Nowoczesne trendy w weselnym przyjęciu

Co z dawnych weselnych zwyczajów przetrwało do dzisiaj?

         
ocena: 4/5 głosów: 1
Nowoczesne trendy w weselnym przyjęciu

W Polsce istnieje wiele zwyczajów dotyczących nie tylko pary młodej, ale również gości oraz całej formy ceremonii. Polska w porównaniu do innych europejskich państw jest krajem, w którym przyjęcie weselne jest bardzo huczne i barwne. W zależności od regionu występują różne formy, cechy charakterystyczne i interpretacje danego obrzędu. Jednak generalnie można przyjąć, że dotyczą one błogosławieństwa, przyjęcia weselnego oraz ubioru i zachowania pary młodej. 

Przedślubne zwyczaje

Pierwszy bardzo ciekawy obrzęd  to kiedyś powszechnie stosowany zwyczaj swatania lub dziewosłębiania, czyli kojarzenia ludzi w pary. Dzisiaj na szczęście już mało kto podejmuje się tego zadania. Młodzi mają prawo wyboru z kim chcą spędzić resztę swojego życia i kto jest dla nich odpowiednim kandydatem.

Kolejny bardzo ważny zwyczaj to zaręczyny, które dzisiaj przybierają nieco inną formę niż kiedyś, choć zazwyczaj wciąż jest to spotkanie rodziców narzeczonych w celu poznania się, a czasem także ustalenia szczegółów przyjęcia weselnego.. 

Podążając za staropolskim zwyczajem młoda para przed udaniem się do kościoła powinna otrzymać błogosławieństwo, w którym rodzice udzielają im zgody na zaślubiny i pokazują, że będą ich wspierać w tej decyzji. W dzisiejszych czasach zwyczaj ten jest coraz rzadziej praktykowany, dlatego że przyszli małżonkowie nie przywiązują już uwagi do zdania swoich rodziców na temat ich związku.

W  trakcie ślubnej ceremonii

Obecnie wiele par decyduje się na amerykański element w trakcie swojego ślubu. Do kościoła pannę młodą wprowadza jej ojciec i prowadzi ją aż do ołtarza, gdzie czeka na nią jej przyszły mąż. Coraz więcej osób wybiera sobie druhny, które najczęściej w takich samych kreacjach towarzyszą pannie młodej i niosą jej welon.

Po skończonej ceremonii przed kościołem zebrani goście obrzucają nowożeńców drobnymi monetami lub ryżem – ma to przynieść im szczęście i dostatek. Młoda para musi oczywiście wszystko pozbierać.

Dopiero wtedy następuje uroczysty przejazd orszaku samochodów, w pierwszym udekorowanym kwiatami samochodzie jadą pan i pani młoda.

Uroczystość przyjęcia weselnego

Kolejnym ważnym elementem są uroczystości dotyczące przyjęcia. Przed domem weselnym lub restauracją, młodzi witani są przez rodziców chlebem i solą. Jedzą kawałek chleba, co oznacza, że nigdy nie zabraknie im jedzenia. Kosztują szczyptę soli, a to natomiast symbolizuję gorzkie momenty w ich życiu, które razem pokonają.

Przed wejściem na salę pan młody powinien na rękach przenieść pannę młodą przez próg domu weselnego. Następnie oboje piją alkohol, a kieliszki rzucają za siebie. Stłuczone szkło symbolizuje radość i szczęście na nowej drodze życia.

O północy na każdej ceremonii weselnej podawany jest tort i odbywają się oczepiny. Wokół panny młodej gromadzą się jeszcze niezamężne dziewczyny, a ona w ich kierunku rzuca welon. Panienka, która złapie welon  jako pierwsza wyjdzie za mąż. Tak samo zwyczaj ten wygląda u mężczyzn, lecz pan młody rzuca krawat lub muszkę.

 W niektórych częściach Polski po północy panna młoda zmienia białą, ślubną suknię na zwykłą wieczorową kreację.

Oczepiny nie są już tak popularnym zwyczajem i można zauważyć tendencję odchodzenia od tej tradycji. Wiele osób uważa je za zbędny, przymusowy obrzęd lub nie zna jego pochodzenia i znaczenia. W miastach na kameralnych przyjęciach nie praktykuje się już oczepin, jedynie na prawdziwych, wiejskich weselach tradycja ta jest wciąż kultyowana.

Często organizowany jest drugi dzień przyjęcia weselnego, który powszechnie nazywany jest poprawinami. Zgodnie z tradycją odbywa się on w kameralnym gronie najbliższej rodziny, w rodzinnym domu któregoś z nowożeńców, choć bywa i tak, że wygodniej jest zaprosić wszystkich weselnych gości do domu weselnego.