Egzotyczny obiad Fair Trade

Kakao, czekolada, kawa - o tym, czym się różnią produkty z logo "Fair Trade" od standardowych opowiada Weronika Paszewska z grupy eFTe.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Egzotyczny obiad Fair Trade
Jakie są najbardziej popularne produkty Fair Trade w Polsce?

Kawa, herbata, czekolada, kakao, soki, rodzynki, batoniki, dżemy, orzeszki, suszone owoce, chipsy bananowe.

Jaki to ma smak?

Sprawiedliwości (śmiech), a kawa ma smak kawy. Wszystkie produkty z logo Sprawiedliwy Handel klasyfikują się na wyższej półce sklepowej. Mają bardzo dobrą jakość. Stąd jeśli porównujemy je cenowo, musimy zwrócić uwagę, z jakością jakich produktów je porównujemy. Nie możemy porównać kawy Fair Trade z najtańszą kawą dostępną na rynku i oburzać się, że jest cztery razy droższa.

Jakie rodzaje kawy dostępne są na rynku w Polsce?

Bardzo różne, z Afryki, z Ameryki Południowej, Ameryki Środkowej, od czystej arabiki po różne mieszanki, np. z dodatkiem amaretto. One są ogólnie dostępne, nawet w supermarketach. Sama lubię kawę z Etiopii, ale z racji sentymentalnych raczej.

Poznajemy je oczywiście po „logo”?

Tak, ono jest bardzo charakterystyczne, umieszczone w widocznym miejscu na opakowaniu, wpisane w koło, w kolorze jasnoniebieskim i seledynowo-zielonym. W tle znajduje się „ludzik” z podniesioną ręką. Większość produktów Fair Trade pochodzi też z upraw ekologicznych.

Czekolada z logo „Fair Trade” kosztuje ok. 12 zl. To dużo!

Rzeczywiście, to jest produkt najbardziej przetworzony, stąd cena. W skład czekolady oprócz  kakao wchodzą też inne składniki, które albo pochodzą ze Sprawiedliwego Handlu albo mają certyfikaty żywności ekologicznej. Praktycznie wszystkie czekolady fair trade, to też czekolady bio. A gdy porównamy cenę czekolady bio do fair trade jest już wtedy ona bardzo podobna.

Przecięty obiad Fair Trade?

Przeciętnego się nie da, raczej egzotyczny, ponieważ produkty z logo Fair Trade pochodzą z krajów, gdzie jest inny klimat. To kuchnia z inną tradycją niż nasza.