Suplement diety dla kobiet w ciąży

Suplement diety dla kobiet w ciąży i karmiących piersią - strukturalne kwasy tłuszczowe wspomagające prawidłowy rozwój mózgu i oczu dziecka

         
ocena: 3/5 głosów: 1
Suplement diety dla kobiet w ciąży
mumomega® jest jedynym na polskim rynku preparatem, zawierającym unikalne połączenie specyficznych kwasów omega-3 i omega-6 ważnych przed, w czasie i po ciąży zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Dostarczanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (WNKT) rozwijającemu się dziecku podczas ciąży, oraz niemowlęciu w czasie karmienia piersią jest całkowicie zależne od ich dostępności u matki, która otrzymuje je wraz z dietą. Wyniki wielu badań klinicznych potwierdzają pozytywny wpływ wielonienasyconych kwasów tłuszczowych na zdrowie kobiet będących w ciąży i kobiet karmiących piersią oraz na rozwój płodu i niemowlęcia.

mumomega® ma optymalny skład kwasów omega-3 i omega-6 dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Korzyści, jakie daje stosowanie mumomega®

Potencjalne korzyści z obfitującej w kwasy tłuszczowe diety matki podczas ciąży i karmienia piersią od lat poddawane są badaniom; rosnąca liczba dowodów klinicznych potwierdza, jak kluczowe znaczenie mają te kwasy zarówno dla zdrowia matki, jak i zdrowego rozwoju dziecka.

Skład mumomega® jest dostosowany do potrzeb matki i rozwijającego się płodu, a następnie noworodka karmionego piersią. Jest opracowany w oparciu o zalecenia ekspertów, dotyczące optymalnych proporcji i dawki WNKT w tym okresie.


