkę makaronu i spróbować – spaghetti powinno być al dente, czyli delikatnie twarde.
Pamiętaj, żeby po ugotowaniu nie przelewać makaronu wodą. Najlepiej smakuje jak jest jeszcze ciepły, od razu po przyrządzeniu. Gotową pastę przełóż na cedzak lub sitko i następnie umieść z powrotem w garnku. Warto zachować odrobinę wody z gotowania – możesz nią przelać sklejony makaron lub dodać do sosu w celu jego zagęszczenia.
Zamiast wody z gotowania makaronu do spaghetti bolognese użyj oliwy extra virgin, ona także sprawi, że makaron nie będzie się sklejał.
Chcesz gotować makaron jak prawdziwi Włosi? Zobacz jak ugotować makaron spaghetti prawidłowo.
Nina W.
Weronika91
weronikaS