Jak przechowywać chleb?

Chleb w naszym menu gości codziennie. Najczęściej spożywamy go na śniadanie lub kolację. Najlepiej smakuje świeży, prosto z piekarni lub z domowego wypieku - chrupiący i pachnący z rumianą skórką. Jak go przechowywać, aby móc cieszyć się jego smakiem dłużej?

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Jak przechowywać chleb?
fot. Fotolia
Mąka pszenna lub żytnia, sól, woda, drożdże oraz dodatki takie jak: przyprawy, kawałki suszonych owoców, orzechy, nasiona i pestki to podstawowe składniki potrzebne do wypieku chleba.

Polacy z roku na rok jedzą coraz mniej pieczywa. Według danych Instytutu Polskie Pieczywo w 2015 roku statystyczny Polak zjadł 45,3 kg pieczywa, w 2014 roku 47,8 kg, w 2008 roku było to 61 kg pieczywa zjedzonego w ciągu roku.

Odpowiedni sposób przechowywania sprawi, że pieczywo dłużej zachowa świeżość. Najszybciej traci ją tradycyjny tzw. "biały" chleb wypiekany z mąki pszennej. Z kolei chleb wypiekany z mąki żytniej na zakwasie najdłużej zachowuje swój smak i aromat.

Chleb Chleb Chleb
Fot. Fotolia

Jak przechowywać chleb, by cieszyć się jego świeżością na dłużej?

1. Najlepszy do przechowywania pieczywa jest drewniany chlebak, który chroni pieczywo przed dostaniem się wilgoci.

2. Dbaj o czystość w chlebaku –  przecieraj go wilgotną szmatką i wycieraj do sucha, aby w środku nie osadzały się bakterie przyśpieszające rozwijanie się pleśni.

3. Jeśli nie masz  w kuchni miejsca na chlebak, przechowuj pieczywo w wiklinowym koszyku przykryte bawełnianą lub lnianą ściereczką.

4. Nigdy nie wkładaj świeżego i gorącego chleba do torebki foliowej - zaparzy się, namoczy i będzie niesmaczny.

5. Pieczywo zakupione w piekarni i to upieczone w domu najlepiej przechowywać w papierowych torbach lub lnianym woreczku

6. Aby chleb zachował świeżość na dłużej do chlebaka włóż kawałek jabłka lub ziemniaków, które pomogą utrzymać odpowiednią wilgotność.

7. Chleba nie przechowujemy w lodówce - panująca tam wilgoć przyśpiesza proces pleśnienia pieczywa.

8. Pieczywo możemy również zamrozić. Ważne, aby przed zamrożeniem było wystudzone i szczelnie zapakowane w papierową lub foliową torebkę. Chleb możemy trzymać w zamrażarce do 3 miesięcy.

9. Rozmrażać pieczywo należy w temperaturze pokojowej. Potrzebny czas na rozmrożenie pieczywa to około 12 godzin.

10. Pieczywa nie należy wyrzucać ani marnować. Z czerstwego chleba najlepiej przyrządzić grzanki do zupy lub domową bułkę tartą.

Jak przechowujecie pieczywo w swoich domach? Jesteście zwolennikami przechowywania chleba i bułek w chlebaku, czy może stosujecie inne sposoby? Podzielcie się z nami swoją opinią na ten temat w komentarzach! Zapraszamy!