Sznycel z indyka to potrawa, którą można dowolnie modyfikować. Podstawowym sposobem przyrządzenia sznycla jest usmażenie na maśle lub smalcu  mięsa opanierowanego w bułce tartej. Podaje się go z plastrem cytryny. Istnieje wiele odmian tego popularnego, szczególnie w Austrii, dania. Sznycel z indyka można piec, panierować, faszerować serem, dusić z pieczarkami, a nawet przyrządzać w wersji dietetycznej.
 
Jak przygotować mięso na sznycel z indyka
Na sznycel najlepszy jest filet z piersi indyka, to elikatne w smaku i jędrne mięso. Po oczyszczeniu z błonek i umyciu, trzeba rozbić je na cienki kotlet. Cały proces będzie przebiegał sprawnie i higienicznie, gdy na czas ubijania mięso przykryte zostanie kawałkiem folii spożywczej. Rozbity drób można przed panierowaniem moczyć przez kilka minut w zimnym mleku. Można też natrzeć go przyprawami, np. bazylią i mieloną papryką, i wstawić do lodówki na kwadrans. Dzięki temu smak dania będzie pełniejszy, a drób bardziej soczysty. Po takim przygotowaniu mięso się panieruje, następnie smaży, piecze lub dusi.
 
Sznycel z indyka w sosie lub sznycel nadziewany
Sznycel z indyka w sosie śmietanowym czy sosie curry smakuje wyśmienicie, gdy mięso zostanie najpierw usmażone. Do smażenia używa się masła klarowanego, smalcu lub oleju kokosowego. Olej kokosowy nierafinowany ma delikatny kokosowy zapach i powoduje, że mięso na nim przygotowane jest bardzo aromatyczne. Do sosu śmietanowego najlepsza jest tłusta i słodka śmietanka. Mleczny smak najlepiej komponuje się z koperkiem lub szczypiorkiem, które dodatkowo nadają daniu wspaniały wygląd. Sos curry można przygotować z pasty curry (zielonej, żółtej lub czerwonej) i mleka kokosowego.
 
Faszerowane indycze filety najlepiej nadziewać serem gouda, cordon bleu lub camembert. Smacznym dodatkiem będą również pieczarki, kawałki papryki i kukurydza z puszki. Płaty mięsa nacina się delikatnie i wkłada do środka składniki. Przygotowane w ten sposób sznycle najlepiej opanierować w pokruszonych płatkach kukurydzianych i jajku.
 
Sznycle z indyka pieczone lub duszone
Do pieczenia sznycli z indyka najlepiej użyć folii aluminiowej lub rękawa. Dzięki temu, że mięso będzie owinięte, pierś zachowa wszystkie aromaty i nie wyschnie. Pieczony drób nie wymaga już panierowania. Jeżeli ograniczony zostanie dodatek tłuszczu lub składników takich, jak ser czy śmietana będzie wówczas daniem dietetycznym.
 
Sznycle z indyka w panierce
Do panierowania indyczych piersi można użyć bułki tartej i jajka, sera, mąki pszennej, żytniej, orkiszowej lub otrębów. W wersji bezglutenowej sznycle z indyka najlepiej oprószyć mąką z ciecierzycy, mąką jaglaną, płatkami kukurydzianymi, migdałami lub mąką gryczaną. 
Pierś z indyka

Pierś z indyka

Pierś z indyka to delikatne i soczyste mięso. Jest bardzo chude, więc dobrze sprawdza się jako uzupełnienie odchudzającej diety. Filet z indyka jest idealny dla dzieci i osób dbających o linię. Mięso pasuje zarówno do dania głównego, jak też jako dodatek do chleba. Filet indyczy dobrze łączy się również z warzywami i owocami, jak żurawina. Wybornym daniem są sznycle z indyka duszone z pieczarkami lub sznycle z indyka pieczone w folii z pomidorami. Dodatkowo, pierś z indyka ma wysoką zawartość białka, cynku i witamin z grupy B, które usprawniają działanie układu nerwowego.

Indyk z żurawiną

Indyk z żurawiną

Indyk z żurawiną to pomysł na zarówno codzienny, jak i świąteczny obiad. Mięso z indyka można podawać z sosem żurawinowym lub ze świeżą żurawiną. Zarówno smażony, jak i pieczony indy smakuje wyśmienicie. Rolada z indyka z żurawiną i morelami zawijana w szynce zadowoli nawet wykwintne podniebienia. Indyka z żurawiną można podać z jabłkami, sosem pomarańczowym i kaszą kuskus.

