8 listopada Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania został ustanowiony głównie z myślą o najmłodszych. W tym dniu to właśnie wśród dzieci propaguje się nawyki związane ze zdrowym odżywianiem. Dowiedzcie się więcej na temat tego wydarzenia.

         
ocena: 5/5 głosów: 5
 8 listopada Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania
fot. Edipresse - Panthermedia
Szacuje się, że około 22 mln dzieci w Unii Europejskiej cierpi na nadwagę lub otyłość. Jest to przyczyna wielu poważnych chorób dzieci i dorosłych. Komisja Europejska rozpoczęła kampanię informacyjną, jak ważne jest zdrowe żywienie za młodu, które skutkuje zdrowiem w życiu dorosłym.

Niestety dzieci z nadwagą lub otyłością w dorosłym życiu są dużo bardziej podatne na choroby serca, zawały, udary mózgu, depresję, a nawet nowotwory.

Kampania informacyjna, która została zorganizowana przez Komisarza UE ds. zdrowia Pana Markosa Kyprianou, ma na celu uświadomić dzieci, czym jest zdrowe żywienie, zachęcać je do prawidłowego odżywiania się oraz do ćwiczeń fizycznych.

Co, gdzie i kiedy?

W piętnastu krajach należących do Unii Europejskiej znani kucharze, urzędnicy oraz uczniowie biorą udział w warsztatach zdrowego i smacznego gotowania, które promują zdrowy styl życia.

W Polsce, Główny Inspektorat Sanitarny wraz z Polską Federacją Producentów i Związkiem Pracodawców promują Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj formę”. Celem programu jest uświadamianie uczniów szkół publicznych oraz prywatnych, czym jest zdrowy styl życia. Wszystkie szkoły mogą zgłosić się na oficjalną stronę programu w celu odbycia warsztatów.

                                    
                                     Zdjęcie: Fotolia

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania jest świetną okazją dla każdego do aktywnego oraz smacznego świętowania w gronie najbliższych. 8 listopada jest idealnym dniem do poznania tajników zdrowego stylu życia jak również magicznych i niezawodnych zasad prawidłowego odżywiania się oraz przygotowywania produktów.  W tym szczególnym dniu starajmy się przygotowywać zdrowe dania, które zbawiennie wpłyną na nasze zdrowie oraz świetne samopoczucie. 
   
W naszym serwisie, znajdziecie wiele przepisów na zdrowe potrawy, które (mamy nadzieję) zagoszczą na stałe w Waszych domach.  Liczne porady dietetyka, z pewnością pomogą Wam w komponowaniu zdrowego menu.

Wszystkich serdecznie zapraszamy do zdrowego gotowania rozmaitych pyszności oraz aktywnego spędzania czasu. Smacznego!