8 sposobów na przypalony garnek

Sól, cola czy ryż mogą nam posłużyć nie tylko do konsumpcji.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
8 sposobów na przypalony garnek
Lekko przypalony garnek łatwo jest domyć, sprawa zaś jest trudniejsza, jeżeli przypalenie jest znaczne, bądź też zaschnięte. Na szczęście nawet na taką szkodę są sposoby:

1. Sól. To chyba najbardziej popularny sposób. Garnek zasypujemy znaczną ilością soli, po czym dolewamy ciepłej wody , tak aby powstała papka. Po tak spędzonej nocy garnek rano powinien dać się doczyścić. Jeśli jednak nie, należy do garnka wsypać kilka łyżek soli, zalać to wodą i gotować - tak, aby woda się całkiem nie wygotowała.

2.Soda oczyszczona. Działa podobnie jak sól, ale jest silniejsza w działaniu i często skuteczniejsza. Należy wymieszać ją z wodą, zalać mieszaniną garnek i zostawić na noc. Jeśli jednak i to nie pomoże, należy wylać mieszaninę z garnka, wlać świeżą wodę, wsypać sodę i pogotować . Ta metoda nie służy jednak aluminiowym garnkom!

3.Ocet. Do garnka należy wlać wodę, zaś do niej wlać 3/4 szklanki octu oraz 3 łyżki soli.Mieszaninę tę zagotować, następnie odstawić na noc.

4. Proszek do prania. Z nim postępujemy podobnie jak z sodą. Należy wymieszać go z wodą i gotować garnek z mieszaniną.

5. Vanish. Niezbyt lubię tę metodę, bo to jednak kontakt chemii z naczyniami spożywczymi, ale podobno skutkuje. Należy odrobinę Vanisha rozcieńczyć dużą ilością wody i gotować kilkanaście minut w spalonym garnku. Nie korzystajcie z tej metody , gdy wasz garnek pokryty jest teflonem!

6. Piasek. Staroświecka, ale sprawdzona metoda. Należy za jego pomocą szorować garnek. Można sobie pomóc w tym zwykłym..mchem.Dodam ,że piasek oczywiście musi być czysty.

7. Ryż. Metoda, która robi furorę na forach internetowych. Wystarczy dno garnka zasypać zwyczajnym ryżem, wlać wodę i gotować.

8.Cola. Nie tylko świetnie odrdzewia, ale też usuwa spaleniznę. Wystarczy ją wlać do przypalonego garnka i gotować kilka-kilkanaście minut. Po tym zabiegu garnek powinien dać się doczyścić.


Poznajcie też inne sposoby na doczyszczenie przypalonego garnka >>>