Korzyści dla mamy
  • Zmniejszenie ryzyka przedwczesnego porodu. - Kobiety przyjmujące kwasy omega-3 i omega-6 mają większe szanse donoszenia ciąży do końca i uniknięcia przedwczesnego porodu. W jednym z badań, z udziałem 5000 kobiet wykazano, że ryzyko przedwczesnego porodu jest prawie czterokrotnie wyższe w grupie kobiet, które nigdy nie jadły ryb (7,1%) w porównaniu z grupą, która spożywała ryby co najmniej raz w tygodniu (1,9%). Ryby są bogatym naturalnym źródłem WNKT.
  • Zmniejszenie ryzyka wystąpienia depresji okołoporodowej i złagodzenie jej objawów. - Badania nad podawaniem kwasów tłuszczowych kobietom cierpiącym na depresję  w ciąży i po porodzie wskazują na potencjalny pozytywny wpływ tych kwasów na zmniejszenie objawów depresji oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia depresji poporodowej. Spowolniony proces wyrównywania niedoborów DHA po porodzie może być związany ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się objawów depresyjnych.
  • Badanie z udziałem kobiet w ciąży cierpiących na depresję pokazało, że kobiety po  8 tygodniach przyjmowania kwasów omega-3 miały znacząco mniej nasilone objawy depresyjne w stosunku do grupy placebo. Kwasy omega-3 były dobrze tolerowane  i nie zanotowano objawów niepożądanych u kobiet i nowonarodzonych dzieci. Badacze podsumowali, że kwasy omega-3 mogą wykazywać korzyści terapeutyczne w depresji w czasie ciąży.
Korzyści dla dziecka
  • Rozwój funkcji poznawczych i motorycznych.- Wysoka zawartość kwasów tłuszczowych w mózgu i tkance nerwowej niemowląt sugeruje, że spożycie DHA i AA w okresie ciąży i laktacji odgrywa istotną rolę  w optymalnym rozwoju czynności umysłowych. Badania potwierdzają pozytywny wpływ spożywania przez matkę większej ilości kwasów tłuszczowych na późniejszy lepszy rozwój umysłowy, większy iloraz inteligencji, lepszą koordynację ręka-oko i lepszy rozwój funkcji motorycznych u dziecka.
  • W badaniach, dzieci urodzone przez matki, których dieta była uzupełniana w DHA, uzyskiwały lepsze wyniki w testach na inteligencję w wieku czterech lat w porównaniu z dziećmi matek przyjmujących placebo. Również koordynacja ruchowa dzieci matek przyjmujących DHA była lepsza niż dzieci matek przyjmujących placebo.
  • Rozwój wzroku. - Zwiększone spożycie omega-3 DHA podczas ciąży ma pozytywny wpływ nie tylko na rozwój funkcji poznawczych i motorycznych, ale i ostrość widzenia u niemowląt w wieku 6 i 11 miesięcy. W wielu badaniach oceniano potencjalny związek między rozwojem wzroku u potomstwa a spożyciem kwasów tłuszczowych przez matkę. Okazało się, że dzieci matek spożywających dużo kwasów tłuszczowych miały lepiej rozwiniętą ostrość widzenia.
  • Lepszy sen niemowlęcia. - Tę korzyść większość młodych matek uzna za bezcenną. W badaniu przeprowadzonym w USA w 2002 r. stwierdzono, że noworodki matek z wyższym stężeniem DHA we krwi miały spokojniejszy i mniej aktywny sen, oraz mniej przejść ze stanu spania do czuwania, niż w przypadku matek o niższym stężeniu DHA. Inaczej mówiąc: lepiej spały. Zinterpretowano to jako objaw większej dojrzałości ośrodkowego układu nerwowego w grupie z wyższym stężeniem DHA.
  • Zmniejszanie ryzyka rozwoju alergii. - Wyniki kilku badań klinicznych nad wpływem kwasów tłuszczowych omega-3 na ryzyko wystąpienia alergii sugerują, że niski poziom kwasów tłuszczowych w mleku matki może zwiększać ryzyko występowania alergii u dziecka, a przyjmowanie kwasów tłuszczowych przez kobietę podczas ciąży może odgrywać istotną rolę  w zapobieganiu rozwoju alergii u dziecka.
  • Mniejsze ryzyko wystąpienia cukrzycy w dzieciństwie. - Badanie w Skandynawii wykazało, że u potomstwa kobiet, które przyjmowały podczas ciąży suplement diety zawierający DHA zaobserwowano zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy typu I.
  • Zmniejszanie ryzyka nadciśnienia tętniczego w dorosłym wieku. - Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazało, że uzupełnienie diety  w WNKT w okresie niemowlęcym ma związek z niższym ciśnieniem krwi  w późniejszym dzieciństwie. Ponieważ ciśnienie krwi w dzieciństwie ma wpływ na ciśnienie w wieku dorosłym, badacze stwierdzili, że wczesne podawanie kwasów tłuszczowych może spowodować zmniejszone ryzyko wystąpienia chorób serca i naczyń w wieku dorosłym.

Standard farmaceutyczny gwarancją jakości i bezpieczeństwa

W sprawach jakości i bezpieczeństwa nie idziemy na kompromisy. Podczas procesu produkcji upewniamy się, że olej nie zawiera żadnych substancji toksycznych i nie stanowi zagrożenia ani dla matki ani dla dziecka. Analizy w niezależnym laboratorium potwierdzają, że każda seria mumomega® w pełni spełnia kryteria UE/WHO, ograniczając tym możliwość obecności toksyn takich jak dioksyny, PCB czy rtęć.

Naturalność i czystość

Oleje stosowane w suplemencie diety mumomega® są niekwestionowanej czystości. Kwasy omega-3 pochodzą z przygotowanego według standardów farmaceutycznych oleju z ryb morskich. Olej ten składa się w 70% z kwasów tłuszczowych omega-3, głównie DHA. Źródłem oleju jest tuńczyk z niezanieczyszczonych mórz południowych (okolice Chile), który zawiera szczególnie duże ilości DHA. Olej charakteryzuje się również podwyższonym poziomem omega-6 AA jak i podwyższonym poziomem omega-3 DPA.

