Dobre trunki smakują najlepiej we właściwie dobranym kieliszku. Dlatego warto sobie przypomnieć zasady savoir-vivre’u podawania alkoholi.
To gospodarz pilnuje czy kieliszki gości są pełne. Zawsze nalewa z prawej strony. Butelkę chwyta, tak aby była widoczna etykieta. Jeśli serwuje się czerwone wino - kieliszek wypełnia się nie więcej niż do połowy, w wypadku białego - wlewa się go więcej. Podczas nalewania należy starać się, by nie dotykać butelką kieliszka.
Białe wino
Najbardziej pasuje do przystawek, ryb, białych mięs oraz drobiu. Podajemy je schłodzone do temp. 8–12 st. C w kieliszku nieco mniejszym niż do czerwonego wina, ale podobnym.
Czerwone wino
Potrzebuje kontaktu z powietrzem. Kieliszek musi być duży, aby trunek mógł rozwinąć swój bukiet. Wino podajemy w temp. 15–18 st. C.
Koniak
Powinien mieć temperaturę pokojową. Kieliszek ma niską nóżkę i sporą czaszę. Obejmujemy ją dłońmi, by płyn nie tracił ciepła.
Long drinki
Czyli różnorodne mieszanki wódki, likierów z sokami, owocami, przyprawami i koniecznie kostkami lodu. Podajemy je w wąskich, wysokich szklankach z grubym dnem.
Szampan
Serwujemy na początek lub koniec przyjęcia. Podajemy schłodzony (6–8 st. C) w smukłym kieliszku lub takim z szeroką czaszą.
Wódka
Powinna być schłodzona do temp. 6–8 st. C. Kieliszki do tego trunku zwykle są małe, o pojemności 25–50 ml.
Nalewki
Powinny mieć temperaturę pokojową. Kieliszki powinny mieć małą pojemność zwykle 25–50 ml oraz krótką nóżkę.
Słodkie owocowe drinki (dla Pań)
Serwujemy z kolorowymi dodatkami (owocami, miętą, słomkami, parasolkami) w wysokich dekoracyjnych kieliszkach lub szklankach.
Tekst: Małgorzata Świgoń/Przyjaciółka