Rozmowy o kuchni i jedzeniu

Książka „Gawędy o jedzeniu” Marii Iwaszkiewicz to smakowity kąsek kulinarny i literacki. To rozmowy o kuchni i jedzeniu... przy jedzeniu

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Rozmowy o kuchni i jedzeniu
Sięgając po książkę Marii Iwaszkiewicz „ Gawędy o jedzeniu” Wydawnictwa Ad Oculus na pewno nie znajdziemy w niej ścisłych receptur  na dane potrawy, bo to nie książka kucharska. Znajdziemy natomiast wiele prostych przepisów, wypróbowanych przez samą autorkę i okraszonych cennymi wskazówkami dotyczącymi sztuki kulinarnej . Publikacja dostarcza odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat gotowania. Ponadto pozycja „Gawędy o jedzeniu” została wzbogacona opowieściami z życia codziennego, świąt, zwyczajów niejeddnokrotnie w kontekście jedzenia- jakie, kiedy i w jaki sposób podać.

O jedzeniu na każdą okazję


Wśród przepisów prezentowanych w „Gawędach o jedzeniu” znalazły się pomysły na dania wigilijne, wielkanocne, Popielec czy popularne niegdyś w Krakowie zapusty, czyli współczesne - ostatki. W „ Gawędach o jedzeniu” odnajdziemy też nietypowe przepisy na dania, które pomogą zwalczyć stany chorobowe takie jak grypa. Przygotowanie obiadu dla dzieci, dla teściowej, uroczystego tortu czy babeczek na podwieczorek po lekturze tej książki nie powinno stanowić problemu.

Zupy, mięsa, potrawy jarskie i ryby


„Mąż ciąglę mnie napomina : „ napisz o zupach, zupa to przecie jedzenie i to jeszcze jakie polskie. ” - pisze Maria Iwaszkiewicz. W kolejnym rozdziale podaje przepisy na jej ulubione zupy, do których należą barszcz, chłodnik, kapuśnak, żur, zupy jarzynowe czy owocowe. Autorka podsuwa również pomysły na dania mięsne w nowej odsłonie- nadziewany schab, zrazy nelsońskie, pieczoną szynkę  czy pieczeń husarską . Dla wegetarian, ale nie tylko- zbiór potraw jarskich. Począwszy od omletów, przez  pierożki nadziewane szpinakiem po sałatki snobistyczne. Specjalnie dla rybnych smakoszy pisarka dostarcza receptury przyrządzania łososia, węgorza, karpia, lina, raków i homarów.

O kuchni i jedzeniu dla kulinarnych smakoszy


W rozdziale zatytułowanym „ Dla smakoszów” pojawiają się przepisy na oryginalne i smaczne dania, takie jak szparagi a la Iwaszkiewicz, potrawę kaukaską – czanachi, kołduny, bliny czy pasztet z wątróbek. W książce znajdziemy również pomysły na desery i owoce. Wśród pysznych słodkości autorka proponuje szarlotkę i strudel z jabłek, leguminy jesienne i  ciastka z owocami. Na zimowe wieczory warto przyrządzić rozgrzewające nalewki, poncze czy grzanki. Z kolei podczas rodzinnych przyjęć można zaserwować gościom kilka potraw z kuchni dawnej i zapomnianej,  aczkolwiek docenionej przez Marię Iwaszkiewicz w „ Gawędach o jedzeniu”.

Pomysły na przyjęcia


Ostatni rodział książki podpowiada jak urządzić przyjęcia. Dostarcza wskazówek, co i w jaki sposób podać na różne okazje. Kinderbale najlepiej rozpocząć już po południu, stół nakryć barwnym obrusem, na nim położyć talerz z owocami, kanapkami i przekąskami. Punktem kulimnacyjnym przyjęcia powinien być tort. W przypadku przyjęć dla młodzieży nadaje się również kolorowe nakrycie, na stole powinny gościć wymyślne kanapeczki, koreczki, owoce, paluszki solone, dodatkowo dania gorące a do picia zimne napoje. Uroczyste przyjęcia dla przyjaciół i rodziny oraz zasiadane rządzą się zupełnie innymi prawami. Są bardziej uroczyste, wymagają odpowiedniej zastawy a serwowane potrawy są bardziej różnorodne i wykwintne.

Czas na „ Gawędy o jedzeniu” oczywiście przy jedzeniu, by poznać smak potraw, o których pisze Maria Iwaszkiewicz.

„Gawędy o jedzeniu” Maria Iwaszkiewicz, wydawnictwo  Ad- Oculos, Warszawa- Rzeszów 2009

Książka objęta patronatem Gotujmy.pl poleca