Co kryje w sobie arbuz?

  • 2

Arbuz to soczysty, duży owoc. Dostarcza nam wiele orzeźwienia w upalne dni - sprawdźcie, co jeszcze możemy z niego czerpać?

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Co kryje w sobie arbuz?
fot. Fotolia

Myślę, że każdy z nas lubi ten wspaniale orzeźwiający, okrągły owoc z czerwonym miąższem w środku. Ten soczysty owoc uprawiany jest na całym świecie. Możemy jeść go na surowo, jak również dodawać  do różnych sałatek.

Arbuzy zawierają 92% wody. Ich miąższ ma jaskrawoczerwony lub żółty kolor, w którym znajdziemy dość dużą ilość pestek. Arbuz posiada gładką skórkę w odcieniach zieleni – jej kolor może się wahać. Jest dość gruba, dzięki czemu wnętrze arbuza zachowuje niską temperaturę.

Najwięcej arbuzów jemy w sezonie - pomagają ugasić pragnienie oraz często zastępują niezdrowe, słodkie przekąski. Arbuzy są doskonałym dodatkiem do sałatek i deserów. Możemy też zrobić z nich pyszny sorbet, wystarczy tylko zmiksować i delikatnie zmrozić miąższ.

Owoc najlepiej kupować w całości, z lekko błyszczącą skórką. Jeżeli nie zużyjemy całego, resztę należy zawinąć w folię i włożyć do lodówki, ale nie dłużej niż na 2 dni. Po dłuższym czasie może się zepsuć.

Arbuz nie jest bogaty w składniki odżywcze. Ma w sobie niewielkie ilości witamin A, C i witaminy z grupy B oraz sole mineralne.

Zawiera natomiast przeciwutleniacze zapobiegające nowotworom. Chronią także skórę przed wolnymi rodnikami.

Owoc ma działanie moczopędne, przez co nasz organizm oczyszcza się i zapobiega chorobom nerek. Dzięki zawartości magnezu i potasu obniża ciśnienie krwi. Dobroczynne właściwości mają pestki arbuza, gdyż zawierają białko oraz witaminy z grupy B potrzebne dla naszego organizmu.

Arbuzy to pyszne i zdrowe owoce dlatego warto je spożywać.