Soki na zimę pomagające w przeziębieniu

  • 4

Jesienią oraz zimą łatwiej się przeziębiamy i dobrze mieć na takie dni własnoręcznie zrobione soki pomagające w walce z chorobą. Zobacz jaki soki zrobić!

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Soki na zimę pomagające w przeziębieniu
fot. Fotolia
Bardzo dobrze mieć w swojej spiżarni przetwory pomagające nam w walce z przeziębieniem a nawet grypą. Ja zawsze na zimę robię zapas soku z czarnego bzu, pigwy, głogu, a także różnych kompotów.

Kompoty przygotowuję tradycyjnie, pobieram owoce, (akurat jakie mam: śliwki, gruszki, jabłka) kroję na cząstki, wsypuję cukier i zalewam wodą do 3/4 wysokości słoików. Do kompotu z jabłek dodaję po kilka malin oraz kilka owoców dojrzałego czarnego bzu, dzięki temu kompoty mają piękną barwę, ale także zawierają wiele cennych składników uodparniających organizm. Takie owoce możemy trzymać w zamrażalniku, żeby mieć zawsze dostępne kiedy nie mamy świeżych a akurat potrzebujemy.

A do herbaty robię świeżą pigwę, myję ją, kroję na pół, wyjmuję pestki ze środka, następnie kroję w bardzo drobną kosteczkę i zostawiam aż puści sok. Dodaję ją zamiast cytryny do herbaty a czasami tak sobie podjadam, ponieważ bardzo lubię ten słodko-kwaśny smak.

Pigwa jest wspaniałym owocem ponieważ można z niej także robić pyszny, zdrowy sok, zalewamy ją wodą i gotujemy, powstały sok zlewamy w inne naczynie, dosypujemy cukier, jeszcze raz gotujemy i wlewamy do butelek. Taki sok ma piękną barwę jest zdrowy nie zawiera żadnych sztucznych konserwantów ani dodatków "E".

Podobnie robię sok z głogu tylko dodają do niego jeszcze szczyptę kwasku, żeby zachował ładna barwę. Zalewam owoce głogu wodą z kwaskiem i gotuję, zlewam powstały sok dosypuję cukru, jeszcze raz gotuję i wlewam gotujący sok do butelek. Zamykam i gotowe. Trzeba tylko uważać, żeby podczas nalewania nie pękła nam butelka. Dlatego najlepiej wstawiać je podczas nalewania do plastikowej miseczki.