Gęś ze śliwką kalifornijską na Św. Marcina

  • 1

W dniu Świętego Marcina obchodzonego 11 listopada w wielu domach zagości gęsina. Nasz kraj jest jednym z największych producentów tego mięsa w Europie. Tradycja hodowli gęsi sięga XVII wieku. Warto na nowo odkryć to mięso w ciekawych połączeniach kulinarnych, jak chociażby ze słodką śliwką kalifornijską.

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Gęś ze śliwką kalifornijską na Św. Marcina
fot. Materiały prasowe
Organizatorzy akcji „Gęsina na Św. Marcina” od kilku lat zachęcają Polaków, aby królową stołu tego dnia była gęś, która ważąc zwykle ok. 4-5 kg, może stanowić wyjątkowy posiłek dla nawet kilkunastu osób. Najwyższe walory smakowe przypisuje się młodej, polskiej gęsi owsianej, która jest produktem chronionym znakiem pochodzenia na unijnym rynku, a zarazem eksportowym hitem polskiego drobiarstwa.

Gęś

Do gęsiny idealnie pasują słodkie dodatki takie jak soczyste i słodkie suszone śliwki kalifornijskie. Włączając się w trend spożywania gęsi na Św. Marcina, California Prune Board przygotowała specjalny, polski przepis na piersi gęsie pieczone w cydrze ze śliwką kalifornijską.

Tajemnicą sukcesu dania jest nacięcie skórki i tłuszczu w kratkę, a następnie powolne smażenie aż do momentu, gdy skórka stanie się apetycznie rumiana. Dzięki temu delikatne mięso nie przesuszy się. Następnie gęś w towarzystwie jabłek, czosnku, tymianku i śliwek kalifornijskich czeka już tylko wygrzewanie się w piekarniku w kąpieli z cydru. Połączenie aromatów orzeźwiających jabłek, słodkich śliwek i aksamitnego mięsa gęsi z pewnością będzie stanowić niezapomniane wrażenia dla kubków smakowych całej rodziny.

Gęś

Pierś gęsia pieczona w cydrze ze śliwkami kalifornijskimi ( 4 porcje, czas przygotowania 70 minut)


Składniki:
80 dkg piersi gęsiej (2 filety)
300 ml cydru wytrawnego lub półwytrawnego
2 winne jabłka
10 śliwek kalifornijskich
6 ząbków czosnku
10 gałązek tymianku
½ łyżeczki soli

Przygotowanie:
Gęsie piersi myjemy, osuszamy. Górę piersi (skóra plus tłuszcz) nacinamy w kratkę, solimy, obkładamy gałązkami tymianku i odstawiamy do lodówki na min. 30 minut. Piersi kładziemy na zimnej patelni skórą do dołu, dodajemy gałązki tymianku oraz lekko rozgniecione ząbki czosnku w łupinach. Na wolnym ogniu smażymy piersi do wytopienia tłuszczu (skórka powinna być rumiana). W trakcie wytapiania zdejmujemy z patelni zarumienione ząbki czosnku, zostawiamy je jako dodatek do dania. Tak przygotowane piersi przekładamy do naczynia, w którym będziemy je zapiekać, przelewamy część wytopionego tłuszczu (nie może być go za dużo, będziemy dolewać cydr), dolewamy cydr. Gęsie piersi obkładamy jabłkami pokrojonymi w ćwiartki (z usuniętymi gniazdami nasiennymi), śliwkami suszonymi z Kalifornii, gałązkami tymianku, dodajemy także dwa rozgniecione ząbki czosnku w łupinie.

Naczynie z gęsiną umieszczamy w piekarniku rozgrzanym do 150 stopni z funkcją termoobieg. Piersi gęsie pieczemy ok. 15 minut. Po wyjęciu z piekarnika piersi kroimy na cienkie plastry, polewamy sosem z pieczenia, obok układamy upieczone jabłka, śliwki kalifornijskie, ząbki czosnku w łupinach. Całość posypujemy świeżymi listkami tymianku. Do sosjerki przelewamy sos z pieczenia, podajemy wraz z mięsem.