Giganty wśród warzyw i owoców

Największe na świecie owoce i warzywa teraz dostępne... w artykule! Dowiedz się o hodowli gigantycznych dyń, arbuzów, brokułów, marchewek i innych. Coś dla fanów dużych porcji.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Giganty wśród warzyw i owoców

Ostatnimi czasy coraz popularniejsza staje się żywność modyfikowana genetycznie. Ma ona na celu poprawiać nie tylko walory estetyczne i smakowe warzyw i owoców, ale również sprawiać by rosły o wiele większe niż „normalnie”. Czy aby na pewno jest to konieczne? Sprawdźcie sami do jak wielkich rozmiarów mogą rozrosnąć się warzywa i owoce uprawiane tradycyjnymi i naturalnymi metodami w odpowiednich warunkach.

Dynia najpotężniejszym konkurentem

Największe owoce wśród roślin wytwarza dynia Cucurbita Maxima. Popularne w USA konkursy na najpotężniejszą dynię spowodowały, że hodowcy zaczęli ścigać się w hodowli coraz to większych owoców pilnie strzegąc sekretów swoich upraw. W 2007 roku na targach ogrodniczych w Topsfield, mieście znajdującym się na amerykańskiej wyspie Rhode Island została zaprezentowana dynia ważąca ponad 766 kilogramów. Rolnik, który wyhodował tego kolosa twierdzi, że zebrał z pola ponad kilkadziesiąt ton tego owocu. Kilka lat wcześniej, w 2002 roku w Manchester została zważona największa dynia tego sezonu. Wagą przekraczała 606 kg.

Do rodziny owoców dyniowatych należą również arbuzy i kabaczki. We smaczne i kolorowe owoce również zapisały się na kartach największych upraw o niebagatelnej wadze.

Arbuz o wadze 122 kg również znajduje swe pochodzenie w Ameryce. Został wyhodowany na Hope farm store przez Lloyda Brighta, którego rodzina już wcześniej słynęła z wyjątkowo obfitej uprawy tych owoców. W 1979, 1985 i 2005 członkowie jego rodziny również zdobywali nagrody za największego przedstawiciela tego owocu.

Dumą Kena Dade'a pochodzącego z angielskiego hrabstwa Norfolk jest 65 kilogramowy kabaczek wyhodowany w 2008 roku. Kabaczek Dade'a znajduje się w księdze rekordów Guinessa. Jego poprzednik ważył o trzy kilogramy mniej. Ciekawostką jest, że podczas wystawy ogrodniczej w Somerset dwóch mężczyzn musiało się natrudzić, by postawić owoc w pozycji pionowej, odpowiedniej do zważenia.

Egzotyczne smaki w wielkim wymiarze

Chlebowiec różnolistny, czyli inaczej drzewo bochenkowe jest gatunkiem rośliny z rodziny morwowatych. Jest drzewem wydającym owoce do 90 cm długości i 30 kg wagi. Uprawiany jest w Indiach i Indonezji. W 2003 roku na Hawajach został wyhodowany przedstawiciel tego owocu o wadze 34kg i 120 cm długości w obwodzie. Jest większy od wszystkich owoców, jakie można znaleźć na ziemi. Ogrodnicy George i Margaret Schattauerowie do tej pory starają się pobić swój własny rekord.

Lodoicja seszelska, nazywana także palmą seszelską to gatunek rośliny z rodziny arekowatych. Występuje tylko na wysepkach Praslin i Curieuse w archipelagu Seszeli i znajduje się w jego godle. Owoce o ciężarze do 22 kg, zawierają podwójne nasienie, uważane za największe na świecie.

Warzywne giganty

Brokuł ważący 15kg nie jest codziennością, a jego wielkość może zadziwić. Przekonał się o tym Johna Evans, który wyhodował tego olbrzyma w swoim ogródku w 1995 roku. Pomyślcie tylko ile radości sprawiłby taki brokuł dzieciakom jako dodatek do obiadu. John Evans jest również hodowcą największej kapusty, która wyrosła trzy lata później.

Kolejnym dorobkiem Evansa jest największy na świecie kalafior o wadze 14 kg . Oficjalnie zważony został 2 lata po olbrzymim brokule czyli w 1997 roku.

John Evans jak widać zna się bardzo dobrze na swojej pracy bowiem na jego koncie pojawia się kolejna pozycja z listy największych warzyw świata. 10 kg marchewka to również jego dzieło. Powodem tak dobrych efektów może być fakt, że Evans pochodzi z Alaski i tam prowadzi swoje uprawy, a jak sami wiemy nie występuje tam wiele szkodników, które mogą zniszczyć hodowane warzywa.

Największy słodki ziemniak to również zasługa nadzwyczajnych zdolności hodowlanych Evansa? Tym razem nie. Słodkiego ziemniaka o wadze 11,2 kg wyhodował 56 letni libański rolnik Khalil Semhat. Ciekawostką jest, że sam Khalil nie zdawał sobie sprawy, że coś tak dużego rośnie na jego polu i twierdzi, że wyhodował go przez przypadek. W swej uprawie Libijczyk nie stosuje, żadnych chemicznych środków co podnosi rangę jego wyczynu. W 2006 roku jego ziemia, na której oprócz ziemniaków uprawia banany, została zbombardowana w izraelskim nalocie.

Ostatni na naszej liście największych warzyw jest ogórek wyhodowany przez Alfa Cobba w południowo-zachodniej części Anglii. Osiągający prawie metr długości ogórek idealnie nadałby się na miskę mizerii starczającą dla całej rodziny.