Herbata, jej rodzaje. Które warto pić?

herbata czyli zdrowy sposób na zaspokojenie pragnienia

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Herbata, jej rodzaje. Które warto pić?
Rozpoznajemy na rynku wiele rodzajów herbat w tej poradzie chciałabym streścić niektóre ich rodzaje i właściwości.

Od dawna wiadomo że herbata oprócz znakomitego smaku dostarcza również wiele dobroczynnych składników dla naszego organizmu jak np:
-Teina ,- wykazuje właściwości pobudzające i wzmacniające naszą koncentracje
-Tanina ,- osłabia działanie teiny dzięki czemu herbata zyskuje działanie uspokajające
-Flawonoidy - mają one silne właściwości antyoksydacyjne i zdolność wiązania metali, dzięki czemu pomagają chronić organizm przed szkodliwymi wolnymi rodnikami.
-Teanina, Związek ten w naturze występuje jedynie w liściach herbaty.aminokwas który wpływa na obniżenie ciśnienia. -Witaminy: B1, B2, A, C i K.
-Minerały: fluor, wapń, żelazo, potas, sód i cynk.

Herbata ma również dobroczynny wpływ na nasze serce , wpływa na dłuższe życie i piękny wygląd .

Jest również bakteriobójcza i ma również korzystny wpływ na układ pokarmowy i moczowy. - musimy jednak pamiętać o kilku zasadach: - dzienna porcja herbaty nie powinna przekraczać czterech-pięciu filiżanek, Spożywanie jej w zbyt dużej ilości może sprawić, że zawarte w niej garbniki podrażnią błonę śluzową,

Co więcej, nadmiar garbników niszczy witaminę B1; - polifenole zawarte w herbacie mają dobroczynny wpływ na zdrowie, ale mogą też blokować wchłanianie żelaza. Aby zniwelować ten efekt należy spożywać produkty bogate w witaminę C - wypicie zbyt wielkiej ilości herbaty przed snem może powodować bezsenność.

Niżej wymienię najczęściej spotykane rodzaje herbat ,

-czarna- najczęściej wybierana przez konsumentów, zawiera teaflawiny i tearubiginy, które mają równie dobroczynny wpływ na nasz organizm co antyoksydanty.

-zielona-Znana z ogromnej zawartości antyoksydantów oraz swoich właściwości antybakteryjnych ,

-czerwona-oczyszcza organizm z toksyn, wspomaga odchudzanie ma korzystny wpływ na wątrobę ,obniżanie poziomu cholesterolu, wzmacnianie odporności, oczyszcza organizm z toksyn.

-biała-nazywana eliksirem młodości dzięki zawartości polifenoli, które zwalczają w naszym organizmie sprzyjające starzeniu wolne rodniki.

-ziołowe- działają uspokajająco i ułatwiają zasypianie

-owocowe- o pysznym smaku, świetnie smakują na ciepło i zimno