Zioła na zdrowie

  • 1

Zioła pomagają na wiele dolegliwości. Są zdrowsze od lekarstw zapisywanych przez lekarzy. Warto przetestować ich działanie. Zobaczcie, jakie zioła pomogą na poszczególne dolegliwości.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Zioła na zdrowie
fot. Fotolia
Zazwyczaj zioła kupowane w sklepie lub aptece wypijamy na różne dolegliwości. Do najpopularniejszych ziół zaliczają się: mięta, rumianek czy mniszek lekarski. Czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, że znajdują się, dosłownie, "na wyciągnięcie ręki" -  można je znaleźć w przydomowym ogrodzie czy na pobliskiej łące.

Ważne jest, aby wiedzieć jak je zbierać. A jak? Najważniejsze, by robić to z dala od drogi i pól, na których stosowane są sztuczne i chemiczne nawozy. Najlepiej wkładać je do jakiegoś pojemniczka lub koszyka - nigdy do woreczka, gdyż zaparzą się i stracą swoje walory.
Należy zwrócić uwagę na liście - wybierać te bez plamek i uszkodzeń. Schemat parzenia jest zawsze taki sam: 1-2 łyżki ziół zalewamy szklanką wrzącej wody, studzimy, odcedzamy i pijemy.

zioła
Zdjęcie: Fotolia

Oto krótki wykaz, jakie zioła stosować na poszczególne dolegliwości:

DZIURAWIEC to roślina, która może nas uspokoić i odstresować. Polecany jest na zatrucia i zapalenia woreczka żółciowego. Wspiera także układ oddechowy.

MNISZEK LEKARSKI obniża cholesterol, wspomaga leczenie miażdżycy, otyłość, choroby reumatyczne. Podnosi odporność organizmu. Pomaga w problemach związanych z wątrobą i trawieniem.

RUMIANEK obniża gorączkę, łagodzi bóle gardła i kaszel. Zmniejsza także bóle miesiączkowe. Zapobiega bezsenności i uspokaja. Poprawia trawienie i zwiększa apetyt.

MIĘTA pomaga przy wzdęciach, skurczach jelitowych i nieżytach żołądka. Wpływa na pracę wątroby. Działa orzeźwiająco. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest picie wody z miętą w upalne dni.

Są to najbardziej popularne zioła, które znajdą zastosowanie przy niejednej dolegliwości. Można ich wypatrywać już od wiosny do jesieni, w zależności od rośliny.