Domowe sposoby na kaszal, katar i grypę

Kaszel, katar i grypa to dolegliwości, które często dopadają nas w okresie jesienno-zimowym. Jak się ich pozbyć? Jest wiele naturalnych metod, które pomogą je wyeliminować. Poznaj te sposoby!

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Domowe sposoby na kaszal, katar i grypę
fot. Fotolia
Z katarem i kaszlem, który utrzymuje się długo najlepiej pójść do lekarza. Ale przecież nikt nie pójdzie do lekarza z katarem, który mamy dosłownie 1 czy 2 dni. W takich wypadkach warto zastosować kilka naturalnych nalewek, soków czy syropów. Oczywiście musimy je przygotować wcześniej, bo robi się je długo.

Pamiętajmy, że ważne jest to kiedy zbieramy i w jaki sposób przechowujemy nasze zbiory. Najlepiej zbierać w pogodne dni, zaraz po zniknięciu rosy. Przechowujmy je z dala od wilgoci, np. w skrzynkach na owoce. Jak zrobić takie medykamenty samemu? Proszę, oto kilka sposobów:

1. Nalewka z Czarnego Bzu (na grypę)

Pół kg czarnego bzu oczyść z łodyżek, zalej 1 szklanką ok. 36% wódki. Po 10 dniach przelej przez gazę do butelek. Trzymaj w piwnicy lub innym chłodnym dniu. Stosować ok. 40 kropli z niegazowaną wodą 3 razy dziennie.

2. Maliny (na przeziębienie)

3 kg malin zasyp kilkoma łyżkami cukru. Odstaw do letniego pomieszczenia. Powstały sok zlej przez sitko do garnka i zagotuj. Następnie rozlej do butelek. Schowaj do zimnego miejsca. Od jesieni do wiosny stosować do gorącej herbaty, po ok. 2-3 łyżki na szklankę.

3. Cebula (na kaszel)

Syrop można przygotować już z 60 dag cebuli. Obierz cebulę i zetrzyj na tarce. Wymieszaj z ok. 50 dag miodu. Ogrzej, ale nie zagotuj. Odsącz przez gazę i dobrze wyciśnij. Stosować łyżkę dziennie ok. 2-3 razy dziennie przy kaszlu.

4. Mydlnica (na oskrzela)

Korzenie mydlnicy dokładnie opłucz. Wysusz. Łyżkę posiekanych korzeni zalej 1,5 szklanki przegotowanej wody. Gotuj ok. 7-8 minut. Odcedź. Dodaj ok. 1,5 łyżki miodu. Przy oskrzelach pij 2-3 razy dziennie po 1,5 łyżki.