Bloger Tygodnia - Smaczne Ujęcie

  • 3

Dzisiaj w cyklu Bloger Tygodnia na nasze pytania odpowiada Anna Dobrowolańska, autorka bloga Smaczne Ujęcie.

         
ocena: 4/5 głosów: 5
Bloger Tygodnia - Smaczne Ujęcie
W cyklu Bloger Tygodnia doceniamy kulinarnych blogerów - mniej i bardziej znanych. Jeżeli chcielibyście znaleźć się w rubryce piszcie na redakcyjną skrzynkę - redakcja.ludzie.gotujmy.pl Czekamy też na sugestie kogo chcielibyście zobaczyć wśród Gwiazd w Kuchni.

Co więcej - każda blogerka (lub bloger) wyróżniona kiedykolwiek w tej rubryce dostanie też 500 wirtuali nagrody!

Dzisiaj na nasze pytania odpowiada Anna Dobrowolańska, fotograf-dokumentalistka, , miłośniczka gotowania, autorka bloga Smaczne Ujęcie, który możecie odwiedzić pod adresem smaczneujecie.blogspot.com

Gotuję i bloguję bo...

Moje blogowanie zaczęło się bardzo przypadkowo. Z zawodu jestem reporterem, któregoś dnia zostałam poproszona o sfotografowanie potraw w nowej restauracji, zlecenie sprawiło dużą satysfakcje i postanowiłam skupić się na fotografii kulinarnej. Za nową pasją podążyły także nowe kulinarne odkrycia i zamiłowanie do gotowania.

               

Najbardziej niedoceniony kuchenny gadżet

Dobra  żeliwna patelnia. Jest jednym z najbardziej uniwersalnych kuchennych przyborów. Stosuje ją zarówno w tradycyjny sposób jak i do duszenia,  pieczenia czy jako oryginalne naczynie w którym podaje potrawy.

Skąd czerpiesz kulinarne pomysły?

Inspiruje mnie dosłownie wszystko od programów kulinarnych poprzez magazyny czy kursy kulinarne. Jednak najwięcej nowych pomysłów czerpię z rozmów z wyjątkowymi osobami.

Określ w jednym zdaniu swój styl gotowania

Mój styl gotowania można określić jako prosty i intuicyjny. Lubię włoski styl gotowania, minimum składników (najwyższej jakości) maksimum aromatu.

Wymień swoje największe kulinarne sukcesy i porażki

Jeśli chodzi o sukcesy to zaliczam do nich fakt, że blogowanie i fotografia kulinarna i samo gotowanie, daje mi dużo energii i chęci do działania. Do porażek zaliczam fakt, że nadal nie umiem dobrze filetować ryb.

                 

Kulinarny idol

Jamie Oliver, podoba mi się to że w dużym stopniu działa intuicyjne, modyfikuje klasyczne przepisy i dostosowuje je do współczesnych gustów.

Czego nigdy nie weźmiesz do ust?

Chyba nie ma takiej rzeczy, lubię eksperymentować.

Gdybym była potrawą byłabym...

Aktualnie jestem zafascynowana olejem z pestek dyni dlatego na dzień dzisiejszy chciałbym nim być. Mimo, ze to tylko dodatek jest bardzo uniwersalny i może służyć zarówno jako rodzaj „pesto” (wystarczy makaron i odrobina parmezanu) jak i polewa do lodów waniliowych.

Co lubisz robić, jak już nie gotujesz?

Fotografuję, uwielbiam fotografie dokumentalną aktualnie pracuje nad cyklem, który będzie miał w sobie elementy dokumentu i fotografii kulinarnej.

Który ze swoich przepisów chcesz polecić tym, którzy pierwszy raz odwiedzają Twojego bloga?

Chciałabym polecić Wam przepis na domowe ciasto francuskie i croissanty. Mimo, że jest pracochłonny, daje dużo możliwości i na pewno będzie smakowało o wiele lepiej od ciasta kupionego w sklepie.



Składniki:

-3,5 szklanki mąki pszennej
-2 łyżki drożdży
-3/4 szklanki mleka
-łyżka soli
-3/4 szklanki cukru
-kostka masła
-pół szklanki wody
-jajko

A)Drożdże wymieszaj z wodą, połącz z mąką, mlekiem, cukrem, solą i wyrób gładkie ciasto.

B)Wystaw przykryte ściereczką ciasto na 1,5 godziny na najniższą półkę lodówki. Kiedy ciasto wyrośnie rozwałkuj je na szerokość pół razy większą niż kostka masła, i trzy razy większą długość.

C)Lekko miękkie masło umieść na środku ciasta i przykryj z każdej strony tak aby masło było szczelnie zamknięte w cieście, dociśnij.

D)Rozwałkuj prostokąt na trzy razy dłuższy, złóż pionowo na trzy części do środka, wstaw do lodówki na 10-15 minut.

E)Powtórz jeszcze raz poprzednią czynność.

F) Owiń ciasto w folię spożywczą i wstaw do lodówki na 20-24 godziny.

G)Rozwałkuj ciasto na około 80 x 30 prostokąty i ostrym nożem potnij na trójkątne kawałki, zwijaj w rogaliki.

H)Gotowe rogaliki posmaruj jajkiem i układaj na posmarowanej blaszce, odstaw do wyrośnięcia na 2 godziny bez przykrycia.

I)Ponownie posmaruj rogaliki jajkiem i piecz przez 15-20 minut w temperaturze 190 stopni.

Podawaj z konfiturą lub świeżymi owocami. Smacznego.

I jeszcze kilka moich spostrzeżeń:

*Dopilnuj aby masło nie było zbyt miękkie inaczej w kontakcie z dłońmi jeszcze bardziej się rozpuści i może wypływać (C).
*Im dłużej ciasto będzie wyrastać tym lepiej(F).
*Do posmarowania użyj pędzelka, jeżeli zrobisz to dłonią lub łyżeczką jajko spłynie na blaszkę.

Więcej przepisów i zdjęć Anny znajdziecie na jej blogu >>>