Kwasy omega-6 pochodzą ze specjalnie wyselekcjonowanego oleju z wiesiołka dwuletniego. Olej z wiesiołka jest źródłem najłatwiej biodostępnego GLA. Dla przykładu aktywność biologiczna GLA z wiesiołka jest 7 razy wyższa od GLA
z ogórecznika. Wiesiołek wykorzystywany przy produkcji mumomega®, rośnie w uprawie organicznej, co zapewnia naturalny olej z gwarancją braku jakichkolwiek sztucznych środków chemicznych i pestycydów.

Kwasy tłuszczowe w mumomega® są w naturalnej formie trójglicerydów, suplement nie zawiera form syntetycznych kwasów tłuszczowych. Badania wskazują, że kwasy tłuszczowe dostarczane w swojej naturalnej formie mają większą dostępność biologiczną niż formy przetworzone bądź syntetyczne, co pozwala na uzyskanie maksymalnej skuteczności i wchłaniania.

Brak sztucznych dodatków

W skład suplementu diety mumomega® wchodzą tylko wielonienasycone kwasy tłuszczowe i antyutleniacz naturalnego pochodzenia (witamina E z soi nie modyfikowanej genetycznie). Produkt nie zawiera żadnych dodatków smakowych, środków barwiących lub sztucznych składników.


Skład mumomega®
  • Olej z ryb morskich o wysokiej zawartości DHA
  • Olej z wiesiołka
  • Przeciwutleniacz – witamina E (jako D-alfa tokoferol uzyskany z soi)
  • Kapsułka: żelatyna, glicerol, woda
  •  
mumomega® nie zawiera:
  • sztucznych aromatów
  • sztucznych barwników
  • środków konserwujących
  • substancji słodzących

Jedna kapsułka (dzienna dawka) dostarcza:
  • Omega-3
  • DHA – 300mg
  • EPA – 42mg
  • DPA – 8,4mg
  • Omega-6
  • GLA – 15mg
  • AA – 8,4mg
  • Witamina E – 2,8 mg (28% zalecanego dziennego spożycia)

Znaczenie poszczególnych kwasów tłuszczowych zawartych w mumomega®

Omega-3:
DHA – kwas dokozaheksaenowy – kwas strukturalny, budulec wszystkich nerwów i komórek w organizmie. Szczególnie dużo DHA jest w mózgu i siatkówce oka. DHA pełni kluczową rolę w prawidłowym rozwoju mózgu  i wzroku.
EPA – kwas eikozapentaenowy – kwas funkcyjny, z którego powstają ważne substancje, eikosanoidy.
DPA – kwas dokozapentaenowy – kwas tłuszczowy stanowiący połączenie między EPA i DHA. W niektórych przypadkach może zastępować DHA.

Omega-6:
GLA – kwas gammalinolenowy – kwas, z którego w procesie metabolicznym,  w kontrolowany sposób, powstaje AA.
AA – kwas arachidonowy – kwas strukturalny, równie ważny jak DHA budulec błon komórkowych. Badania pokazują, że kwas AA jest szczególnie ważny dla procesu wzrostu płodu i niemowlęcia.

Wskazania do stosowania mumomega®

Przed zapłodnieniem: Na 3 miesiące przed planowaną ciążą w celu zbudowania puli zapasów kwasów tłuszczowych.
W okresie ciąży i laktacji: W celu zapewnienia odpowiedniej ilości kwasów tłuszczowych kobiecie oraz rozwijającemu się płodowi i niemowlęciu.
Po zakończeniu karmienia piersią: Przez okres 6 miesięcy po zakończeniu karmienia piersią w celu uzupełnienia możliwych niedoborów kwasów tłuszczowych powstałych u kobiety w wyniku ciąży i laktacji.

Sposób stosowania
Jedna kapsułka dziennie podczas posiłku.
Nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki do spożycia.
W przypadku stosowania jakichkolwiek leków zawsze należy zasięgnąć opinii lekarza przed zastosowaniem.
Można stosować równocześnie z preparatami witaminowymi i zawierającymi kwas foliowy.

1 opakowanie zawiera 30 kapsułek (miesięczna kuracja).
Cena detaliczna: ok. 58 zł. Dostępny w aptece bez recepty.