Do czego dodać gorący sos?

Smak dań można wzbogacić poprzez dodanie sosu ciepłego lub zimnego. Oto kilka pomysłów na te pierwsze z podpowiedzią do czego które pasują.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Do czego dodać gorący sos?
O tym, że sos stanowi idealnie uzupełnienie potrawy i może nawet zmieniać jej smak, wiemy doskonale. Jednak to nie jedyny powód dlaczego warto go stosować. Otóż sos wspomaga przełykanie i podnosi wartość odżywczą potrawy. Warto pamiętać również, że wpływa na jej kaloryczność. 

Sosy gorące dobrze komponują się m.in. z makaronami, mięsami, kaszami, plackami. Ale jak wybrać ten odpowiedni?  

Sos beszamelowy

Z pewnością można go zaliczyć do grona najpopularniejszych sosów. Wyróżnia się kilka rodzajów sosu beszamelowego.Klasyczna jego odmiana pasuje do gotowanych warzyw. Do jego przygotowania potrzebne będzie mleko, odrobina masła, żółtko, śmietanka oraz przyprawy – sól i pieprz.  

Oto inne rodzaje sosu beszamelowego:ostry - stosuje się go do zapiekania potraw. Wykonuje się go z intensywnego rosołu wołowego, żółtka, mąki, śmietany(można ją zastąpić mlekiem), soku z cytryny z dodatkiem soli, pieprzu, gałki muszkatołowej, a także czosnku.

Na rosole – stosowany jest do zapiekania dań mięsnych i jarskich. Przygotowuje się go z intensywnego rosołu wołowego, mąki, żółtka, ostrego żółtego sera, śmietany z dodatkiem soli i pieprzu.

Sardelowy – wykorzystuje się go do zapiekania wędlin. Do jego wykonania potrzebne będą: mleko, żółtko, rosół, masło, sól, pieprz, pasta sardelowa, śmietana.

Sos cytrynowy Warto dodawać go do dań z cielęciny. Do jego wykonania będziesz potrzebować mąki, żółtka, soli i cukru, masła, rosołu lub śmietany, oraz oczywiście soku z cytryny. 

Inną odmianą sosu cytrynowego jest tzw. sos cytrynowy rumiany. Przygotowuje się go według podanego wyżej przepisu z tą różnicą, że dodajemy do niego jeszcze karmelu w celu zabarwienia.

Sosy cebulowe

Oto trzy nasze propozycje na sosy cebulowe:

ostry – dodajemy go do mięs. Przygotowuje się go z cebuli, masła, cukru, śmietany, mąki, soku z cytryny, musztardy, rosołu wołowego z dodatkiem pieprzu, soli

a la soubise – można dodawać go do gotowanych mięsi kotletów z baraniny. Skład: cebula, masło, mąka, rosół, żółtko, sól i pieprz

biały – stanowi doskonałe uzupełnienie dań z baraniny oraz z ryb. Do jego wykonania potrzebne będą: mąka, cebula, szklanka rosołu, sól, pieprz, masło lub oliwa, mleko. 

Sosy curry

Są uważane za jedne z popularniejszych. Proponujemy sos curry:tradycyjny, który wzbogaci dania z warzyw, gotowanych ryb, jak również jaj i drobiu. Do jego przygotowania będą potrzebne: przyprawa curry, mąka, masło, mleko, sól, śmietana, tłuszczamerykański – ta odmiana sosu curry pasuje do dańmącznych, rybnych, z drobiu i warzyw. Składniki: przyprawa curry, mąka,cebula, rosół lub mleko, pieprz, sól, tłuszcz. 

Sos śmietanowy

Wykonuje się go ze śmietany, wywaru z warzyw lub rosołu, jak również z masła, posiekanej natki pietruszki, soku z cytryny, soli i pieprzu. Warto dodawać go do gotowanej kury oraz cielęciny.  

Sos szary

Polecany jest do gotowanego leszcza, karpia, jak również pieczonego lub gotowanego kalafiora. Przygotowuje się go z utartego czerstwego piernika, masła, cukru, miodu, posiekanych migdałów, czerwonego wina, soku z cytryny, rodzynek, wywaru z ryb z dodatkiem soli, pieprzu i cukru.  

Sos rakowy

Podaje się go do nadziewanych raków, makaronów i kasz, jak również do gotowanego drobiu. Wykonuje się go z raków, kopru z łodygami, masła, rosołu, mąki, śmietany, posiekanego kopru z dodatkiem soli.  

Sos mięsny

Przygotowuje się go z mięsa wieprzowego od szynki, cebuli, mąki, naci pietruszki, czosnku, tłuszczu oraz soli i pieprzu. Polecany jest do dań jarskich, jak chociażby kotletów z grochu czy placków ziemniaczanych.