Lekcja fotografii kulinarnej - fotografowanie w trudnym oświetleniu

  • 4

Zapraszamy na nowy cykl dotyczący fotografii kulinarnej. Cotygodniowe spotkania z Anną Dobrowolańską pomogą Wam robić jeszcze lepsze zdjęcia!

         
ocena: 4/5 głosów: 11
Lekcja fotografii kulinarnej - fotografowanie w trudnym oświetleniu

Anna Dobrowolańska jest fotografem-dokumentalistką, mieliście już okazję ją poznać przy okazji jednego z odcinków Blogera Tygodnia. Anna, oprócz tego, że jest profesjonalnym fotografem prowadzi też bloga - Smaczne Ujęcie.

Dla gotujmy.pl Anna pisać będzie o tajnikach fotografii kulinarnej, o nieskomplikowanych technikach i sztuczkach, które pomogą Wam robić lepsze zdjęcia każdym aparatem.

Od następnego tygodnia poprowadzi też mini warsztaty fotografii kulinarnej - jeżeli chcecie, aby Anna swoim profesjonalnym okiem oceniła Wasze zdjęcia i udzieliła kilku porad napiszcie do nas na redakcyjną skrzynkę!

Fotografowanie w trudnym oświetleniu

Kiedy o pięknym, słonecznym a przede wszystkim naturalnym oświetleniu możemy tylko pomarzyć musimy znaleźć sposób na to, aby nasze fotografie pozostały pięknie oświetlone. Niezależnie od tego jakim dysponujecie sprzętem, czy korzystacie z trybu automatycznego czy manualnego, zima to czas kiedy fotografia kulinarna będzie wymagać od nas dużo większego wysiłku niż w miesiące letnie. Podstawą jest odpowiednie manipulowanie światłem. Postaram się to przedstawić na zdjęciach robionych kilka dni temu w bardzo pochmurny dzień.

https://gotujmy.pl/work/privateimages/sources/2013/12/03/imgRDSV9P.jpg

- Jako blendy (elementu do odbicia światła w celu uzyskania odpowiedniego oświetlenia fotografowanego obiektu) używam taniej, białej płyty pcv, która doskonale odbija światło i możemy ją kupić niemal w każdej interesującej nas wielkości.

Dobrą metodą jest stworzenie konta około 90 stopni, z dwóch płaszczyzn płyty. W ten sposób będziemy mieli możliwość większego pływu na jasność fotografii.

- Ustaw danie które będziesz fotografować w odległości około metra od okna, a naszą "domową blendę" na przeciwko źródła światła (okna). Wówczas aparat ustawiamy po prawej lub lewej stronie obiektu.

- Fotografuj na statywie, to zniweluje możliwość drgań, a co za tym idzie zdjęcia nie będą poruszone. Jeżeli nie chcesz inwestować w drogi sprzęt oprzyj aparat o nieruchomy punkt i używaj samowyzwalacza.

- Jeżeli twoje fotografie nadal pozostaną szare i ciemne użyj lampy błyskowej. Użyj sztywnego kartonika, który umieścisz przed lampą w ten sposób błysk odbije się od sufitu, a fotografia pozostanie naturalna.

Parametry jakich użyłam:
-czas ekspozycji: 1/60 sekundy
-przysłona: 3,2
-Iso: 400

Wirtualne warsztaty fotograficzne

Od następnej odsłony cyklu Anna poprowadzi też mini warsztaty fotografii kulinarnej - jeżeli chcecie, aby swoim profesjonalnym okiem oceniła Wasze zdjęcia i udzieliła kilku porad napiszcie do nas na redakcyjną skrzynkę - redakcja.ludzie.gotujmy.pl

Zapraszamy na bloga Smaczne Ujęcie po więcej informacji, zdjęć i przepisów >>>

https://gotujmy.pl/work/privateimages/sources/2013/10/23/imgUofWq6.jpg