Indyk ze szpinakiem

Indyk ze szpinakiem

Indyka ze szpinakiem można przyrządzić na wiele sposobów, np. upiec z dodatkami. Rolada ze szpinakiem i mozzarellą to jedna z możliwości podania mięsa. Do indyka zawijanego ze szpinakiem i fetą można dodać boczku. Wyśmienicie smakuje także rolada z indyka ze szpinakiem i suszonymi pomidorami. Wielbicielom makaronu zasmakuje pasta w sosie śmietanowo-szpinakowym z piersią z indyka.

Kotlety z indyka

Kotlety z indyka

Jednym z rodzajów dań drobiowych są kotlety mielone z indyka, które doskonale komponują się z dodatkiem pieczarek. Świetnie smakują w towarzystwie ziemniaków i gotowanej marchewki. Kotlety z indyka w panierce można przygotować z indyczego mięsa mielonego, jaja, cebuli, bułki tartej, majonezu oraz dodatku przypraw (ostra i słodka papryka, sól i pieprz). Rozwiązaniem dla tych, co chcą uniknąć jedzenia smażonych potraw są pieczone kotlety z indyka. Wyśmienitym pomysłem na obiad będą również kotlety z indyka w sosie śmietanowym z dodatkiem pieczarek i pora.

Sznycel

Sznycel

Sznycel to nazwa kotleta, który przygotowywany jest z rozbijanego na cienko mięsa cielęcego, wołowego, wieprzowego, drobiowego oraz z dziczyzny. Mięso panieruje się w bułce tartej, jajku i smaży na smalcu, oleju lub maśle klarowanym. Najbardziej znanym jest, podawany z plastrem cytryny, cielęcy sznycel wiedeński. Sznycel mielony to wielkopolska nazwa dla popularnego kotleta mielonego. Wyśmienicie smakuje z dodatkiem grillowanych warzyw, tłuczonych ziemniaków lub jajka sadzonego.

Sznycel po wiedeńsku

Sznycel po wiedeńsku

Sznycel wiedeński to austriacka potrawa tradycyjnie przygotowywana z cielęciny, którą panieruje się w bułce tartej. W Polsce z uwagi na wysoki koszt mięsa cielęcego, często zastępuje się go schabem. Kotlet smaży się na klarowanym maśle i podaje udekorowany plasterkami bądź cząstkami cytryny. W tradycyjnej kuchni austriackiej, sznycel po wiedeńsku serwuje się z sałatką ziemniaczaną. Do przyrządzenia klasycznej wersji wykorzystuje się: cielęcinę, jaja, klarowne masło, mąkę, bułkę tartą oraz sól. Nierzadko sznycel podaje się z sadzonym jajkiem, które kładzie się bezpośrednio na usmażonym kotlecie. Potrawę można posypać posiekanym, świeżym szczypiorkiem.

Roladki z indyka

Roladki z indyka

Roladki z indyka to delikatne mięso, które doskonale nadaje się na obiad dla całej rodziny. Indyk to najchudsze z dostępnych mięs, więc dobrze pasuje do dietetycznych posiłków. Dobrym pomysłem na danie główne są roladki z indyka z suszonymi pomidorami. Potrawę przygotowuje się w niecałą godzinę. Roladki z indyka z warzywami są nie tylko sycące, ale też bardzo zdrowe. Mięso z indyka ma wysoką zawartość białka i witamin z grupy B oraz minerałów takich jak selen i cynk.

Indyk z warzywami

Indyk z warzywami

Indyk z warzywami doskonale smakuje z dodatkiem ryżu lub pieczonych ziemniaków. Warzywa można usmażyć razem z mięsem na patelni lub w woku lub upiec wszystko w piekarniku. Najszybszą wersją tego dania jest usmażenie pokrojonej w paski piersi indyczej z papryką, cebulą i czosnkiem. Indyk z warzywami po chińsku to podobna potrawa, do której dodaje się jeszcze sos sojowy, grzyby mun, fasolkę szparagową i kiełki soi. Mięso z indyka można dusić w warzywach lub piec z warzywami w rękawie.

Polecane przepisy do kategorii Sznycel z indyka