Egzotyczny granat

Granat jest symbolem płodności. Pod skorupką kryją się soczyste pestki. Dlaczego warto jeść granaty? Zapraszam do dalszego czytania.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Egzotyczny granat
fot. Fotolia

Granat był uprawiany już 5000 lat temu. Lubi gorący i suchy klimat. Najwięcej granatów uprawi się w Persji, Iniach i na Kaukazie. Okres jego owocowania przypada na jesień. Drzewa sięgają nawet 5 metrów. Granat swoją nazwę zawdzięcza miastu Granada.

W Polsce sięgamy po niego coraz częściej, jednak duża cześć z nas nadal omija ten owoc na sklepowych półkach. Zapewne wynika to z tego, że nie wiemy do końca do czego moglibyśmy go użyć w kuchni. W większych marketach można go kupić bez większych problemów. Kupując granaty zwracajmy uwagę na jego skórkę, która powinna być gładka.

Granaty są soczyste. Mają słodki posmak. Wielkością są podobne do pomarańczy, czy jabłek. Mają twardą łupinę, pod którą kryją się purpurowe i soczyste ziarenka. Granat ma doskonały wpływ na serce i układ krwionośny, a także pomaga w profilaktyce nowotworów. Oprócz tego pomagają przy chorobach ze stawami i cukrzycą, nie dopuszczają do powstawiania zapaleń w organizmie. Zawierają duża dawkę przeciwutleniaczy. To prawdziwa bomba witamin A, B, C i E

Doskonałym pomysłem na wykorzystanie granatu jest zrobienie z niego soku. Można dodawać go także do rożnych sałatek i deserów, a nawet ciast. Ziarenka granatu można dodawać także do różnych napojów, drinków, czy herbat. Suszone owoce granatu używa się jako przyprawę. Ziarenka granatu dobrze komponują się z mięsem z kurczaka.

Legenda głosi, że w każdym granacie jest 613 ziarenek, jednak duże owoce mogą ich mieć nawet 800. Aby łatwo wyjąc ziarenka z łupiny, należy przekroić go na pół i uderzać drewnianą łyżką. Wtedy ziarenka łatwo powypadają. Można kupić także specjalny przyrząd do tych owoców.


Przeczytaj: granat - roślina lecznicza i ozdobna >>>