Sorgo to proso z Afryki

Gdzie się je uprawia i jakie ma wartości odżywcze?

         
ocena: 4/5 głosów: 1
Sorgo to proso z Afryki
fot. Fotolia
 Sorgo (proso afrykańskie) jest to rodzaj odpornych na suszę i przywykłych do wysokich temperatur afrykańskich traw. Po raz pierwszy zboże to uprawiane było najprawdopodobniej w Etiopii, już 3000 lat p.n.e.. Stamtąd dotarło do pozostałych części Afryki, a także na Daleki Wschód i do Europy. Dziś poza Afryką uprawia się je głównie w basenie Morza Śródziemnego i w Ameryce Środkowej. Istnieje wiele gatunków sorgo. Ziarna niektórych gatunków wykorzystywane są do produkcji alkoholi (m.in. specjalnej odmiany piwa).

Ziarna sorgo są bogate w białka i mikroelementy, głównie wapń i żelazo. Z sorgo wytwarza się kaszę i mąkę. Warto dodawać nieduże ilości mąki z sorgo do wypieków bezglutenowych, bowiem niezwykle poprawia ich smak, zwłaszcza chleba i ciast drożdżowych. Nadaje się również do zagęszczania sosów mięsnych.
Ziarna sorgo przed gotowaniem należy opłukać w zimnej wodzie i namoczyć na noc. Następnego dnia gotować w tej samej wodzie przez 20 - 40 minut na niewielkim ogniu. Podawać z gulaszem lub sosem warzywnym.
 
       sorgo
 
Niektóre gatunki sorgo są roślinami żywieniowymi, które są bardzo wartościowe. Jest to spowodowane tym, że zawierają witaminy z grupy B oraz do 13 % białka. Ciekawostką jest także to, że liście wykorzystuje się jako paszę dla bydła, natomiast ziarno zazwyczaj zostaje przerobione na kaszę oraz mąkę ( tę mąkę przeznacza się na zrobienie placków).
 
Warto zaznaczyć, że z tej rośliny przyrządzany jest napój alkoholowy, który jest podobny do piwa bądź wódki. Istnieją rozmaite jego odmiany.  Dzięki sorgo (ponieważ dostarcza materiał) wyrabiane są szczotki oraz miotły. Źdźbła tej rośliny z kolei przeznaczane są na materiał budowlany oraz do stawiania płotów, mogą służyć również jako opał.
 
Proso obejmuje swoją nazwę wiele różnych trwa uprawnych. Wśród nich można rozróżnić prosa drobnoziarniste - są to prosa właściwe oraz gruboziarniste, które właśnie potocznie nazywają się sorgo.  Pierwszy rodzaj prosa pochodzi z Azji Środkowej oraz Wschodniej. Ich zaletą jest to, że posiadają olbrzymią wytrzymałość związaną z niedoborami wody. Z tego powodu najczęściej uprawia się je w klimatach suchych dwóch stref, a mianowicie: podzwrotnikowej oraz umiarkowanej.  Jednym z gatunków, który w takich warunkach wytrzymuje, jest tak zwany głodny ryż. Uprawia się go na słabej glebie, w warunkach bardzo dużego niedoboru wody. Ryż ten ma bardzo ważne znaczenie, jeśli mowa o wyżywieniu ludności, która zamieszkuje biedne kraje.

                sorgo
 
Z kolei opisywane w niniejszym artykule sorgo jest odmianą, która uwielbia ciepło i, jak to na początku zostało wspomniane, pochodzi z Afryki. Może być uprawiany na obszarach suchych, jest to spowodowane jego niewielkim zapotrzebowaniem na wodę. W bogatych krajach przeznaczany jest na paszę, z kolei w rozwijających się na kaszę.
 
Sorgo jest stosowane bardzo powszechnie w żywieniu człowieka i zwierząt. Niektórzy eksperci podejrzewają, że w przyszłości zastąpi on ziemniaki i kukurydzę. Sorgo należy do roślin tak zwanych wiechlinowatych. Występuje w klimacie ciepłym oraz gorącym.

           sorgo
 
Jak powinno uprawiać się sorgo?
 
Sorgo powinno być uprawiane na glebach suchych, lekkich, najlepiej zaś żyznych. Sorgo rośnie najlepiej na glebach, które są ciepłe i które się szybko nagrzewają. Nie przepada za glebami wilgotnymi, dlatego na właśnie takich glebach sorgo się nie uprawia. Jak już zostało to wielokrotnie podkreślone, roślina ta może przetrwać dłuższe okresy suszy. Jest to możliwe dzięki temu, że sorgo posiada system korzeniowy bardzo dobrze rozwinięty. Dzięki niemu pobiera wodę z głębszych części gleby. Kiedy susza trwa bardzo długo roślina ta nie zamiera, tylko przechodzi w stan uśpienia.
 
Bardzo ważna uwaga:osoby, które cierpią na celiakię mogą jeść pokarmy, które są przygotowane z sorgo. Sorgo to roślina, która nie zawiera glutenu. Sorgo bogate jest w wapń i żelazo ( co jest ważną wiadomością dla kobiet w ciąży oraz osób, które są wegetarianinami).