Burak ćwikłowy na zdrowie

  • 1

Poza znakomitymi walorami smakowymi i zaletą, jaką niewątpliwie jest dostępność przez cały rok, burak w swoim składzie zawiera bardzo wiele składników cennych dla zdrowia.

         
ocena: 4/5 głosów: 5
Burak ćwikłowy na zdrowie
fot. Fotolia

Burak ćwikłowy zawiera duże ilości związków cukrowych. Chodzi tu oczywiście o pektyny, karotenoidy, antocyjany, kwas organiczny oraz wiele witamin i minerałów. Korzeń buraka ze względu na dużą zawartość błonnika jest cennym środkiem regulującym pracę przewodu pokarmowego oraz świetnie przeciwdziała zaparciom.

Ze związków mineralnych zawartych w korzeniach buraka należy przede wszystkim wymienić związki wapnia, żelaza, potasu, sodu, magnezu i kobaltu. Spośród witamin w korzeniach buraka najwięcej jest witaminy C, B2 i prowitaminy A. Ponadto występują w nim kwasy organiczne takie jak: jabłkowy, cytrynowy, wiśniowy i szczawiowy - dlatego korzenie buraka mogą być używane w dietach uzupełniających niedobory wyżej wymienionych substancji.

Ze względu na zawartość żelaza, korzenie buraka mogą być polecane ludziom z niedokrwistością, wynikającą z niedoboru tego pierwiastka. W celach leczniczych mogą być używane młode liście i ogonki, które zawierają duże ilości prowitaminy z grupy B oraz witaminę C. Zaleca się także picie wody z kiszenia buraków jako lek na anemię. Woda ta, także świetnie sprawdza się przy obniżaniu ciśnienia krwi.

Kwas możemy zrobić w taki oto sposób:
Obrać, umyć i cienko pokroić korzeń buraka, zalać go osoloną i przegotowaną wodą, tak jak do kiszenia ogórków. Po kilku dniach kwas z buraka nadaje się do spożycia. Należy go pić po pół szklanki, dwa razy dziennie (w przypadku anemii i nadciśnienia). Badania wykazały, że najwięcej żelaza znajduje się w świeżych burakach.

Możemy zrobić sobie sok z takiego buraka, wystarczy wyciąć otwór w buraku, a następnie w ten otwór wsypać trochę cukru i pić powstały we wgłębieniu sok. I tak dalej, dosypywać odrobinę cukru i pić sok, jaki się wytworzy.

Jak widać, warzywa, a w tym przypadku buraki, to nie tylko smaczny produkt w naszej kuchni do przygotowywania pysznych potraw, ale i doskonały lek na wszelkie dolegliwości.

Poznaj więcej magicznych mocy buraka >>>